Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nadzieja na spełnienie marzeń

Pokaż wątki Pokaż posty

Nadzieja na spełnienie marzeń

butterfly 18:02, 06 lut 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Projekt powoli przerysowuję na kartkę w kratkę i w między czasie kończę lewą stronę rabat.

Ze względu na to, że tu najdłużej operuje słońce zdecydowałam się na róże. OOOOJJJJJ, ciężko było wybrać. I tak mi zostało parę, których nie mam gdzie upchnąć....

Nie mam w ogóle doświadczenia w tworzeniu rabat z różami, trudno tez znaleźć inspiracje coby podpatrzeć z czym róże najlepiej się komponują...

Dobrze, no to projekt a poniżej objaśnienia dokładniejsze



Na samej górze szare koło w żwirku, nad którym pomagała mi myśleć trochę Sylwia (czy to na 100% będzie koło to nie wiem), z tyłu pergola i na niej róże 'Jasmina' na zmianę z powojnikiem (jakim?) - nie ujęłam tego na rysunku.

Na prawo od koła żwirowego hortensje podsadzone różami, te z kolei podsadzone bodziszkiem bo wydaje mi się że tu już trochę cienia będzie (zachód jest "na górze rysunku") - tu nie wiem czy kwiaty hortensji i róż nie będą "rywalizować" ze sobą "które ładniejsze"...

Od koła w dół perukowiec podsadzony różami okrywowymi białymi, na brzegu dzwonki

Dalej w dół róże podsadzone karłowymi odmianami sosen

Potem stożek - tu nie wiedziałam co wymyślić i pomyślałam o stożku z cisa podsadzonym turzycą - duży znak zapytania ????? bo nie jestem tego pewna. Może ktoś ma inny pomysł ???

Dalej znów róże w nich "rozsypane" ostrózki, z przodu żurawki i na brzegu lawenda.

Z tyłu budleja.

Ta mała różowa gwiazdka to rosnąca tam wiśnia 'Amanogawa' - nie mam zamiaru jej przesadzać.
Obok i dookoła pomyślałam aby zasadzić berberysy 'Carpet Green' przeplatane kosodrzewiną (nie narysowane) - nie wiem czy to dobry pomysł ????

Rabatę kończy sosna bośniacka 'Compact Gem', obok wierzba 'Hakuro-nishiki' (mam ja w innym miejscu i muszę gdzieś upchnąć), z przodu róże (ZNÓW !! podsadzone czyśćcem wełnistym.

No i teraz jak na to patrzę to nie wiem czy nie za dużo różnych gatunków tu dałam.... chociaż ta rabata jest dosyć duża - ma około 30 metrów długości....

Sama nie wiem....

Teraz to musze tu sprowadzić ekspertów od róż

____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Gardenarium 20:00, 06 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Budleja i perukowiec - dla mnie pod znakiem zapytania, rabata zimą pusta będzie, ale cały plan jest super. Tylko dobór roślin jeszcze przemyśl pod względem dekoracyjnym roślin przez cały rok.

AniaDs Załozyła swój wątek, możesz o różach się poradzić tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/1487-ania-i-roze-i-cala-reszta

A może za różami daj takie owalne ekraniki strzyzone z cisa? Będzie piękne tło dla róż?

A tu gdzie żwirek szary przed kołem można coś posadzić np. żółtą żurawkę?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AniaDS 21:20, 06 lut 2012


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
Między hortensjami a różami potrzeba trochę miejsca, ładnie razem wyglądają, ale żeby się nie przyćmiły za bardzo nie mogą na siebie zachodzić. A hortensje rosną spore. Jeśli chodzi o kwiaty, nie powinny się przyćmić, najlepsze kwitnienie róże mają w czerwcu a hortensje kwitną końcem lata.
Aphrodite to dobra odmiana, rośnie sztywno, jest smukła a pędy nie przewieszają się.
Uważaj na bodziszki, niektóre odmiany mogą Ci przerosnąć róże. A może by tak szałwię?

Heritage i ostróżki to jak już zauważyłaś pewnie Beatko - mój ulubiony zestaw. Ten odcień różu i niebieskie kwiaty - marzenie. Ale przód - lawenda jest wyższa niż żurawki, zasłoni je. Druga sprawa jest taka, że tak mocny kolor żurawek będzie konkurował z takim kolorem róż.


I jak radzi Danusia, róże są piękne, aa jeszcze piękniejsze jak mają tło, szczególnie cisy im służą. Ja nie mam tła i żałuję, teraz próbuję wciskać to 'tło' gdzie się da .

____________________
Ania i róże i cała reszta :)
butterfly 21:47, 06 lut 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Danusiu, dzięki za rady dotyczące budlei i perukowca - nie pomyślałam o tym, ze zimą nie będzie ich widać... Muszę to jeszcze przemyśleć ale z drugiej strony wzdłuż całego ogrodzenia rosną thuje 'Smaragdy' a przed nimi jeszcze świerki kłujce więc może nie będzie tak źle... ?

O czymś luźno rosnącym w żwirku myślałam - zapisałam to w myślach - zobaczą co moje dzieci "wymyślą" w związku z tym żwirkiem... czy nie potraktują go jako piaskownicy....



Aniu, dziękuję bardzo za odwiedziny i rady.
Ciesze się, że hortensje nie "pogryza się" z różami - postaram się dużo miejsca tam wygospodarować- i poczytam coś o szałwii bo do tej pory nie miałam jej nigdzie.

No i na miejsce żurawek coś muszę znaleźć - tak mi się wydawało, że za niskie będą...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Pszczelarnia 22:01, 06 lut 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bardzo ładny projekt, miło się patrzy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Juzia 22:29, 06 lut 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
Oj ładnie będzie. Jak nic!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
butterfly 15:57, 07 lut 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Naprawdę wam się podoba... ?

Ciesze się ogromnie - to ważne dla mnie, że komuś podoba się to co wymyślam bo wiem, ze coś z tego wyjdzie... a jeszcze uznanie w słowach samej Danusi....rosnę w piórka i mam nadzieję że moje plany zrealizuje w , powiedzmy 90% (chociaż chciałabym w 100%...)

Zamiast bodziszka dam szałwię - którą proponowała Ania, albo inny kolor dzwonka, bo tam wydaje mi że może trochę cienia być a lawenda do słońca...

A zamiast żurawek trzmielina - rośnie wyżej od lawendy, np. Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety' albo Cis pospolity 'Repandens' - no i będzie zielono zimą

____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
waska 16:51, 07 lut 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 1812
butterfly napisał(a)
Naprawdę wam się podoba... ?

Ciesze się ogromnie - to ważne dla mnie, że komuś podoba się to co wymyślam bo wiem, ze coś z tego wyjdzie... a jeszcze uznanie w słowach samej Danusi....rosnę w piórka i mam nadzieję że moje plany zrealizuje w , powiedzmy 90% (chociaż chciałabym w 100%...)

Zamiast bodziszka dam szałwię - którą proponowała Ania, albo inny kolor dzwonka, bo tam wydaje mi że może trochę cienia być a lawenda do słońca...

A zamiast żurawek trzmielina - rośnie wyżej od lawendy, np. Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety' albo Cis pospolity 'Repandens' - no i będzie zielono zimą



mi tez sie podoba
i od razu pomyślałam ze moze być mi doradziła?

zapraszam
____________________
Mój zielony świat malowany roślinami * A jakie są wasz pomysły?
agniecha973 20:55, 07 lut 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Jak Ty Beatko pięknie sobie radzisz z projektowaniem. Brawo! Wygląda to naprawdę świetnie. Wszystko przemyślane i dopasowane. Podziwiam.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
butterfly 17:46, 08 lut 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Oj Agnieszko, popatrzyłabyś na początki moje (trochę w pierwszych stronach wątku) to za głowę byś się złapała

Bardzo dużo się tu nauczyłam. A to co widać, to oglądanie zdjęć godzinami, zapisywanie najładniejszych połączeń i dużej ilości cennych rad z różnych wątków.
Mam duży zeszyt formatu A4 specjalnie do tego

I ajk tak myślę to chyba rabata z przodu pójdzie do poprawki bo to pierwsze co wymyśliłam - a teraz to już wiem "z czym to się je", wiedza z lekko większa to i może pomysły będą lepsze
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies