Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pachnący ambrą

Pokaż wątki Pokaż posty

Pachnący ambrą

sylwia_slomc... 12:50, 23 sie 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Ja bym część żurawek zamieniła na trzy ciemierniki, to by zima też coś kwitło do towarzystwa oczarowi. Np zostawić żurawki przy hostach, a ciemierniki wrzucić miedzy paprocie. Rabata ma raczej kwaśne stanowisko, ale przy samym ciemierniku jak się popiołu lub wapna podsypie radzi sobie świetnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 13:00, 23 sie 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja bym część żurawek zamieniła na trzy ciemierniki, to by zima też coś kwitło do towarzystwa oczarowi. Np zostawić żurawki przy hostach, a ciemierniki wrzucić miedzy paprocie. Rabata ma raczej kwaśne stanowisko, ale przy samym ciemierniku jak się popiołu lub wapna podsypie radzi sobie świetnie


Wiesz, ja bym tam jeszcze dodała też miodunki i Hepatica, ale to nie moja rabata

Kwaśnego stanowiska ma nie być. Dlatego nie będzie rodków ani azalii. Hortki i paprocie będą musiały dać radę w tej normalnej ziemi. Skoro u mnie dają radę, to na tej rabacie też powinny. Edytka miała zmierzyć pH. Samo pH to też nie wszystko, wiesz przecież
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Rudolfina 15:23, 23 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Anda napisał(a)
Dopasowałam się na moim planie do tego, co miałaś na Twoim planie. Wiele nie zmieniłam, jedynie trochę układ. Moim zdaniem nie powinnaś sadzić Annabelle, bo się pokładają. Mają bardzo wiotkie gałęzi i tak jak pisze Sylwia, są dość duże. Poszłabym raczej w mniejsze i sztywniejsze hortensje. Ewa777 ma piękną kolekcję. Zapytaj się jej, jakie poleciłaby na to miejsce. Wg mnie seria Magical four Seasons jest świetna, bo sztywna i niewielka. Mrozy jej też nie straszne



Dodałam zimozielone paprocie. Zimą pięknie zdobią i są raczej bezproblemowe. Jest parę rodzajów i odmian, więc wybór jest. Hosty na zimę zanikają, a goła ziemia czy też mulcz zimą wyglądają dość smutnie.

Cotula dioica jako wypełniacz/zadarniacz pomiędzy płytami i pod drzewem. Oczywiście mogłabyś pójść tu też w Ajugę. Tylko ta kwitnie i jest trochę wyższa jednak, ale ładna

Na takiej rabacie mogłabyś pójść w większą ilość rodzajów bylin, ale nie wiem, czy to Twój kierunek Oczywiście przydałyby się na wiosnę jeszcze cebulowe, np. krokusy, Erythronium, Corydalis, Anemone nemorosa, Leucojum vernum, Ornithogalum nutans itp.


Zbieram szczękę z podłogi! Ta rabata wygląda świetnie! Ewa jak ty to zrobiłaś?! No po prostu jest idealna Hortensje jak najbardziej do zmiany. Podpytam Ewe777, ale te z Serii Magical bardzo mi się podobają. Dziękuję za pomoc!
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 15:25, 23 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja bym część żurawek zamieniła na trzy ciemierniki, to by zima też coś kwitło do towarzystwa oczarowi. Np zostawić żurawki przy hostach, a ciemierniki wrzucić miedzy paprocie. Rabata ma raczej kwaśne stanowisko, ale przy samym ciemierniku jak się popiołu lub wapna podsypie radzi sobie świetnie


Ciemierniki to dobry pomysł. Mam kilka zadołowanych, wystawiałam je zimą na tarasie i chciałam przechować na przyszły rok. Będą w sam raz na tę rabatę
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 15:30, 23 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Anda napisał(a)


Wiesz, ja bym tam jeszcze dodała też miodunki i Hepatica, ale to nie moja rabata

Kwaśnego stanowiska ma nie być. Dlatego nie będzie rodków ani azalii. Hortki i paprocie będą musiały dać radę w tej normalnej ziemi. Skoro u mnie dają radę, to na tej rabacie też powinny. Edytka miała zmierzyć pH. Samo pH to też nie wszystko, wiesz przecież


Bardzo lubię byliny i w ogóle jak coś kwitnie. Chętnie dorzucę na rabatę i miodunki i przylaszczki i mnóstwo cebulowych. Ale najpierw zrobię szkielet nasadzeń z Twojego planu, później będę szaleć z wypełniaczami
pH jeszcze nie zmierzone, bo wczoraj wyjechaliśmy na takie spontaniczne wakacje. Sprawdzę je po powrocie.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 09:54, 04 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Pomiar pH gleby zrobiony. Wychodzi 5.0. Próbki pobrałam z kilku miejsc. Kwasna ale nie aż tak jak lubią rodki :-/

Udało się również wydarniować miejsce na przytarasową Muszę jeszcze dokupić kompostu bo brakło, powyciągać resztki kamieni i wyrównać. Ale nie mogłam się powtrzymac i posadziłam już co miałam na stanie. Wygląda to na razie tak:


Jak już ogarnę glebę i eM wkopie ekobordy przesadzę tu ciemierniki i miodunki. Do kupienia zostały paprocie, żurawki i hosty. I tu pytanie do was, czy lepiej jeden gatunek każdej rośliny czy możne wymieszać tak ze 3?
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Anda 10:14, 04 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Ph już jest bardzo blisko tego co lubią rodki. Wystarczy im to.To kwaśna gleba. Nie wiem, czy miodunkom się tam spodoba. Musisz wypróbować
Lepiej sadzić jeden gatunek w większej ilości egzemplarzy. Trzy to minimum.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Rudolfina 10:30, 04 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Czyli mogę szukać gdzieś miejsca dla rodka Może spróbuję z 1 egzemplarzem i zobaczę czy podołam.

Więcej sztuk, mniej gatunków. Rozumiem, trzeba się będzie ograniczyć. Miodunki chyba podzielę, bo silnie się rozrosły, część zostawię na miejscu a resztę przesadzę i zobaczę czy dadzą radę. Dzięki za cenne rady
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 11:09, 16 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Ewa, nie krzycz, ja musiałam, po prostu musiałam dorzucić jeszcze jednego klona palmowego, oczara karłowego, miodunki, tawułki i Hakone All Gold. Wygląda to tak:
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 11:14, 16 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Rośliny poprzenoszone z innych miejsc i podzielone, dlatego jeszcze malutkie i słabe. Ale chciałam wykorzystać jak najwięcej bylin, które już mam. Muszę tylko dokupić paprocie. Dużo paproci Płyty chodnikowe też miały być inne-ładniejsze, ale takie miałam w garażu (no, cóż - życie).
A teraz czekam na rady i uwagi. Pomóżcie dziewczyny, co wyrzucić, co przesadzić, co dołożyć?

PS. Zdjęcia są jakie są. Ani ja ani mój telefon nie potrafimy zrobić lepszych. Wybaczcie.

PS2. Pierwszy liść oczaru Diane się wybarwił. Podoba mi się
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies