Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pachnący ambrą

Pokaż wątki Pokaż posty

Pachnący ambrą

Rudolfina 12:02, 29 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
andzia458 napisał(a)
A tego orzecha chcesz tak zostawić na pewno?
Ja bym proponowała uciekać z nim stąd, póki mały...
Orzech walorów ozdobnych no chyba nie ma żadnych a za jakiś czas pewnie nic Ci nie będzie chciało rosnąć w bliskim sąsiedztwie.


Ten orzech to siewka z orzecha moich rodziców. Pielęgnowany przez nich i trzymany specjalnie żebym go mogła posadzić w swoim nowym ogrodzie. Poza tym lubię go, przesadzany był już ze 3 razy i chyba nie chcę go więcej ruszać. Wiem, że pod orzechem z czasem nic nie rośnie, ale po pierwsze: macierzysta roślina u rodziców rośnie bardzo wolno, po drugie: i tak za jakiś czas (pewnie z 10 lat) planujemy się przeprowadzić z dala od miasta, więc może do tej pory nie zdąży jakoś bardzo się rozrosnąć. No i liczę na pyszne orzechy

Tak się tłumaczę trochę sama przed sobą, bo zdaję sobie sprawę, że z tym drzewem może być kiedyś problem Wtedy albo zamienię rośliny, które tam rosną albo wyrzucę orzecha. Na razie musi zostać tak jak jest.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
andzia458 12:22, 29 wrz 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Rudolfina napisał(a)


Ten orzech to siewka z orzecha moich rodziców. Pielęgnowany przez nich i trzymany specjalnie żebym go mogła posadzić w swoim nowym ogrodzie. Poza tym lubię go, przesadzany był już ze 3 razy i chyba nie chcę go więcej ruszać. Wiem, że pod orzechem z czasem nic nie rośnie, ale po pierwsze: macierzysta roślina u rodziców rośnie bardzo wolno, po drugie: i tak za jakiś czas (pewnie z 10 lat) planujemy się przeprowadzić z dala od miasta, więc może do tej pory nie zdąży jakoś bardzo się rozrosnąć. No i liczę na pyszne orzechy

Tak się tłumaczę trochę sama przed sobą, bo zdaję sobie sprawę, że z tym drzewem może być kiedyś problem Wtedy albo zamienię rośliny, które tam rosną albo wyrzucę orzecha. Na razie musi zostać tak jak jest.


A ja z kolei wyraziłam takie zdziwienie, bo sama mam orzecha u siebie, blisko domu i gdyby nie to, że rodzi nadzwyczaj duże orzechy, już bym się go pozbyła. Liczę na to, że przemarznie czy cokolwiek innego się z nim stanie i problem się rozwiąże. Usunąć nie bardzo chcę, bo orzech ma tyle lat co ja i wywołałabym burzę, że usuwam drzewo, które babcia posadziła...
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Rudolfina 12:43, 29 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
andzia458 napisał(a)


A ja z kolei wyraziłam takie zdziwienie, bo sama mam orzecha u siebie, blisko domu i gdyby nie to, że rodzi nadzwyczaj duże orzechy, już bym się go pozbyła. Liczę na to, że przemarznie czy cokolwiek innego się z nim stanie i problem się rozwiąże. Usunąć nie bardzo chcę, bo orzech ma tyle lat co ja i wywołałabym burzę, że usuwam drzewo, które babcia posadziła...


No właśnie, u mnie to też takie trochę sentymentalne drzewo, choć dużo młodsze niż Twoje. U moich rodziców rośnie pięknie tzn. ma bardzo ładny kształt korony, i zwraca na siebie uwagę. Rodzi też duże, pyszne owoce.
A jak nie znałam jeszcze Ogrodowiska i rozmawiałam z moim eMem o tym co posadzimy koło domu, to oboje chcieliśmy orzecha. To było takie pierwsze drzewo, o którym pomyśleliśmy. No więc, na chwilę obecną orzech zostaje. Będę się nim martwić za jakiś czas
____________________
Edyta Pachnący ambrą
deszczowymaj 13:12, 29 wrz 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Rudolfina napisał(a)


Czyli tak: za hortensje dojdą miskanty ( tam jest ponad 1 m do tuji, powinny sie zmieścić), przed róże, potem stipa z szałwią, rozplenice i lawenda.



Czy za orzechem też dać ML czy mogłabym tam wrzucić Memory? A przed orzecha i z boku berberys admiration? I jeszcze bym chciała berberysa red carpet, tak ze 3 sztuki przed studzienką, żeby ją zakryć. Dajcie znać jak za bardzo kombinuję


Nie dawałabym ML za hortensjami ..mówisz że jest 1m między nimi a tujami ..to mało .Hortki i Miskanty naprawdę szybko rosną i będzie ścisk do tego płytki system korzeniowy tuj .Rośliny będą się męczyć .Ewentualne wyjście to przesunąć hortki o 1m do przodu i wtedy na mijankę posadzić ML

Podoba mi się pomysł z berberysem przy studzience

Memory rośnie olbrzymi i do tego lubi się pokładać ..czy on tam się zmieści ?
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Gardenarium 14:51, 29 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Memory jest za duży tutaj. U mnie to potwór.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rudolfina 09:36, 30 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
deszczowymaj napisał(a)


Nie dawałabym ML za hortensjami ..mówisz że jest 1m między nimi a tujami ..to mało .Hortki i Miskanty naprawdę szybko rosną i będzie ścisk do tego płytki system korzeniowy tuj .Rośliny będą się męczyć .Ewentualne wyjście to przesunąć hortki o 1m do przodu i wtedy na mijankę posadzić ML

Podoba mi się pomysł z berberysem przy studzience

Memory rośnie olbrzymi i do tego lubi się pokładać ..czy on tam się zmieści ?


Jeśli chodzi o tuje to one są nieco niżej. Oddzielone są od reszty działki głęboko wkopanym krawężnikiem, bo musieliśmy podnieść teren, a nie chcieliśmy przysypywać drzewek ani ich przesadzać. To są duże okazy rosnące tam już wiele lat, kupiliśmy działkę już z nimi. Tak więc tujami nie ma się co przejmować.

Aaaaa, już doczytałam. To ja źle napisałam! Tam nie do tuji jest 1 metr, tylko do tego krawężnika właśnie, a nawet dokładnie 118cm. Zmierzyłam. Czyli na mijankę miskanty się zmieszczą? Tak gdzieś czytałam, że jak się zostawi po metrze z każdej strony hortki to właśnie ML powinny tak z tyłu pomiędzy Limki wejść bez problemu.

Memory za duże. Odpada. A berberysy ok. Dzięki za radę

A czy ty masz może lub widziałaś te berberysy red carpet? Bo nie mogę się zdecydowac czy brać Red czy Green? Po zdjęciach w necie wydaje mi się, że zielone ładniejsze latem a z kolei czerwone jesienią. Nie wiem, które wybrać?
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 09:38, 30 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Gardenarium napisał(a)
Memory jest za duży tutaj. U mnie to potwór.


Dziękuję Danusiu. Czyli Memory odpada No szkoda, ale może znajdę jeszcze gdzieś na tego potwora miejsce. Bardzo mi się podoba.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
deszczowymaj 10:22, 30 wrz 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Rudolfina napisał(a)


Jeśli chodzi o tuje to one są nieco niżej. Oddzielone są od reszty działki głęboko wkopanym krawężnikiem, bo musieliśmy podnieść teren, a nie chcieliśmy przysypywać drzewek ani ich przesadzać. To są duże okazy rosnące tam już wiele lat, kupiliśmy działkę już z nimi. Tak więc tujami nie ma się co przejmować.

Aaaaa, już doczytałam. To ja źle napisałam! Tam nie do tuji jest 1 metr, tylko do tego krawężnika właśnie, a nawet dokładnie 118cm. Zmierzyłam. Czyli na mijankę miskanty się zmieszczą? Tak gdzieś czytałam, że jak się zostawi po metrze z każdej strony hortki to właśnie ML powinny tak z tyłu pomiędzy Limki wejść bez problemu.




W takim razie próbuj też miałam posadzone hortensje i ml w takich odległościach i też na mijankę ..rosły pięknie tylko u mnie ziemia wilgotna . Najwyżej częściej będziesz podlewać
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
deszczowymaj 10:26, 30 wrz 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Rudolfina napisał(a)




A czy ty masz może lub widziałaś te berberysy red carpet? Bo nie mogę się zdecydowac czy brać Red czy Green? Po zdjęciach w necie wydaje mi się, że zielone ładniejsze latem a z kolei czerwone jesienią. Nie wiem, które wybrać?


Te i te ładne to już musisz zdecydować jaka kolorystyka bardziej będzie Ci tam pasować
A będzie jeszcze coś w czerwieni na tej rabacie ? oprócz ewentualnego berberysa ?
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Rudolfina 11:00, 30 wrz 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
deszczowymaj napisał(a)


Te i te ładne to już musisz zdecydować jaka kolorystyka bardziej będzie Ci tam pasować
A będzie jeszcze coś w czerwieni na tej rabacie ? oprócz ewentualnego berberysa ?


Nie. Tylko ten berberys plus berberys admiration jako obwódka na części rabaty pod orzechem.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies