Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z koroną w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z koroną w tle

Annna12 22:53, 22 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Martka napisał(a)
Aniu, dziękuję, miskanty u mnie zrobiły oszałamiającą karierę, sąsiedzi wpadają w depresję, kiedy przychodzi czas ich wycięcia na wiosnę, bo tak się uzależnili od widoku. Ja sama widzę je rzadziej, bo żadne okno z domu, nie licząc garażu, nie wychodzi na ich stronę U Ciebie już dorodne, tworzą bardzo ładne tło rabat.
Co chcesz zmienić na rabacie z cisami?


Witaj Martka miskanty w szpalerze same w sobie są piękne jak się ładnie zagęszczą.
Pamiętam jak kupiłam pierwsze źdźbło mojego a już dwa lata później zrobiła się z niego cudowną kępa która tak mnie urzekła, że trawy ozdobne od tego czasu stały się jednym z kilku moich ogrodowych "must have'.

Po przemyśleniu, dziękuję Ci za to pytanie na temat zmian. Ważne jest zrozumienie powodu braku zadowolenia z czegoś, bo łatwiej jest podjąć działania naprawczę
Rabata stipowo - cisowa jest skończona i tu raczej nic nie zmieniam w tym sezonie.. Genralnie przez ten rok wielu ogrodowych przemyśleń i obserwacji doszłam do wniosku, że nie lubię gdy na rabacie w danym momencie dzieje się za dużo. Podziwiam rabatę zaprojektowaną w taki sposób, że w danej chwili/sezonie prym wiedzie jedna roślina a pozostałe robią jej tło. Widać wtedy zarówno wiedzę ogrodniczą, ale można też wyeksponować roślinę..
Stipowo-cisowa taka powinna być według mnie ale na 100% powiem Ci za rok bo w takim kształcie będę ja widziec dopiero ten rok który się zaczyna Za chwilkę zakwitna tu tulipany... gdy przekwitną zacznie rosnąć stipa, w miedzyczasie pojawią się czosnki a po nich jeżówka no i koniec. Nie wiem tylko czy jeżówka nie zdubluje się z czosnkami - zobaczymy. Jesienią ta rabata sama w sobie jest piekną.. uschnięte jeżówki w zielonej stipie a nad nimi brzozy no i zieleń kulek.. no uwielbiam...
Natomiast na drugiej rabacie którą opisuje jest za dużo bałaganu. Własnie brakuje mi tu takiego skupienia na detalu w danym okresie.. i tak muszę teraz przemyśleć tą długą rabatę aby po piwrsze podzielić ja na 3 odcinki a po drugie żeby roślinki współgrały ze sobą w czasie i eksponowały swoje piękno nie przysłaniając się. Np, żeby jeżówka nie kwitła w momencie gdy np trzmielina oskrzydlona jest najpiękniejsza czyli ognista.. no i takei tam..a jednocześnie aby było minimalistycznie... czyli tak jak lubie...
Może i sobie wymyśliłam ale.... tak właśnie chcę mieć
W sumie fajnie, że zadałaś mi to pytanie bo w zasdzie odpwiedź na nie opisuje mój plan ogrodowy... zaprojektować roślinność tak, aby cieszyła moje oko w każdej chwili roku
uff... dużo pisania
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 22:58, 22 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
napiszę tak... moja magnolia dziś... a w poniedziałek -3 stopnie w nocy...
chyba nie będzie pięknych zdjęć w tym roku...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Agatorek 01:07, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Śliczny kolor ma ta magnolia
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Annna12 10:22, 23 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
rabata dziś... i co tu rośnie
Koło szarego kominka - perukowiec, przed nim o tyłu - cisy, miskanty, potem mix tulipanowy, hortki Limelight, jeżówka Candy, płotek buxów a pomiędzy Sesleria jesienna. Rośnie też czosnek główkowanty.

dalej są 4 tawułku gold flame, a w nich bez lilak, tło robią już graby szpalerowe, dalej jest trzmielina oskrzydlowa a wokół kulki Danica, a przed nimi pas Red Baron i rozplenica Little Bunny. A teraz rosną tulipany Exotic emperior (muszę mieć ich więcej za rok Póżniej rośnie śmiałek darniowy (te kepki małe) którego porozsadzałam żeby było go więcej a przed nim sesleria jesienna aby zdobiła cisy limonkowym kolorem

część z trawami zamykaja dwa cisy Anna z których będę robić kulki... posadziłam 4 po dwóch stronach tej rabaty (troszkę tego nie widać) a pomiędzy rośnie hakonechloa Aurea (a teraz pomiezy tulipanki).... no i tak się to teraz przedstawia... Dużo tego.. czuję, że za dużo...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 22:25, 24 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
...zaczynamy sezon walki...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Mirka 22:32, 24 kwi 2021


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Annna12 napisał(a)
rabata dziś... i co tu rośnie
Koło szarego kominka - perukowiec, przed nim o tyłu - cisy, miskanty, potem mix tulipanowy, hortki Limelight, jeżówka Candy, płotek buxów a pomiędzy Sesleria jesienna. Rośnie też czosnek główkowanty.

dalej są 4 tawułku gold flame, a w nich bez lilak, tło robią już graby szpalerowe, dalej jest trzmielina oskrzydlowa a wokół kulki Danica, a przed nimi pas Red Baron i rozplenica Little Bunny. A teraz rosną tulipany Exotic emperior (muszę mieć ich więcej za rok Póżniej rośnie śmiałek darniowy (te kepki małe) którego porozsadzałam żeby było go więcej a przed nim sesleria jesienna aby zdobiła cisy limonkowym kolorem

część z trawami zamykaja dwa cisy Anna z których będę robić kulki... posadziłam 4 po dwóch stronach tej rabaty (troszkę tego nie widać) a pomiędzy rośnie hakonechloa Aurea (a teraz pomiezy tulipanki).... no i tak się to teraz przedstawia... Dużo tego.. czuję, że za dużo...

Witam się w twoim wątku
Mam pytanie ile długości i szerokości ma ta rabata?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Annna12 22:58, 24 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Mirka napisał(a)

Witam się w twoim wątku
Mam pytanie ile długości i szerokości ma ta rabata?

Witam Cię serdecznie a wiesz że dokładnie to nie wiem ale całość to ze 20 metrów napewno jest jak nie więcej... a szrokości są 3. Najwęższa jest ta z Hakonechloa bo jakieś 1,5 metra, kolejna ma jakieś 3 metry a jeszcze następna 2,5... ale to tak strzelam... mogę jutro sprawdzic...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 23:34, 25 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Sprawdziałam rabatę - 19 metrów długa, część z hortensjami ma około 3 metry, potem jest około 4 i ostatnia ma 2 metry...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 23:37, 25 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
niestety ale już są... małe bo małe ale pierwszą znalazłam i poszedł w ruch mospilan...
ponoc to cholerstwo potrafi do -20 spokojnie przezimować... czyli dzisiejsze -4 w nocy tylko dla magnoli może być kiepskie.. ech...szkoda...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Marlenaa 10:52, 26 kwi 2021


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Hej Aniu wątek przeczytałam. Bardzo energicznie działasz. Super, że mąż pomaga. Rabata w jesiennym wydaniu piękna i jaka różnica od momentu posadzenia, rośliny mają moc U Ciebie nasadzenia w rządeczku jak żołnierze U mnie trochę bardziej wiejsko Siostrze pomagam stworzyć ogród i u niej właśnie będzie w rzędach. Więc będę u Ciebie podglądać Pozdrawiam.
____________________
krowy, staw i my
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies