Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z koroną w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z koroną w tle

Annna12 23:49, 19 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Chyba pora na kolejną rabatę...
A więc na początku bez ogrodowiska z burzą pmysłów obsadziłam takie coś... i niby wszystko oki ale jednak nie do końca bo problemów było kilka..




Po pierwsze cała ta rabata zbudowana jest na przydomowej oczyszczalni, czyli mamy tu dwa duże dekle (jednego niebieskiego nie widać) drugi czarny obłożony kamieniami...
Po drugie na rabacie między niskimi szarymi kominkami jest w ziemi tzn rozsącz a na nim nie wolno nic drzewiastego z głębokimi korzeniami sadzić… (ubolewam bo tak bardzo brakuje mi tu czegoś wysokiego co by zasłoniło..
A po trzecie roślinki jakie tu zestawiłam nie do końca były trafne i nie podobało mi się tutaj...
- dwie Wierzby Haruko – tragedia z jej prowadzeniem, ciągle to trzeba ciąć, przy czym strasznie to brudziło, poza tym jakieś chorowite były i nie do końca mi się podobały…
- buxy – jak już pisałam, uporządkowałam je w dwa miejsca żeby nie ganiać za ćmą po całym ogrodzie – poszły do rabaty brzozowo stipowej
- wrzosy – wyjątkowo brzydko to rosły…i nie do końca cieszyły moje oko…
- ciemne żurawki były niewidoczne…
- kule Thujki Danica znalazły później inne miejsce choć do tej pory nie jestem z niego zadowolona…
- został szczepiony na pniu Bez Lilak – choć co roku nie marznie w maju i oka nie cieszy ale szansę mu daje..
- zostały trawy – miskanty czerwone kratery (choć do końca nie jestem pewna co do rodzaju, kupiłam w 2016 dosłownie dwa źdźbła a to co widzicie to kolejne lata rozsad kłącza) …
- i tawułki Gold Flame… część znalazła inne miejsce a co sztuk czterech już nie miałam siły i zostały – ale chyba to był błąd…
- zapomniałabym - rabatę zamykał Perukowiec Podolski Royal Purple - kupiona sadzonka w 2016 miała 10 cm może

No to teraz dokumentacja jak cały rok zmienił tą rabate… ale już teraz napisze że jej ostateczny look nadal mi nie pasuję...ale o tym później.. może coś ktoś podpowie?

____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 00:08, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
oooo... tu widać niebieskie nieszczęście
Na początek wjechało 50 sadzonek cisa Hicksii...

Uprzedzę że obecnie rabata jest wolna od szmatek jedynie zewnętrzna cześć od strony płota (którego jeszcze brakuje) jest osłonięta od chwastów...

i wjechała trzmielina oskrzydlona w towarzystwie kulek Danica (one do dziś tu rosną i jakoś mi tu nie pasują...)
trzmielina była kolejny zakupem sadzonki mikro w 2016. Jest ładna owszem ale obecnie mój zamysł ogrodu jest nieco bardzie minimalistyczny a w sumie mam roślinny misz masz z dawnych lat i uparcie szukam im miejsca bo nie lubię wyrzucać a wydawać nie mam gdzie i komu…

taki zrobił się bałagan a cisy wołały - "dokup nas jeszcze troszkę i dokończ to sadzenie wzdłuż ogrodzenia którego nie ma…"

robota szła do przodu a rabatka puchła... powiększała się...i nabierała kształtu... to było dokładnie rok temu - kwiecień 2020.

____________________
Ogród z koroną w tle...
Judith 16:17, 20 kwi 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Pokaż jak latem wyglądała ta rabata .
Na przykrycie niebieskiego dekielka przyszedł mi do głowy taki pomysł (bo nie będę glupio pytać czy są czarne dekielki, temat już zapewne zgłębiłaś ): rozłożyć na rzeczonym dekielku agrotkaninę z zapasem i nasypać na wierzch korę. Gdy trzeba będzie sie dostać do środka - nie będzie problemu, by te agrotkanine z korą podnieść.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Annna12 17:03, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
no to dalej... pod koniec kwietnia przyjechay formowane graby sztuk 3 o ktrych ju wspominałam i przedłużyły rabatę nieco zatem trzeba było dokupić cisy żeby w przyszłości robiły zieloną zasłonę do wysokości cięcia grabów

A rabat zmieniała kształt...

I zrobiło się tak opisująć od końca..
perukowiec, potem wjechały hortensje LimeLight sztuk 4, przed nimi 4 buszkpany które zrobią zwarty płotek a po bokach Sesleria Jesienne tył zamyka Miskant Krater a za nim cisy.. Narazie zasłania nas Miskant ale w przyszłości je przesadzę... narazie jednak są...póżniej zostały 4 tawuły a w nich rośnie bez lilak.. potem Trzmielina oskrzydlona w otoczneiu kulek cisowych... przed nimi jest pas Red Baron, a przed baronem rośnie rozplenica Little Bunny.. no i już ta ilośc mnie przytłacza bo chyba za dużo tego się zrobiło....
a pod grabami robota szła dalej...

..minął maj i zrobiło się zielono no i wysyp chwatów więc ruszyłam z akcją "kartony"
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 17:07, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Judith napisał(a)
Pokaż jak latem wyglądała ta rabata .
Na przykrycie niebieskiego dekielka przyszedł mi do głowy taki pomysł (bo nie będę glupio pytać czy są czarne dekielki, temat już zapewne zgłębiłaś ): rozłożyć na rzeczonym dekielku agrotkaninę z zapasem i nasypać na wierzch korę. Gdy trzeba będzie sie dostać do środka - nie będzie problemu, by te agrotkanine z korą podnieść.


Wiesz problem mam tu taki że mąż tego dogląda i żeby wszystko chodziło oki to tam trzeba zerkać i ten niebieski dekiel musi być mobilny... i serio nie mam na to pomysłu.. jedynie czymś to okleić....
____________________
Ogród z koroną w tle...
pawel2806 20:31, 20 kwi 2021


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Może go przemalujcie na czarno i ewentualnie obelisk lub rzeźba, jak będzie trzeba wystarczy przestawić. Mam pytanie do niepewnych cisów, nacinałaś korę? są zielone?
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Annna12 22:29, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Witam Cię Pawle serdecznie

Co do pokrywy to faktycznie musze to pokryć czymś czarnym bo drażni mnie ten niebieski...

A co do cisów.... te z rabatki stipowej - Taxus Baccata - wydaje mi się że pnie są oki ale musiałabym każdego nacinać a jest ich w sumie ponadz 80 - rosną też na innych rabatach... Ale wydaje mi się, że mają malutkie kuleczki/pączki więc cierpliwie czekam aż ruszą.. tak mi też drodził producent u któego je kupowałam - mam im dać czas na aklimatyzację. No i wydaje mi się że korzenie chwyciły podłoża bo mocno się trzymają a np dwa za domem wyjęłam z gleby lekko...

Na rabacie pod grabami mam Hicksii około 80 sztuk i kurcze tylko 4 chorują obok siebie... Drażniło mnie to... poczytałam ogrodowisko i... wykluczyłam miseczniki inne robaczki, wsadzony był dobrze, nie głęboko, gleba jak przy innych nie żadne błotko... aż w końću je wykopałam i doszukałam się norek - pewnie nornicy... korzenie miały licze, wyszły z ziemii lekko... I ucieszyło mnie to w sumie bo znalazłam przyczynę...

Zobacz na zdjęciu - ostatnie 4 cisy..
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 23:23, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
... tak było na przełomie maja i czerwca...



a tu jeszcze dosadziłam śmiałka darniowego Goldschleier... Chciałam tej chmurki falujące...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 23:31, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
przełom lipca i sierpnia...
dodałam jeżówki Candy... pod hortensje Limelight...

a pod grabami zrobiło się tak... wjechały rozplenice Hameln a pomiedzy nimi i cisami jeżówka łososiowa - rodzaj nieznany (przesadzona i cigle szuka miejsca w moim ogrodzie)

____________________
Ogród z koroną w tle...
Annna12 23:39, 20 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
i nastał wrzesień...


Pojawiła się jeżówka Hot Lava...a śmiałki postanowiły zrobić psikusa i chmurka w tym roku poszła w zapomnienie...

W każdym razie podobała mi się część z hortensjami ale czym bliżej grabów, działo się za dużo...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies