Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

koculka 17:44, 03 sie 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Gardenarium napisał(a)
Oj, trudne pytanie, jednoznacznie bez rysunku nie da się odpowiedzieć. Jak daleko okap odsunięty jest od ścian, jak planujesz zacienić, gdzie jest północ, jak cień się układa. Usytuowanie względem podjazdu, domu...itd itp.
To może narysuj rysunek o co chodzi.

też będzie zależało od drzewa, jakiej wielkości będzie posadzone, czy na pniu z wysoko ułożoną koroną, czy patyczek z którego będziesz formować dopiero koronę?
Także jakie warunki do wzrostu będzie miał, czy idealne wtedy rośnie znacznie szybciej.

Ale jakie to drzewo osiągnie rozmiary kiedyś, w przyszłości to nikt nie wie. Najwyżej musisz potem przycinać koronę i wtedy odległość nie ma znaczenia.

Odległość pnia od domu, czy przewidywanej korony drzewa od domu??


Wzdluz frontu domu biegnie podjazd. Wyliczylam ze konczy sie on 10 m od sciany budynku. Pod oknami sa rabaty, potem chodnik z furtka i brama wjazdowa z podjazdem. Czyli odleglosc od sciany w jakiej chce posadzi drzewo to co najmniej 12 m. Jest to poludniowa strona.Drzewo mialo by rosnac naturalnie. Cien rzucaloby na podjazd i dom. Latemchcialabym cien na podjezdzie a w zimie nie, dlatego mysle o lisciastym. Moze jednak zle kombinuje. Na razie rosna tu przypadkowe rosliny. Krzyzyk to drzewo.
jurnax 16:58, 11 sie 2018


Dołączył: 11 sie 2018
Posty: 3
Witam wszystkich serdecznie, planuję posadzić przed domem (wzdłuż chodnika prowadzącego od furtki do drzwi) 2-3 drzewa. Z uwagi na zwartą, okrągłą koronę i powolny wzrost chciałem posadzić tam dęby błotne "Green Dwarf" (kuliste, szczepione na wysokości 2-2,2m). Dzisiaj nasz znajomy ogrodnik zaproponował nam ambrowce "Gum Ball". Z opisów w internecie wynika, że odmiana kulista, szczepiona na pniu też dość wolno rośnie i korona też dorasta tylko do 2-3 m jak dąb. Nie ukrywamy, że ambrowiec bardzo nam się podoba bo ma ładne liście i ładnie się przebarwia jesienią (dąb zresztą też). Jeśli ktoś miał doświadczenie z tymi dwoma gatunkami i mógłby doradzić, który wybrać bylibyśmy bardzo wdzięczni - czym więcej możliwości wyboru tym gorzej . Mieszkamy w Świnoujściu, ziemia, jak to nad morzem, jest raczej kiepska (piach) i trzeba coś wsypywać aby coś rosło. Za to woda jest dość wysoko
Toszka 19:54, 12 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jurnax, może warto abyś przeczytał ten wątek od początku. Wiedza pomoże podjąć decyzję
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jurnax 14:29, 13 sie 2018


Dołączył: 11 sie 2018
Posty: 3
Tak się składa, że czytałem od początku ale tam nie ma nic na temat dębów błotnych, a jak byś ty przeczytał/a mój wpis to byś wiedział/a, że chodzi mi o wybór między Gum Ball'em a Green Dwarf'em, o wady i zalety jednego i drugiego gatunku ze strony praktycznej a nie tego co można wyczytać w necie, o to który gatunek lepiej się sprawdzi w takim a nie innym środowisku. Więc jeśli nie masz dla mnie rady i wiedzy praktycznej w zakresie tych dwóch gatunków, bez sensu jest zamieszczać bezsensowny wpis typu "przeczytaj wątek od początku"
Toszka 20:40, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jurnax napisał(a)
Tak się składa, że czytałem od początku ale tam nie ma nic na temat dębów błotnych, a jak byś ty przeczytał/a mój wpis to byś wiedział/a, że chodzi mi o wybór między Gum Ball'em a Green Dwarf'em, o wady i zalety jednego i drugiego gatunku ze strony praktycznej a nie tego co można wyczytać w necie, o to który gatunek lepiej się sprawdzi w takim a nie innym środowisku. Więc jeśli nie masz dla mnie rady i wiedzy praktycznej w zakresie tych dwóch gatunków, bez sensu jest zamieszczać bezsensowny wpis typu "przeczytaj wątek od początku"


A wystarczyło napisać "już przeczytałem i dalej nie wiem"
No, cóż, chciałam pomóc...ale urwałeś dyskusję.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zuzka25 16:40, 01 wrz 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Bardzo podoba mi się ambrowiec Gumball i zastanawiam się z czym go zestawić na rabacie? Czy może rosnąć w towarzystwie np dereni Ivory Halo? Tylko jesieniom mogłyby "gryźć się" kolory. Może z jakimiś niskimi trawami? Wiem, że mógłby rosnąć jako soliter, ale ja musiałabym wkomponować w rabatę.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Toszka 18:38, 01 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zerknij do Mad na wątek tam Danusia zaprojektowała rabatę z Gumballami w roli głównej...miłej lektury
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zuzka25 19:05, 01 wrz 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Dzięki Toszka, już czytam
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:37, 02 wrz 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Czy ambrowiec Gumball szczepiony na wysokość 160cm jest wystarczający? Nie wiem czy uda mi się znaleźć wyższy?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Mariusz72 09:58, 05 wrz 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Bardzo proszę o poradę w sprawie ambrowca. Chcę go prowadzić tak żeby korona zgęstniała. Jeszcze jest troche czasu do wiosny . Widzę, że ma gałązki zdrewniałe bez liści i z pewnością będzie trzeba obciąć. Sporo tez urósł jak na pierwszy rok, więc chcę o też trochę obniżyć. I w tym cały problem że nigdy tego nie robiłem. Proszę o pomoc i najlepiej zaznaczenie na zdjęciu ile ii gdzie obciąć oczywiście wiosną żeby osiągnąć cel. Dziekuję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies