Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

daro65 20:25, 04 maj 2014

Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 18
Witam, moje tuje zostały posadzone zeszłego roku w lipcu. Były w siatkach a bryła korzeniowa wydawała się być jak najbardziej w porządku. Niestety, po posadzeniu przyszły te niesamowite upały gdzie temperatura dobijała do 40 stopni a tuje były podlewane, pewnie pamietacie te upały. Cały czas myślałem ze to jest przyczyną ich żółknięcia, 28 marca podyspałem je oscmocote. Wydaje mi się że biorą się ku dobremu jednak jestem zaniepokojony gdyż dzieje się to bardzo powoli a kilka tuji bardzo wyżółkło. Czy przyczyną nie jest to że korzenie nie oddychają? Ponieważ czytałem bardzo dużo w tym temacie ,postanowiłem zapytać i może ktoś z Państwa dojdzie do diagnozy

tutaj widać że lekko jest sucha ale to pojawiło się na niej, wcześniej tego nie było:

te dwie zaczęły zielenieć od dołu:

te od góry jakby je coś brało


ta jest chyba na stracenie:

tutaj widać że niektóre są idealne na zdjęciu gdzie jest ich więcej sytuacja podobna, niektóre żółkną lekko, jedna cała sucha ale wiekszość jest pieknie zielona
Gardenarium 12:45, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Diagnoza jest taka - mata-szmata pod korą, zabija tuje i tyle diagnozy

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
daro65 13:36, 05 maj 2014

Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 18
No właśnie, czytałem wczoraj temat który Pani podesłała i dzisiaj rano rozciąłem pod tujami kwadraty także teraz swobodnie dotrze tam powietrze. Mogę jednak zasypać korą te miejsca? Teraz czy potem jak już się wezmą? Teraz tylko będę czekał na rozwój sytuacji Jak Pani myśli wezmą się teraz bo przyprawiają mnie o zawał
Gardenarium 14:34, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wywal całkiem matę, wypiel, rozsyp korę starą i dodaj nowej (przekompostowanej). Zaczną oddychać, a te suche wyrzuć. Co będzie dalej zależy od prawidłowej pielęgnacji, napisałam o niej tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kendzioor 22:09, 09 maj 2014

Dołączył: 30 cze 2013
Posty: 35
Witam,
zwracam się z prośbą o pomoc. W zeszłym roku dostałam na urodziny roślinkę z rodzaju Thujowatych - tak myślę . Zostawiłam ją na zimę na balkonie.
Niestety coś zaczęło jej dokuczać. Myślę, że może być to jakiś robak bo uschnięte fragmenty wyglądają tak jak 'trasa'.
Proszę o pomoc.Chciałabym uratować mój prezent, ale nie wiem jak......


Marta
____________________
Marta
Gardenarium 23:00, 09 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To podcięty od dołu świerk biały Conica. Atakuje go przędziorek, że potrafi się posypać świerk w jeden sezon. U mnie jest w niepolecanych, nie sadzę go, Uratować możesz tak, że wytniesz to brązowe i zobaczysz jak wygląda z tą dziurą.

Mnie to nie wygląda jednak na atak szkodników, raczej ta gałązka mogła być nadłamana, albo zmarzła, bo z tej akurat strony wiały mroźne wiatry.

Pewne jest, że brązowe nie odbije i nie zabuduje się na tej gałązce, jedynie można liczyć że przyrosty obok zasłonią tę dziurę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kendzioor 22:25, 12 maj 2014

Dołączył: 30 cze 2013
Posty: 35
Dziękuję Danusiu.

Na wszelki wypadek opryskałam na przędziorka bo niestety mam wrażenie, że kolejne partie usychają.
Tak myślę, że gdyby zmarzł to chyba cały a nie tak w sumie 'punktowo' ze 'ścieżką' od samego dołu.

Ale cóż pozostaje mi jedynie wyciąć co uschłe. Poczekać na efekty oprysku jeśli będą i nawozić. I może jeszcze czule do niego mówić
____________________
Marta
Gardenarium 00:33, 13 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być choroba, albo może podłamane gałęzie, zobacz dokładnie. Przędziorki też da się rozpoznać pod lupą. Może to zupełnie inna przyczyna?

Wytnij te suche to świerk będzie się zabudowywał, a tak nie ma jak
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
safikey 15:49, 20 maj 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
witajcie,

od 2 lat mam żywotniki wschodnie Aurea Nana i po tej zimie w kilku miejscach pojawiły się brązowiejące gałązki ( w ubiegłym roku wszystkie iglaki pryskałam profilaktycznie od grzyba )








w ubiegłym roku nie było tego problemu, czy może to być pozostałość po zimie? czy wystarczy obciąć przyschnięte pędy i zapomnieć o sprawie, czy czymś prysnąć?

bardzo prosze o pomoc ;-(
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Daniel 21:36, 20 maj 2014


Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 4
Daro, to nie wina maty ściółkującej a raczej sposobu przechowywania tuji w marketach kture powinny być zadołowane jeśli są w siatce, a one stoją w koszach i wystarczy..z braku wilgoci wokół karpy korzeniowej tak zareaguje iglak. jak kupujesz wygląda ok a żółknąć zacznie po paru tyg. miesiącach nawet, bo to iglak, po krzewach liśćiastych widać na drugi dzień.
Ja posadziłem mnustwo przeróżnych krzewów i drzew pod matą i to bzdura że to z braku powietrza , z doświadczenia wiem że to działa a nie przeszkadza..
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies