Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana 2

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana 2

Anda 09:50, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
Milka napisał(a)
Dzięki za odpowiedź Faktycznie jest ciut zachodu, teraz wiem czemu to drogie rośliny.
Będę siać, zobaczymy z jakim skutkiem.


Irenko, Ty masz zielone palce, na pewno wzejdą
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 09:57, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
Napia napisał(a)


Wcale się nie dziwie U mnie poza ciemiernikami nic jeszcze nie kwitnie, ale wszędzie pokazują się zielone kły, co bardzo mnie cieszy


Tak, zielone kły bardzo cieszą. W ogrodzie mam jednak tak mokro, że nie mam szans na razie na cięcie bylin. Przez te opady rzeczki znów tak wezbrały że w wielu miejscowościach znów było zagrożenie powodziowe. A szkody z lata jeszcze nie wszystkie usunięte…
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 09:58, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
Mgduska napisał(a)
Ewa, poszłam i ja sprawdzić stan przylaszczek - i rzeczywiście, JEST parę listków, ale są tak zmitrężone, prawie brązowe, że dałabym sobie łeb uciąć, że ich nie ma Prawie niewidoczne na tle ziemi, za to teraz widać już zawiązki nowego


Czyli jak u mnie Te brzydkie liście pousuwam jak zaczną wypuszczać nowe.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 09:59, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
April napisał(a)
Jakoś późno się zorientowałam że masz Ewo nowy wątek. Zapisuję się, i choć dużo nie gadam, to z pewnością dużo czytam


Aprilku, bardzo się cieszę, że jesteś Czytaj, zapraszam, ale pisz też coś czasem
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 10:02, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
Johanka77 napisał(a)


Ewa, Twoja wiosna zawsze szybsza, niż nasza.
Tulipany masz już wielkie! Moje dopiero czubki wyściubiają gdzieniegdzie.
A przebiśniegi kocham! Ale mi nigdy nie wyrosły.


Tulipki szybkie w tym roku. Co dziwne jest, bo słońca prawie nie ma.
Przebiśniegi najlepiej sadzić kwitnące. Może masz w pobliżu jakąś koleżankę z przebiśniegami w ogrodzie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
m_gocha 11:40, 08 lut 2022


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Witaj Ewo!
Dopiero teraz odkryłam, że masz nowy wątek A u Ciebie sporo się dzieje, dużo ciekawych dyskusji i cudne fotki

Przyszłam też z pytaniem. W ubiegłym roku wyjatkowo dużo nasion miały moje ciemierniki i to o dziwo również te orientalne oraz 2 ciekawe odmiany Emmma i drugi NN. Niestety za długo czekałam na ich dojrzewanie i nasienniki same pękły i nasionka prawie wszystkie "uciekły". Wątpię aby tam były jakieś siewki bo zbyt często tam plewiłam i wzruszałam glebę. Udało mi sie zebrać kilka nasion i miesiąc temu zasiałam je w donicy. I pytanie gdzie trzymać tę donicę - w cieple czy na zewnątrz? i jak długo mogą kiełkować nasiona ciemierników? Minął miesiąc i nic nie widać. Nasiona przed wysianie trzymałam kilka dni na zewnątrz w celu ich stratyfikacji
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Anda 12:48, 08 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
m_gocha napisał(a)
Witaj Ewo!
Dopiero teraz odkryłam, że masz nowy wątek A u Ciebie sporo się dzieje, dużo ciekawych dyskusji i cudne fotki

Przyszłam też z pytaniem. W ubiegłym roku wyjatkowo dużo nasion miały moje ciemierniki i to o dziwo również te orientalne oraz 2 ciekawe odmiany Emmma i drugi NN. Niestety za długo czekałam na ich dojrzewanie i nasienniki same pękły i nasionka prawie wszystkie "uciekły". Wątpię aby tam były jakieś siewki bo zbyt często tam plewiłam i wzruszałam glebę. Udało mi sie zebrać kilka nasion i miesiąc temu zasiałam je w donicy. I pytanie gdzie trzymać tę donicę - w cieple czy na zewnątrz? i jak długo mogą kiełkować nasiona ciemierników? Minął miesiąc i nic nie widać. Nasiona przed wysianie trzymałam kilka dni na zewnątrz w celu ich stratyfikacji


Witaj Gosiu, fajnie, że znalazłaś mój nowy wątek

W Towarzystwie Bylinowym do którego należę jest grupa fachowa zajmująca się ciemiernikami. Znalazłam tam sposób pani Dr. Petry Vogt-Werner na wysiewanie ciemierników

https://gds-staudenfreunde.de/ueber-helleborus

Aussatanleitung für Helleborus. Jeśli Google nie da rady przetłumaczyć to napisz, pomogę

Doniczki na pewno powinnaś trzymać cały czas na zewnątrz. Stratyfikacja trwa przynajmniej 3-4 tygodnie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
m_gocha 00:01, 09 lut 2022


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Anda napisał(a)


Witaj Gosiu, fajnie, że znalazłaś mój nowy wątek

W Towarzystwie Bylinowym do którego należę jest grupa fachowa zajmująca się ciemiernikami. Znalazłam tam sposób pani Dr. Petry Vogt-Werner na wysiewanie ciemierników

https://gds-staudenfreunde.de/ueber-helleborus

Aussatanleitung für Helleborus. Jeśli Google nie da rady przetłumaczyć to napisz, pomogę

Doniczki na pewno powinnaś trzymać cały czas na zewnątrz. Stratyfikacja trwa przynajmniej 3-4 tygodnie.

Dzięki wielkie Ewa! Przeczytałam na temat ciemierników. Bardzo fachowe porady.
Wynika z nich, że najlepiej wysiewać ciemierniki tuż po zbiorze nasion a maksymalnie do września gdyż z czasem tracą siłę kiełkowania.
Więc raczej tym razem nie mam co liczyć na nowe roślinki.
Ale postaram sie w tym roku zadziałać. Oby tylko były nasiona tych bardziej szlachenych odmian, bo w ubiegłym roku to aż nie wierzyłam własnym oczom

A tak przy okazji dodam, że to świetna inicjatywa założenia i funkcjonowania takiego Towarzystwa Bylinowego

I jeszcze dopytam Cię czy mogę link do Towarzystwa wrzucić u siebie?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Anda 08:43, 09 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
m_gocha napisał(a)

Dzięki wielkie Ewa! Przeczytałam na temat ciemierników. Bardzo fachowe porady.
Wynika z nich, że najlepiej wysiewać ciemierniki tuż po zbiorze nasion a maksymalnie do września gdyż z czasem tracą siłę kiełkowania.
Więc raczej tym razem nie mam co liczyć na nowe roślinki.
Ale postaram sie w tym roku zadziałać. Oby tylko były nasiona tych bardziej szlachenych odmian, bo w ubiegłym roku to aż nie wierzyłam własnym oczom

A tak przy okazji dodam, że to świetna inicjatywa założenia i funkcjonowania takiego Towarzystwa Bylinowego

I jeszcze dopytam Cię czy mogę link do Towarzystwa wrzucić u siebie?


Tak, ale skoro Twoje wysiałaś tuż po zbiorze, to możesz je mimo to postawić gdzieś w kąciku w ogrodzie i poczekać. One mogą wykiełkować i w przyszłym sezonie, bo mają dostęp do wilgoci. Te wyschnięte szybko tracą zdolność kiełkowania, zachowujące wilgoć tracą ją o wiele wolniej.

Trzymam kciuki, abyś w tym roku dała radę zebrać nasiona

Oczywiście, że możesz wrzucić link do Towarzystwa u siebie
Bardzo to Towarzystwo pożyteczne, dużo się można nauczyć podczas wykładów i zobaczyć podczas wycieczek. Mam to szczęście, że grupa regionalna, do której należę jest bardzo aktywna. Mamy świetnych przewodniczących.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Martka 09:20, 09 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ewo, Towarzystwo Bylinowe mnie zachwyciło wyobrażam sobie, jaka to frajda spotykać się z bylinowo zakręconymi osobami Widzę, że nawet macie własny periodyk, grupy tematyczne, grupy w każdym regionie, wow! Świetnie, że możesz w tym uczestniczyć!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies