Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moje małe, zielone miejsce na ziemi...

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje małe, zielone miejsce na ziemi...

Makao 14:34, 03 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4264
Wafel napisał(a)
Ale jałowce nie kłują bynajmniej nie mają takich kolców ☺

Nie kolców jako takich typowych nie mają ale te ich igły są straszne. Jak mam je ciąć to biorę rękawice taki grube i do łokci. To co dzieje się z rękami od tych igieł to koszmar. Nawet mój małż jak wie że będzie je ciął to aż zęby zaciska. A ostatnio znajoma mi opowiadała że jak ma przycinać swoje niwaki z jałowca Blue Star to wszystko ją kłuje już dziań przed.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Wafel 15:44, 03 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
Może irga płożąca w takim razie? Albo jakaś szałwia, kocimiętka... Kurczę mogliśmy jednak zostawić pół przestrzeni na jakiś trawnik z mikrokoniczyną...
Chyba faktycznie nie ma co na siłę dosadzać. Dokupię kory i uzupełnię żeby trochę grubsza warstwa była. Zrobię przy okazji jeszcze zdjęcia bardziej aktualne. U siebie mam tylko korę, ale mi tak chwasty nie wyrastają masowo jak tam, to dość duży zieleniec do pielenia.
Jak dbać o tego klona Artropurpurea, czym zasilić na wiosnę jak przeżyje oczywiście zimę?
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Joku 17:41, 03 sie 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12174
Miałam jałowce płożące, bardzo niskie, one są bardziej miękkie i nie kłują. No, może troszeczkę. Jałowca Blue Star też kiedyś miałam i ten faktycznie kłuje tak jak pisze Ania. Miałam tego księcia Karola ale go wywaliłam bo na forum panowała moda na wywalanie jałowców i zmieniła mi się koncepcja . Z czasem na pewno zadarnią jałowce i trzmielina. Irga też może być, jest taka ładna niska odmiana Major. Szybko się rozrasta. Są tez nieco wyższe odmiany.
Z bylin zadarniaczy na takie miejsce bodziszek korzeniasty. Wytrzyma sporo, szybko się rozrasta. Z traw na myśl przychodzi mi sesleria jesienna, dobrze się czuje w słońcu i tam gdzie nie ma zbyt dużo wilgoci.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Wafel 22:26, 03 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
No właśnie się dziwię, że niby kłują bo ja nie zauważyłam są właśnie miękkie w dotyku, ale mam te niziutkie odmiany zielone i zielono-żółte rosną 29-30 cm nad ziemią.
Miałam kiedyś bodziszka Czakor faktycznie rósł jak szalony i dostał eksmisję, ale myślałam że lubią bardziej wilgotne stanowiska. A bodziszki uwielbiam!
Major też by taki dywanik utworzyła. Zapisuję pomysły w głowie ☺
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 23:56, 04 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
Nie zawsze ulegam modzie, jestem zdania, że pewne rośliny, w pewnych miejscach zawsze się obronią, kwestia zestawienia. Myśląc "rabata osiedlowa" oczami wyobraźni widzę m.in. żywopłot z bordowych berberysów, sadzonych za mojego dzieciństwa wszędzie, zapuszczone krzaczory, często z mączniakiem, rzucone na trawniku, podobnie tawuły szare, japońskie sadzone wzdłuż dróg. Jednak nowoczesne podejście do komponowania roślin pozwala "stare" ale za to sprawdzone i wytrzymałe rośliny odkryć na nowo w nowych aranżacjach, w połączeniu z różnymi nowszymi odmianami, łanami ozdobnych traw czy bylin. Wiadomo też, że dzięki ogrodowej modzie można poznać mnóstwo nowych roślin w zaskakujących zestawieniach i pokochać miłością bezwzględną.
Ja mam tak, że koło pewnych gatunków mogę przechodzić zupełnie obojętnie, owszem zachwycą mnie róże w cudzych ogrodach, ale w ogrodniczym nawet na ten dział nie idę, podobnie mam z rododendronami, choć jak byłam w czerwcu w Karkonoszach to mnie zachwycały swoją dorodnością, wielkością- nigdy wcześniej nie widziałam takich gigantycznych okazów. Obok bylin i traw nie przejdę nigdy obojętnie i chciałabym "prawie wszystko" ☺ Lubię gatunki łąkowe, zachwycam się przypadkowymi niezwykłymi kompozycjami jakie tworzy matka natura. Mam też słabość do "zwykłych niezwykłych" tawuł japońskich i pęcherznic a jeżówki też kocham te najzwyklejsze.
Skąd te moje tendencje w wyborze roślin? Nie wiem, po prostu tak czuję ☺ Gdybym miała duży ogród, to pewnie bym poszła śladami Pieta Oudolfa, gdzieś byśmy się w połowie drogi pewnie spotkali...
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
ElzbietaFranka 20:48, 05 sie 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
Wafel napisał(a)
Ale jałowce nie kłują bynajmniej nie mają takich kolców ☺



Nie przesadzaj z tymi kolcami.
Bierzesz nożyce elektryczne równo przycinasz górkę i boki. Później grabie otrzepujesz z góry i po bokach zgrabiasz rękawice i do kosza.
Cała robota. Jak rosną w szpalerze to nie tragedia. Przycinasz co 2 lata radykalnie.

Zresztą zobacz w szkolce która ci podałam oni mają różne zywoplotowe
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Wafel 00:06, 06 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
Posadziłam już kilka, sztuk spoko dam radę, ale pasa żywopłotu z berberysu nie chciałabym ciąć i zbierać potem ☺
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 01:08, 30 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
U mnie za oknem jesień normalnie... obiecałam pokazać taras na dachu, trochę mnie nie było z powodu urlopu, więc nadrabiam zaległości. Na dachu trochę pusto, ale ciężkie warunki tam panują, więc nie mam za wiele roślin. Lubię jednak tam wypoczywać ze względu na przewiew, przestrzeń i widok z góry. Na górę prowadzą schody zewnętrzne z poziomu balkonu.



____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 01:12, 30 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987

i widok na mały, zielony zakątek z góry
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 01:34, 30 sie 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 987
Jutro przejdę się po ogródku, widzę że kwitną zawilce, tak je lubię bardzo, bodziszkom poczerwieniały liście... no jesień idzie brr...
Jutro jadę do ogrodniczego, chyba się zdecyduję na Amanogawę.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies