Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » 30 arów wietrznej pustyni

Pokaż wątki Pokaż posty

30 arów wietrznej pustyni

JoanNa 10:55, 20 lip 2023

Dołączył: 17 lut 2023
Posty: 39
Oj coś 2 razy mi się wkleiło..
____________________
JoanNa 30 arów wietrznej pustyni
sylwia_slomc... 11:33, 20 lip 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82040
Witaj
Spory teren, wiem cos o zakładaniu na takich powierzchniach na własnym przykładzie tyle, że u mnie glina.
Zgadzam się co do wyboru bardziej pospolitych gatunków. Warto na nie postawić przy tak słabej glebie. Co do Roundapu i perzu u mnie w pierwszym roku zakładania ogrodu zastosowałam go wokół ogrodu na granicy, wybił wszystko prócz perzu niestety. Ten tylko chwilowo przysechł potem odbił i niestety przerasta pod siatka do ogrodu. Co do kartonowania mam sprawdzone i jest ok tez stosuję. Coś tam trzeba będzie poplewić, ale już nie tyle. Perz lepiej przekopać i wybrać jeśli siły i chęci są. Jako chemik z wykształcenia, powiem tak chemia to zawsze chemia. To naprawdę powinna być ostateczność. Do tego chemia działa na to co już jest zielone, ale nie na bank nasion zawartych w ziemi. a te potrafią i po 20 latach wschodzić gdy akurat warunki staną się dogodne ku temu.

skrzyp opryskom niestety się nie poddaje, też sprawdzone na własnym ogrodzie.
Co do dereni i szkieletu. Nie wiem jak akurat ta odmiana na wysokość się zachowuje, ale dereniowe rabaty zima nie są puste bo to właśnie wtedy ich gałązki przyjmują obłędne kolory.
Derenie dobrze wyglądają z brzozami. Czytam, ze masz tam linię i wysokie nie wchodzą w grę, ale może posadzić brzózkę youngi np. ilości szt. trzy i podgalać ją od dołu
jak np tu

szkielet to nie tylko zimozielone to również pnie, konary i gałązki, które mają przecież swoje kształty, kolory i fakturę

Co do wzbogacania piaseczku funduj swojej glebie wszelkie dostępne dobroci, które spowodują produkcję i nagromadzenie próchnicy. Mogą to być również ścinki z koszenia trawnika, liście z drzew, słoma, trociny, kora to do czego masz akurat dostęp. Ale nie myśl, że będzie to zabieg jednorazowy. Nie wystarczy, ze teraz raz wszystko co masz wymieszasz. Przy piasku trzeba będzie systematycznie dodawać co sezon w formie ściółki to wszystko dobro bo inaczej nawozy dostarczone do zasilenia roślin i woda będą uciekać bardzo głęboko po każdych większych opadach. Grabom musisz dać czas. Korzenienie trwa dwa trzy lata po tym czasie powinny mocno ruszyć już ze wzrostem i o ile nie będzie im brakowało wody czy składników pokarmowych szybko zrobią Ci przesłonę.

Szukaj roślin na piaski. Na tereny suche, nimi też można stworzyć piękny i ciekawy ogród

Z bylin mogą się sprawdzić pustynniki, trytomy, perowskie, lawenda, juki. Z hortensji i różaneczników od razu bym zrezygnowała. Lepiej na początku zrezygnować z roślin nie odpowiednich na takie stanowisko jakie mamy niż potem szarpać się o ich przetrwanie nieustannie. Jest na Ogrodowisku sporo ogrodów zakładanych na terenach piaszczystych, warto w nich podpatrzyć jakie rośliny wygrywają. Ale mieć też świadomość ile już te osoby włożyły wysiłku i pracy we wzbogacenie swojego piachu by było tak pięknie. Porozglądaj się po okolicy co rośnie w ogrodach sąsiadów, jest spora szansa, ze i u Ciebie te rośliny będą sie chciały zadomowić.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Bee 13:19, 20 lip 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Ja jeszcze dodam, że kosodrzewina na piasku wygląda wspaniale i wcale się brzydko nie starzeje. Potrzebuje dużo słońca z każdej strony i dużo miejsca. Nie warto jej ciąć bo i tak nie wygrasz z jej wzrostem a popsuje się kształt. Popatrz na zdjęcia kosodrzewin w górach, prawda że piękne i w dodatku wytrzymałe na wszystko.

Nie sadz tylko jałowców, bo chorują i brzydko się starzeja, i żadnych świerków bo na piasku nie dają rady. Najlepszy wybór na piasek to sosny.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
JoanNa 14:10, 20 lip 2023

Dołączył: 17 lut 2023
Posty: 39
Myślałam właśnie o takim brzozowym trio z Youngi, ale brakowalo mi odwagi bo tą sosne wsadzilam parę tygodni temu czyli Oregonkę muszę ulokować w innym miejscu a tu mini zagajnik brzozowy.
Szpaler z dereni chcę zostawić taki nieformowany-graby i cisy będą docelowo przycinane, a tutaj wolalabym taki swobodny szpaler, który chyba max dorasta do 1,6m.
Chęci do pracy są, i to ogromne!tylko przy trójce małych dzieci i pracy na etacie, czas na tematy ogrodowe i ogródkowe jest okrojony, dlatego wszystko idzie mi tak powoli.
____________________
JoanNa 30 arów wietrznej pustyni
JoanNa 14:16, 20 lip 2023

Dołączył: 17 lut 2023
Posty: 39
A górskie kosodrzewiny uwielbiamchoć o jałowcach akurat myślałam jako że one są na ubogie gleby..
____________________
JoanNa 30 arów wietrznej pustyni
sylwia_slomc... 17:10, 20 lip 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82040
Z jałowcami sprawa ma się tak, że lepiej nie sadzić jeśli gdzieś w pobliżu grusze rosną i jak się wybierze fajne odmiany to są to rośliny nie do zdarcia, tylko miejsca sporo im przeznaczyć od razuKosodrzewiny też mam i jestem po prawie 10 latach nadal zadowolona. Tylko u mnie glina.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Makao 07:14, 21 lip 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4204
No witaj. Ja też mam piach u siebie. Woda leci zawsze jak przez sito
Zaczęłam produkować własny kompost. Wrzucam w dołki nowosadzonych roślin nawet taki na wpół przekompostowany. Wszysyko po to by wzbogacić ten mój piach. Wczoraj odkryłam na jednej rabacie glinę u siebie. Dla mnie to prawdziwe złoto. Jak lata temu sadziłam tam rośliny to był głównie popiół i ziemia ale najwyraźniej coś się pozmieniało i jest glina. Teraz będę mieszać z piachem. Jestem bardzo zadowolona z tego ale minusem jest to że od dwóch lat zauważyłam że rośliny w tej części osłabły. Teraz wiem czemu. Tam mam taką glinę skałę. Tam potrzebny jest piach.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Makao 07:33, 21 lip 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4204
No to tak. Zerknij u mnie od 5 strony do 29 pokazuje ogród 'przed i po zmianach'. Wizytówkę miałam robić ale przez te susze hortensje drzewiaste mi strasznie cierpią i będą zmiany więc odpuściłam wizytówkę na razie.
Mam taki piach że mogłabym lać wodę 6 godzin na dobę. Byłoby idealnie. Rośliny rosną dobrze ale zawsze staram się dołek przygotować. Kompost, obornik i ziemię uniwersalną. Powinna być jeszcze glina ale nie było skąd brać. Dziewczyny dają hydrożel żeby lepiej trzymało wodę. Robię gnojówki i podlewania rabaty choć ostatnie 3 lata sobie odpuściłam.

Zrób sobie kompostowniki. Znajdź miejsce na nie póki jeszcze nie masz rabat. Gdzieś w półcieniu a jeśli nie ma półcienia to może być na słońcu ale trzeba będzie posadzić coś co trochę go z czasem osłoni.

A i najważniejsze.
Sprawdziłaś ph gleby? Ja mam piach i jest zasadowa. Nie mogę dawać mączki dolomitowej ani bazaltowej bo bardziej zwapnia glebę a czytam że posadziłaś różaneczniki. One muszę mieć niskie ph. Coś około 4. Ja mogę tylko granitową bo jest neutralna. Jeszcze jej nie sypałam ale zacznę.

Z drzew które mam to sosny, świerki, jodłę, tuje, cisy, wiśnie piłkowane, klony, brzozy, buki, graby, tulipanowca. Z krzaków wyższych derenie, perukowca, jaśminowce, pęcherznice, leszczynę i zwykłą, i ozdobną. Mam też orzecha włoskiego pod którym odkryłam glinę i owocówki. Działka 10 arów.
Dokupiłam sobie w weekend dwie katalpy Aurea.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Anda 08:10, 21 lip 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33540
Witaj na forum Popieram to co napisały dziewczyny. Beatka Bee ma glebę piaszczystą, więc najwięcej doświadczenia w tym temacie.
Ja mogę Ci polecić jeszcze morwy jako drzewa dające radę na suchych stanowiskach. Maja piękne liście, dają fajny cień latem i na dodatek pyszne owoce
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 08:11, 21 lip 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33540
Kosodrzewiny i sosny można ciąć, ale tylko w fazie świeczki, gdy jeszcze nie zaczną rozchylać igieł. Przeważnie tnie się je końcem maja.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies