Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

LIDKA 21:01, 30 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Miscanty gracki i morningi po roku lub dwóch z sadzonki doslownie po kilka źdźbeł (kupne i kazdą pokroiłam na 2 szt) mają przy ziemi 50 cm karpy a u góry więcej.
Jakie kupilaś hortki?

Wiśnie daj co 3 m
Pomiędzy;
Albo dwa miscanty i jedna horka albo odwrotnie.
Albo zamiast miscantów daj cisowe wykrzykniki np Wojtki albo Robousty.

Trawki jakieś malutkie np sesleria albo molinia wariegata. Na obwódce mogły by być.

Na tej szerokości nie ma miesjca na szaleństwa.
Mam na bukowej 1 m do tuj. Mam buki seslerie i horty.
Horty sie przewieszają nad trawnik
A buki mam blisko brzegu rabaty.
Wstawie Ci u mnie fote.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anda 21:08, 30 kwi 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33595
Dla mnie miskanty rosną za mocno. Nie chciałoby mi się ich co 5 lat dzielić, zwłaszcza że mają bardzo twarde karpy. Jednego lub dwa owszem, ale nie więcej sztuk. Wolałabym posadzić wysokie molinie albo calamagrostis. Panicum też ładnie wygląda.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Patrycja_KG_Lu 15:05, 01 maj 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Pisałaś Marcinowi, że pstrokatość trzmieliny nie w Twoim guście. Są też te o jednokolorowych listkach.
Muszelka napisał(a)
Obserwuję ten żywopłot od kilkunastu lat. Cały rok wygląda dobrze. Dzisiaj zrobiłam mu zdjęcie. Jeśli komuś zależy na zimozielonym, liściastym żywopłocie, to może wziąć pod uwagę trzmielinę.


____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
SaskiaFarkas 17:44, 01 maj 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
LIDKA napisał(a)
Miscanty gracki i morningi po roku lub dwóch z sadzonki doslownie po kilka źdźbeł (kupne i kazdą pokroiłam na 2 szt) mają przy ziemi 50 cm karpy a u góry więcej.
Jakie kupilaś hortki?

Wiśnie daj co 3 m
Pomiędzy;
Albo dwa miscanty i jedna horka albo odwrotnie.
Albo zamiast miscantów daj cisowe wykrzykniki np Wojtki albo Robousty.

Trawki jakieś malutkie np sesleria albo molinia wariegata. Na obwódce mogły by być.

Na tej szerokości nie ma miesjca na szaleństwa.
Mam na bukowej 1 m do tuj. Mam buki seslerie i horty.
Horty sie przewieszają nad trawnik
A buki mam blisko brzegu rabaty.
Wstawie Ci u mnie fote.

Dziękuję bardzo za zdjęcie. Bardzo ładna kompozycja
Hortensje, które kupiłam to limelight. Bardzo je lubię. Wiem, że są wszechobecne na ogródkach . W zamyśle będę je przycinać dość nisko by nie były wielkimi krzaczorami.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 17:51, 01 maj 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Anda napisał(a)
Dla mnie miskanty rosną za mocno. Nie chciałoby mi się ich co 5 lat dzielić, zwłaszcza że mają bardzo twarde karpy. Jednego lub dwa owszem, ale nie więcej sztuk. Wolałabym posadzić wysokie molinie albo calamagrostis. Panicum też ładnie wygląda.

Myślałam że morrning light nie jest aż tak ogromny jak miskat chiński glacillimus. A który trzcinnik polecasz i molinie. Szukałam i z trzcinników to Karl Foester ale molinie raczej są nie aż tak wysokie a chciałabym by trawy były na wysokości minimum 1,5m.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 17:58, 01 maj 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Pisałaś Marcinowi, że pstrokatość trzmieliny nie w Twoim guście. Są też te o jednokolorowych listkach.



Tak wiem, że są. Czytałam o tym Myślisz że pasowały by do pozostałych roślin, tzn. amanogawy, hortek oraz traw? Pytanie kolejne miałyby być puszczone w kilku lukach między wiśniami a hortkami lub trawami?
Ogólnie bardzo trzmieliny mi się podobają tylko zastanawiam się czy będą pasować do stylu nowoczesnego. Oczywiście wszystko zależy od kompozycji dlatego tak szczegółowo dopytuje
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 18:00, 01 maj 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Marcin89 napisał(a)
Wiesz ona może być w paru miejscach tylko, np. tam gdzie hortensje lub w lukach między wiśniami. Po całości to by było dużo, a kilka by nie zaszkodziło. O ile sąsiad nie zrobi afery o płot

Właśnie nad tym się zastanawiam .
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Anda 18:11, 01 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33595
SaskiaFarkas napisał(a)

Myślałam że morrning light nie jest aż tak ogromny jak miskat chiński glacillimus. A który trzcinnik polecasz i molinie. Szukałam i z trzcinników to Karl Foester ale molinie raczej są nie aż tak wysokie a chciałabym by trawy były na wysokości minimum 1,5m.


Morning Light to też miskant chiński. Karpy po paru latach będą prawie takie same.
Molinia caerulea to niski rodzaj, a wysoki to Molinia arundinacea. Poszukaj, są fajne odmiany

Ja bardzo lubię trzcinnik Overdam, ale on osiąga tak ok. 1,2m. Karl Foerster też jest ładny.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 20:27, 01 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
SaskiaFarkas napisał(a)

Myślałam że morrning light nie jest aż tak ogromny jak miskat chiński glacillimus. A który trzcinnik polecasz i molinie. Szukałam i z trzcinników to Karl Foester ale molinie raczej są nie aż tak wysokie a chciałabym by trawy były na wysokości minimum 1,5m.


Oba te miskanty rosną podobnej wielkości. ML u mnie ok.2,2m wys.

Molinię polecam Ci Heidebraut, to moja ulubiona
Jak kwitnie to ma ok.1,5 m wys.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
LIDKA 21:05, 01 maj 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Potwierdzam slowa dziewczyn. Morningi i gracimilusy rosną duże i szybko.
I są podobnej wielkości. Mają cienkie liście a morning jest jaśniejszy.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies