Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Puste pole z wysepką kwiatową

Pokaż wątki Pokaż posty

Puste pole z wysepką kwiatową

hanka_andrus 16:29, 01 kwi 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Zaglądam, a tu "stara wiosna" z lutego! Czas aktualizację zrobić! Miłego weekendu!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Elfik 16:21, 24 kwi 2016


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Już..., już się poprawiam , i aktualizuję wiosnę...
Taka u mnie w kwietniu...








...czyli zielono-kolorowo... Ale dopiero zacznę się tym cieszyć, bo do tej pory byłam zajęta czarną robotą, czyli:
- uporządkowałam miejsce z klapą od zbiornika gazu...



- zrobiłam psychologiczną barierę anty-psową (kołeczki nacięte z gałęzi modrzewiowych)



- oraz wyharatałam 40 m kw wyleniałej darni i założyłam nowy trawnik. Właśnie "zapleśniał:



Na więcej już sił brak
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Elfik 16:37, 24 kwi 2016


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Ale na moim ogrodzie zrobiło się ... ciekawie! W ubiegłym roku nareszcie przełamałam się i wiele miejsc na rabatach wyłożyłam korą. Rzeczywiście jest to ogromna ulga, mój piach mniej wysycha, i chwastów niewiele. Ale za to obrodziło mi co innego: grzyby! I to w ogromnych ilościach! Początkowo natychmiast lądowały w zaroślach, ale coś mnie tknęło, zaczęłam sprawdzać - i okazało się, że to najprawdopodobniej smardze!





Ale ostrożna jestem - więc zadzwoniłam do Laboratorium Diagnostyki, czy mogę przynieść do ewentualnego potwierdzenia, czy to rzeczywiście smardze. Ku mojemu zdumieniu pani powiedziała, że nie mam co przychodzić, bo smardze są pod ścisłą ochroną, w ogrodzie również!!!!! I koniec rozmowy.
Trafiłam na Ogrodowisku na wątek Basi Krajewskiej, moje grzybki wyglądają na takie same, jakie ona prezentuje, ale jakoś ... się bojam... jeść...
A jest ich jeszcze dużo, dużo!!!
I co robić??????????
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Krys 19:10, 24 kwi 2016


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Elu piekna wiosna u Ciebie,duuuzo pracy wykonałaś ja bym sie bała jeść smardze,coż ... pozdrawiam
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
hanka_andrus 19:27, 24 kwi 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Elfik napisał(a)
Ale na moim ogrodzie zrobiło się ... ciekawie! W ubiegłym roku nareszcie przełamałam się i wiele miejsc na rabatach wyłożyłam korą. Rzeczywiście jest to ogromna ulga, mój piach mniej wysycha, i chwastów niewiele. Ale za to obrodziło mi co innego: grzyby! I to w ogromnych ilościach! Początkowo natychmiast lądowały w zaroślach, ale coś mnie tknęło, zaczęłam sprawdzać - i okazało się, że to najprawdopodobniej smardze!





Ale ostrożna jestem - więc zadzwoniłam do Laboratorium Diagnostyki, czy mogę przynieść do ewentualnego potwierdzenia, czy to rzeczywiście smardze. Ku mojemu zdumieniu pani powiedziała, że nie mam co przychodzić, bo smardze są pod ścisłą ochroną, w ogrodzie również!!!!! I koniec rozmowy.
Trafiłam na Ogrodowisku na wątek Basi Krajewskiej, moje grzybki wyglądają na takie same, jakie ona prezentuje, ale jakoś ... się bojam... jeść...
A jest ich jeszcze dużo, dużo!!!
I co robić??????????


Kochana, suszyć! A susz dodawać do sosów i zupy grzybowej. Smardzy na surowo się nie je! A Pani najwyraźniej nie była na bieżąco. Od ub. roku smardze z własnego ogródka można pozyskiwać, Nie wolno tylko nimi handlować, ani zbierać w lasach i innych miejscach publicznych. Nawet Maja w ogrodzie w którymś z filmików zbierała smardze w ogródku i przyrządzała nadziewane cielęciną. Ja zostałam obdarowana pokaźną porcją przez Violetkę podczas bytności dzisiejszej w jej ogródku.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 19:29, 24 kwi 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Polscy grzybiarze jeżdżą na Słowacje w poszukiwaniu smardzów, i co jak przejada granice, to kto udowodni, że to jest smardz słowacki, czy polski?
Mój dzisiejszy prezent.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 19:36, 24 kwi 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Barierę antypsowa też miałam w swoim czasie. Zdaje egzamin!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Elfik 23:14, 24 kwi 2016


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Hanusiu kochana! Kopalnio wiedzy! Dzięki stokrotne za potwierdzenie! Naczytałam się wprawdzie wcześniej na temat smardzy, ale wiadomo, że strzeżonego Hanusia strzeże ... Dzisiaj jeszcze doczytałam taką ciekawostkę:
"Obecnie smardze najczęściej można spotkać właśnie w przydomowych ogródkach. Wyrastają na korze, którą wysypuje się rabaty. Pojawiają się w drugim roku po wysypaniu kory i znikają bezpowrotnie."
Okazuje się, że bardzo szczęśliwie tę korę zakupiłam - jakby mi grzybki miały zniknąć, to mam jeszcze w zapasie dwa wory
A panią z Laboratorium jutro odpowiednio pouczę

Krysiunia - to już się nie bojaj i jak znajdziesz, to konsumuj!!!
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
Elfik 19:47, 25 kwi 2016


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Z dwóch talerzy smardzów została garsteczka suszonych, ale ZAPACH przebija wszystkie inne grzyby!!!
Przeszukałam cały ogród, znalazłam jeszcze trzy, ale chyba na tym uciecha się skończy...

Zobaczcie proszę, co zrobiła dla mnie Jola - Yen





Aż szkoda do brudnej ziemi włożyć
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
KasiaWB 14:20, 13 cze 2016


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Cudne tabliczki
Co u Elfika w czerwcu?
Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies