Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Sebek 23:33, 31 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do 3 metrów
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Artrax 23:42, 31 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 43
Po 10-latach ok 1m , po 30-latach ok 3m itd.itd..
____________________
vesper 14:25, 01 sie 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Gardenarium napisał(a)
E raczej przy takim dbaniu, patrzę że chwasty tu nie miały dostępu
A czy nie stoi w wodzie? Albo pH nie takie. Serby nie sadzimy w kwaśną tylko w odkwaszoną glebę.

A może to jeszcze zaniedbania ze szkółki? Te świerki nie chorują w zasadzie.


Myślę, że warto byłoby przy okazji tematu świerków serbskich napisać co lubią i jak je sadzić, dla takich laików jak ja
Jak napisała Danusia, gleba odkwaszona, inaczej niż większość iglastych (w szkółce pan się zdziwił, że chcę do serbów taką ziemię).
Przeczytałam także w wątku Syli, że nie lubią być sadzone głęboko, czy to się zgadza? Pilnowałam tego podczas sadzenia ich u siebie

____________________
Ogródek vesper
Sebek 23:04, 04 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nie lubią - nie mogą być zalewane
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agam 17:58, 08 sie 2012


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Napiszcie Kochani jak sadzić świerka w rogu działki? Tzn. w jakiej odległości od płotów? Po lewej mam szmaragdy. Czy powinnam część z nich wysadzić? Chcę posadzić u siebie kilka świerków wzdłuż płotu po prawej potem parę tuj i dalej świerki.

____________________
Aga i Ogródek Agam
Pwl 20:08, 08 sie 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Jeśli ma być w rogu to szmaragdy trzeba będzie przekopać bo je zadusi, ale wtedy
zauważ, że popsuje Ci to gęsty szpaler. Może lepiej będzie odsunąć nieco świerka?
____________________
paweł
agam 21:41, 08 sie 2012


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Pwl napisał(a)
Jeśli ma być w rogu to szmaragdy trzeba będzie przekopać bo je zadusi, ale wtedy
zauważ, że popsuje Ci to gęsty szpaler. Może lepiej będzie odsunąć nieco świerka?


Sama nie wiem czy lepiej wykopać kilka tujek i wsadzić serba, czy je zostawić i zaczą sadzić świerki nieco dalej? Zero wyobraźni u mnie, niestety.
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 22:48, 08 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Narożnego świerka wysuń do przodu, a te krzewy przesadź przed świerki (te z rogu).

Tui nie musisz ruszać, po prostu świerki dopasuj do już istniejących nasadzeń, żeby wielkiego przewrotu nie robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zeta 14:25, 24 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Pauni Danusiu
Zastanawiam sie nad posadzeniem tego swierka u siebie w ogrodzie -zauroczona ponizszymi zdjeciami. jednak wszedzie czytam iz drzewka powinno sie sadzic w odleglosci 3m (pienki) a na tych zdjeciach jest to zdecydowanie mniej. jak ten zywoplot bedzie wygladal za 10lat? czy proponuje Pani przycinanie go od gory (wierzchoek) i po bokach? odleglosc tych swierkow od domu rowniez nie jest za duza, a z tego co czytalam swierk ten ma rozpietosc ponizszych galezi do 4m. Czy nie sa rowniez posadzone za blisko plotu? czy tu rowniez nie powinno sie zachowac odleglosci 2-3m?







____________________
Gardenarium 15:42, 24 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja u siebie mam co metr, po prostu tam gdzie się stykają będą łysiały, ale na zewnątrz będą ładnie wyglądały. Mnie zależy na szpalerze i zasłonięciu sąsiadów, a nie wyeksponowaniu pojedynczych drzew.

One nie rosną na szer. 4 m. W stronę domu będą przycinane przewodniki, dzięki czemu uzyskam zagęszczenie.

Przewiduje w tym konkretnym ogrodzie dla nich 1,5 m szerokości szpaler. Te egz. były cięte w szkółce zanim je kupiłam.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies