Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Sebek 15:43, 24 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Te świerki na pewno jak osiągną pożądaną wielkość będą systematycznie cięte - górą jak i bokiem. Sadząc takie duże świerki inwestor chciał mieć od razu efekt i nie czekać kilku lat, żeby sąsiad mu się nie patrzył. A jak serby przerosną siatkę to będzie to już problem sąsiada
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
zeta 16:08, 24 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Gardenarium napisał(a)
Ja u siebie mam co metr, po prostu tam gdzie się stykają będą łysiały, ale na zewnątrz będą ładnie wyglądały. Mnie zależy na szpalerze i zasłonięciu sąsiadów, a nie wyeksponowaniu pojedynczych drzew.

One nie rosną na szer. 4 m. W stronę domu będą przycinane przewodniki, dzięki czemu uzyskam zagęszczenie.

Przewiduje w tym konkretnym ogrodzie dla nich 1,5 m szerokości szpaler. Te egz. były cięte w szkółce zanim je kupiłam.



Dziekuje za odpowiedz.
A czy poleciłaby Pani jakis inny iglak (nie tuje, tylko cos o pokroju choinki wlasnie) ktory nie osiaga gigantycznych rozmiarow, tylko powiedzmy do 3m? A jest rownie piekny i latwy w uprawie?
____________________
Gardenarium 21:59, 24 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Formy Nana osiągają po 30 latach 4 metry, ale są generalnie 5 razy droższe niż normalne gatunki. Np serbski kosztuje 15 zł, a serbski forma Nana - 150.

Rośliny rosną starzeją, trzeba je ciąć, odmładzać, nic nie stoi w miejscu, na to nie liczTsuga canadensis - ciąć ją. Jest śliczna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jambosana 16:24, 25 sie 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Gardenarium napisał(a)

Rośliny rosną starzeją, trzeba je ciąć, odmładzać, nic nie stoi w miejscu, na to nie licz:.


No właśnie chyba boimy się tej zmienności, chcielibyśmy założyć ogród na gotowo i taki mieć przez nastepne kilkadziesiat lat...A tu nie ma lekko...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
zeta 13:27, 26 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Gardenarium napisał(a)
Formy Nana osiągają po 30 latach 4 metry, ale są generalnie 5 razy droższe niż normalne gatunki. Np serbski kosztuje 15 zł, a serbski forma Nana - 150.

Rośliny rosną starzeją, trzeba je ciąć, odmładzać, nic nie stoi w miejscu, na to nie liczTsuga canadensis - ciąć ją. Jest śliczna.


No i to wlasnie chodzi mam swiadomosc ze rosliny rosną, trzeba bedzie je przycinać itp. Dlatego projektujac teraz moj ogrod staram sie pamietac o tym. I dlatego zastanawia mnie ponizsza kompozycja.Pomyslalam sobie ze troche sciagne i zrobie tak jak na zdjeciu: np. dwa szmaragdy, tuja nana, choinki bodajze serbskie... no i tu mnie zastanawia jedno. Rosliny kiedys mocno urosna szczegolnie szmaragdy-nadejdzie czas ciecia ich wierzchołków powiedzmy na 2m, ale obok sa przeciez choinki..wiec tne tuje a choinki beda sobie dalej rosly na giganty? Czy nie zaburzy to troche harmonii-dzikie choinki obok idealnie przycietych tui? Wiem ze choinki mozna ciac tzn czuby ale raczej widzialam cos takiego tylko przy zywoplotach z choinek. Dlatego zastanawiam sie teraz czy te choinki w tej kompozycji to dobry pomysl i czy nie lepiej poszukac np karlowatej odmiany jakiegos iglaka?
Moze Pani zdradzić co to za wysoka trawa przy tych choinkach? Jaka to odmiana ktora tak ladnie strzeliście rośnie?i czy te płożące rośliny przy tujach to jakieś wrzosy? Maja piekna barwe


____________________
Martek 13:34, 26 sie 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046

A ja wczoraj posadziłam na skarpie w końcu serba uff biedy się męczył ,ale on nie kosztował 15 zł ...Katarzyna po 60 i 70 zł z gołym korzeniem kupowała .Danusiu to jakiej wys.są te skoro taka cena ?Czy piszesz ogólnie o jakiś tycich tyciuszeńkich ?
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
vesper 14:24, 26 sie 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Martek, moje serby kosztowały 25 zł (w Gdańsku), mają ok. 80 cm wysokości i są dość rachityczne. No niestety, muszę się uzbroić w cierpliwość zanim urosną.
____________________
Ogródek vesper
jambosana 14:55, 26 sie 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
zeta napisał(a)


No i to wlasnie chodzi mam swiadomosc ze rosliny rosną, trzeba bedzie je przycinać itp. Dlatego projektujac teraz moj ogrod staram sie pamietac o tym. I dlatego zastanawia mnie ponizsza kompozycja.Pomyslalam sobie ze troche sciagne i zrobie tak jak na zdjeciu: np. dwa szmaragdy, tuja nana, choinki bodajze serbskie... no i tu mnie zastanawia jedno. Rosliny kiedys mocno urosna szczegolnie szmaragdy-nadejdzie czas ciecia ich wierzchołków powiedzmy na 2m, ale obok sa przeciez choinki..wiec tne tuje a choinki beda sobie dalej rosly na giganty? Czy nie zaburzy to troche harmonii-dzikie choinki obok idealnie przycietych tui? Wiem ze choinki mozna ciac tzn czuby ale raczej widzialam cos takiego tylko przy zywoplotach z choinek. Dlatego zastanawiam sie teraz czy te choinki w tej kompozycji to dobry pomysl i czy nie lepiej poszukac np karlowatej odmiany jakiegos iglaka?
Moze Pani zdradzić co to za wysoka trawa przy tych choinkach? Jaka to odmiana ktora tak ladnie strzeliście rośnie?i czy te płożące rośliny przy tujach to jakieś wrzosy? Maja piekna barwe


A jak posadzisz odmianę świerka serbskiego Nana (nie pisz proszę choinki, choinki, to są na Boże Narodzenie w domu...), który jest po prostu karłem i dopiero (!) za 30 lat bedzie miał wysokość 3 m, to nie będziesz mieć zaburzonej kompozycji jak karzełek 50 cm będzie stał koło 2 m żywotnika (tuja), bo thuje w gliniastej, żyznej glebie na prawdę szybko rosną. Jak będziesz planować ogród pod to co będzie za 30 lat, to chyba nieco łyso będziesz mieć. Ogród tak co około 10 lat wymaga modernizacji, odświeżenia. Trzeba jedynie myśleć i np. nie posadzić olbrzymiego tulipanowca tuż przy domu, podobnie świerka kłującego, który rośnie znacznie szerzej niż świerk serbski i nie jest tak podatny na cięcie. Po za tym świerk serbski można ciąć na żywopłot i na wysokość i na szerokość, więc nie widzę tu zgrzytu z thują.

To co rośnie obok żywodnika wschodniego aurea nana, to chyba jałowiec blue chip, a trawa to miskant, chyba gracimilus.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
zeta 18:20, 26 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
jambosana napisał(a)


A jak posadzisz odmianę świerka serbskiego Nana (nie pisz proszę choinki, choinki, to są na Boże Narodzenie w domu...), który jest po prostu karłem i dopiero (!) za 30 lat bedzie miał wysokość 3 m, to nie będziesz mieć zaburzonej kompozycji jak karzełek 50 cm będzie stał koło 2 m żywotnika (tuja), bo thuje w gliniastej, żyznej glebie na prawdę szybko rosną. Jak będziesz planować ogród pod to co będzie za 30 lat, to chyba nieco łyso będziesz mieć. Ogród tak co około 10 lat wymaga modernizacji, odświeżenia. Trzeba jedynie myśleć i np. nie posadzić olbrzymiego tulipanowca tuż przy domu, podobnie świerka kłującego, który rośnie znacznie szerzej niż świerk serbski i nie jest tak podatny na cięcie. Po za tym świerk serbski można ciąć na żywopłot i na wysokość i na szerokość, więc nie widzę tu zgrzytu z thują.

To co rośnie obok żywotnika wschodniego aurea nana, to chyba jałowiec blue chip, a trawa to miskant, chyba gracimilus.


No wlasnie to ciecie tych swierkow serbskich mnie intryguje. Ciekawa jestem czy taki cięty po bokach i z wierchołka jest równie ładny. Nie zgodze się jednak żeby nie planować ogrodu na to co będzie za 30lat. Bo nie po to zasadze choćby i tego świerka żeby za 30 lat go wycinać...najładniejsze są zresztą ogrody właśnie z tymi 'starymi' wyrośniętymi okazami. Niektórzy płacą przecież setki żeby mieć kilkuletnie okazy u siebie w ogrodzie. Szkoda, że nie mam większego ogrodu-pozwoliłabym drzewom rosnąć dziko, bez drastycznego przycinania i formowania.
Bardzo mi się podoba własnie ta kompozycja-zaprojektowana przez Panią Danusię, dlatego chcę to dobrze przemyśleć zanim 'wpakuję' się właśnie w ten projekt. Brakuje mi chyba wyobraźni, wyraźnego obazu w mojej głowie.
____________________
Gardenarium 18:44, 26 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po prostu jeśli zamierzasz utrzymywać wysokość ściany zieleni na wysokości 2 metry to nie sadź świerków serbskich, ani nawet Smaragdów, bo nie da się utrzymać przez 30 lat takiej wysokości.
Ale jeszcze powiem, że tnie się nie jak osiągną 2 metry tylko cały czas po posadzeniu.

Posadź cisy kolumnowe gęsto i przycinaj od posadzenia równo w poziomie

Ja posadziłam takie gatunki, bo takie było zamierzenie właścicieli - mieć wysoki żywopłot. Nieograniczona wysokość bo obok "wiszą" okna sąsiadów.
Płożące niebieskie to jałowce "Blue Chip".

Proponuję na siłę nie kopiować tylko wymyślić kompozycję na swoje potrzeby.
Wysoka trawa to miskant Silberfeder. Ma duże kłosy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies