Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Ewilena 23:04, 29 wrz 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
I ja też uwielbiam świerk serbski. Wymyśliłam szpaler wzdłuż płotu. I tutaj nasuwa mi się pytanie. Chce zrobić zagajnik brzozowy. Czy ktoś z was ma takie połączenie, serby przy płocie w sąsiedztwie brzóz? I wtedy jaka odmiana brzóz?
____________________
Ewelina
Toszka 08:30, 30 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jedne i drugie mają płytki system korzeniowy i wielkie zapotrzebowanie na wodę.
Przy takim zestawieniu kluczowy jest typ gleby, odległości, nasłonecznienie tak by w przyszłości serby nie zasłoniły słońca brzozom.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anna_t 09:51, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
Toszka napisał(a)
Możesz je własnie dopiero teraz przesadzić

dziękuję Iwona
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Ewilena 11:41, 02 paź 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Ile świerkom serbskim trzeba zostawić miejsca na rozrost w poziomie, jeśli przed nimi chce posadzić drzewa owocowe, tak by się nie stykały?
____________________
Ewelina
kasiap 18:24, 04 paź 2018

Dołączył: 19 cze 2018
Posty: 4
Dzień dobry, bardzo prosze o pomoc: chcę wsadzić ok 10 serbów i szukam sprawdzonej szkółki, w której mogłabym je kupic..chodzi o okolice Wrocławia, może byc dalej, bo i tak zamówie transport (tak do max 100 km). Normlanie, nawet w okolicznych skepach ogrodniczych jest to towar nie do zdobycia..Dziekuje za pomoc.
Toszka 20:22, 05 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewilena napisał(a)
Ile świerkom serbskim trzeba zostawić miejsca na rozrost w poziomie, jeśli przed nimi chce posadzić drzewa owocowe, tak by się nie stykały?


świerki serbskie są wąskie. 3-4m dołem.
Pytanie jakie drzewa owocowe? Te potrzebują światła i miejsca.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ewilena 21:31, 05 paź 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Swatlo maja, bo serby pójdą od północy, więc zasłaniać nic nie będa. Jakie owocowe? Na karłowych podkladkach wiśnie czereśnie jabłka i śliwki
____________________
Ewelina
kasiap 10:26, 07 paź 2018

Dołączył: 19 cze 2018
Posty: 4
Pani Danusiu, udało nam się znaleźć pod Wrocławiem szkółkę z m.in. serbami - w pt bylismy na polu i wybraliśmy 10 sztuk (wyoskość ok 200 cm), swierki zostały wykopane następnego dnia (w sobote) i tego samego dnia przyjechały do nas. Niestety na miejscu okazało się, ze szkołkarz wbrew zapewnieniom okopał je (wg nas) mało profesjonalnie, tj. korzenie były urabane łopata, tj. grube korzenie ewidentnie urąbane, ale została spora ilość drobnych korzeni (to chyba dobrze), problem w tym ze bryła była "zabezpieczona" zwykłym, pomarańczowym workiem na ziemniaki, porozdzieranym i ogólnie słabo trzymającym bryłę - w efekcie pierwotna ziemia poprostu pooblatywała i korzenie tylko powiedzmy w 40 % były nią osłonięte...

Szkołkarz przyznał, ze ziemia mu sie osypała, ale zapewnił ze serby sobie poradza i "na 100 % się przyjmą, bo serb ma rozgałęziony system korzeniowy i sie przyjmuje", tyko musimy je posadzić tego samego dnia. Oczywiscie wiem, ze to bardziej "marketing", niż fakty, ale zrobiliśmy tak:
1. tego samego dnia minikoparka wykopała nam duże dołki oraz wzruszyła ziemie w i na około dołka;
2. wsadziliśmy każdego serba do dołka starajac sie by utracił jak najmniej ziemi z bryły; delikatnie wycieliśmy z niego ta straszna plastikową siatkę na ziemniaki zeby nie blokowała korzeni (szkołkarz kazał ją zostawic, ale wydało nam się że plastikowa siatka tylko pogorszy sprawę..tu moze błąd)
3. posadzilismy je na lekkim wzniesieniu (5 cm nad powierzchnia trawy), bo mamy ziemie lekko gliniastą wiec zeby nie zalegała woda; przysypaliśmy ziemia rodzimą ziemia z naszej działki (III klasa wiec chyba ok)
4. rozłożyliśmy nawodnienie kropelkowe, które nawadniało serby 3 h wieczorem i 2 dziś rano
5. teraz, po przebudzeniu myślimy co dalej..i tu moje pytanie: czy mona zrobić COŚ co pomoże tym naszym biednym serbom przetrwać? nie wiem, jakaś odzywka na korzenie, podlanie płynem przeciwgrzybicznym, itp? a moze taki 2 metrowy serb posadzony bez oziemionej bryły korzeniowej nie ma w ogole szans..?
AnnaCh 21:34, 07 paź 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Sadziłam tydzień temu też takie 2 metrowe. Dobre dusze z forum napisały, że nie mamy wpływu na wielkość bryły korzeniowej, jak się kopie roślinę, przesadza, to często podcina się korzenie do pobudzenia wzrostu nowych. W dołek trzeba było dać kompostu, mączkę bazaltową i dolomitu. Jak nie dałaś, to teraz po wierzchu i przegrzebać pazurkami z rodzimą ziemią. Teraz trzeba podlewać, u mnie na wątku ostatnio była instrukcja, lepiej raz na tydzień a porządnie, nie codziennie, bo pogniją.
Żeby pomóc korzeniom można dać fosfor i potas, ale ciężko dostać czysty nawóz fosforowo-potasowy, co ważne teraz musi być bez azotu, bo azot pobudzi do budowania masy zielonej, a teraz muszą się korzenie budować, nie zielone.
A co do worka na korzeniach, to bardzo dobrze, że go zdjęłaś Ja miałam jutę i też ściągałam
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Ewilena 23:36, 13 paź 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Danusiu, co ile były sadzone te świerki z twojej realuzacji?

A drugie pytanie, by uzyskać taki efekt - to zdjęcie doroslych jyz drzew, to co ile polecasz sadzic
____________________
Ewelina
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies