Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

kubas1313 10:26, 16 paź 2018

Dołączył: 05 paź 2018
Posty: 2
1. Czy posadzenie serbów w dwoćh rzędach w tzw. trójkąt co 1,5 m to dobry pomysł czy jednak za gęsto i będą gubić igły?
2. Czy zamiast kory mogę użyć słomy do wyściółkowania tych iglaków?
madlen 23:00, 08 lis 2018

Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 260
Witam u mnie na działce rośnie dużo sosen samosiejek ( co sugerowałoby kwaśną glebę) . Czy po ich wycięciu ( stare , ogołocone od dołu), na ich miejsce moge wsadzić serby?
ZbigniewG 09:13, 09 lis 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Sosna daje sobie radę prawie wszędzie, świerk serbski potrzebuje bardziej zasobnego podłoża
Dla paru sztuk możesz przygotować stanowiska (doły) ale dla większej ilości (szpaler) ???


świerk serbski Pendula Graben - kolejny "zwis" do ogródka


____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 21:54, 14 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kubas1313 napisał(a)
1. Czy posadzenie serbów w dwoćh rzędach w tzw. trójkąt co 1,5 m to dobry pomysł czy jednak za gęsto i będą gubić igły?
2. Czy zamiast kory mogę użyć słomy do wyściółkowania tych iglaków?


Oba pytania - nie. Słoma aby się rozłożyć zużywa azot z gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:55, 14 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
madlen napisał(a)
Witam u mnie na działce rośnie dużo sosen samosiejek ( co sugerowałoby kwaśną glebę) . Czy po ich wycięciu ( stare , ogołocone od dołu), na ich miejsce moge wsadzić serby?


To że sosny rosną nie przesądza o kwasnej glebie, zbadaj ją najpierw.
A pod świerki podsyp kompostu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia_mysia 18:46, 09 sty 2019

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Dzień dobry.
Bardzo proszę o radę.
Planuję posadzić szpaler świerków serbskich przy ogrodzeniu ( siatka). Za siatką od strony sąsiada rosną tuje szmaragd.
Czy takie sąsiedztwo nie zaszkodzi zarówno świerkom jak i tujom?
Zamierzam posadzić swierki 1m. od ogrodzenia.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Ksula 18:35, 20 sty 2019


Dołączył: 18 kwi 2018
Posty: 7
Witam, chodzi po głowie żeby dać mojemu szpalerowi świerkowemu w nogi jakieś rośliny okrywowe zamiast kory. Świerki sadzone teraz jesienią ok 1,6 wysokości z gołym korzeniem.

czy to dobry pomysł czy może poczekać i dać im kilka sezonów spokoju?

co to mogło by być? Jałowiec płożący czy może coś innego?
kemotd 16:10, 24 lut 2019


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29
mam posadzonych około 30 sztuk serbów wzdłuż płotu. mają obecnie po około 2,5 - 3 metry, choć niektóre są niższe. problem w tym że sądziłem iż da się je utrzymac na 3 metrach jako żywopłot. teraz już wiem że to niemożliwe a nie chce żeby urosły duże i przesłoniły mi słońce, sa posadzone pd p-zach strony działki. Co teraz z nim najlepiej zrobic ???
kemotd 19:37, 27 lut 2019


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29
czy teraz można już przesadzać świerki ?
Gardenarium 19:45, 27 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkółkarze jeszcze nie kopią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies