Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

aterus 10:30, 09 kwi 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Jesienią planuję posadzić szpaler świerków serbskich w bliskim sąsiedztwie starych sosen pospolitych. Nie mylę się chyba, sądząc że gleba przy tych sosnach jest kwaśna (może nawet bardzo). Tymczasem serby lubią podobno ziemię zasadową. Czy powinienem zmienić ph podłoża? Przekopać je z dodatkiem jakiegoś wapna? Ewentualnie jakiś kompost lub inny nawóz? A może nie ma to takiego znaczenia i zostawić jak jest?
____________________
Gardenarium 12:12, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemia gdzie rosną sosny nie musi być wcale kwaśna, niektóre sosny (Pinus nigra) wymagają ziemi obojętnej, nie kwaśnej. Generalnie są tolerancyjne co do warunków środowiska.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja

Wg mnie pod świerki wykop duże doły i zapraw dobrze kompostem. Wapna nie stosuj, im jest dobry dołek potrzebny. Sosny podkrzesaj od dołu, bo te pospolite ogałacają się od dołu i brzydko stare wyglądają.

Tę sosnę można jeszcze bardziej podciąć od dołu.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaWB 20:04, 10 kwi 2013


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Gardenarium napisał(a)
Jak mają luźno, i nie są z przodu zacienione to będą rosły jak na drożdżach Jakby Ci się wydawało że są za rzadkie to przycinaj, do połowy przewodnik i na gałązkach bocznych.


To ja znowu zgłupiałam.... nie wiem jak mam w końcu ciąć swoje serby ostatnia wersja jaką ustaliłam była, że wycinam przewodniki bocznych gałęzi do rozgałęzienia a nie w połowie żeby kikutów nie zostawiać a przewodnika górnego nie ruszam, a tu czytam, że do połowy przewodnik.... Help
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Gardenarium 22:23, 10 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Powyżej do połowy przewodnik oznacza przewodnik główny Kasiu

Każdy sposób jest dobry, zależy jaki chcesz osiągnąć efekt, Nie ma ścisłego przepisu ciąć czy nie ciąć i jak.
Ja cięłam u siebie jednym przewodniki w połowie a boczne po prostu piłą jak leci, bo mi zależało na zagęszczeniu, jeśli lity mur chcesz osiągnać, a powyżej raczej doradzałam w innej sprawie.

Kasiu za bardzo nie przeżywaj tak tego cięcia, bo te instrukcje dotyczą dwóch różnych sposobów prowadzenia świerków. Równie dobrze można nic nie ruszać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 09:21, 11 kwi 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51

Wg mnie pod świerki wykop duże doły i zapraw dobrze kompostem.


Dzięki, Danusiu! A czy te doły powinienem przygotować już teraz, na wiosnę? Czy może poźniej, jesienią, przed samym sadzeniem?
I jeszcze jedno: nie mam kompostownika... Czy można kupić coś gotowego? Jakiś biohumus albo nawóz?
____________________
Gardenarium 10:34, 11 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Doły kopiesz przed sadzeniem, bo mogą się obsunąć, zawalić. Nie ma sensu robić tego wcześniej.

Jak sadzić drzewa i zaprawiać dołek poczytaj tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy

Kompost można kupić w niektórych większych miastach, mieszasz go z np torfem i ziemia z wierzchu, wykopaną z dołka i tym zaprawiasz dołek do sadzenia.

Jak nie masz tego to cokolwiek kup, nawet substrat torfowy, albo ziemię ogrodniczą, aby nie sadzić w piasek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaWB 02:09, 12 kwi 2013


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Gardenarium napisał(a)


Powyżej do połowy przewodnik oznacza przewodnik główny Kasiu

Każdy sposób jest dobry, zależy jaki chcesz osiągnąć efekt, Nie ma ścisłego przepisu ciąć czy nie ciąć i jak.
Ja cięłam u siebie jednym przewodniki w połowie a boczne po prostu piłą jak leci, bo mi zależało na zagęszczeniu, jeśli lity mur chcesz osiągnać, a powyżej raczej doradzałam w innej sprawie.

Kasiu za bardzo nie przeżywaj tak tego cięcia, bo te instrukcje dotyczą dwóch różnych sposobów prowadzenia świerków. Równie dobrze można nic nie ruszać.


dziękuję Danusiu oczywiście, że przeżywam przejmuję się bardzo, bo chcę żeby było ładnie, ciachnąć łatwo,,,potem tego nie dokleję ) jako początkująca trzymam się instrukcji )
ja dobrze zrozumiałam o tym głównym przewodniku, tylko ja jeszcze ich ciąć nie będę bo muszą w górę dobrze rosnąć, narazie skupiam się na cięciu w celu zagęszczenia )) jak będą już satysfakcjonująco wysokie to będę cięła główny przewodnik
Próba cięcia już była łatwo się tnie, bo młode gałązki są mięciutkie jak będzie ładna pogoda to wszystkie serby będą miały fryzjera
Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Gardenarium 08:10, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czasem jest tak ze zamiera główny przewodnik, albo się ułamie i wtedy wszystko wymyka się spod "instrukcji" Jak to z drzewami bywa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Monika 10:12, 15 kwi 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70
Danusiu, zamierzam posadzić świerki serbskie wzdłuż ogrodzenia. Czytałam cały wątek o świerkach, ale mam pewne wątpliwości ( a właściwie moja mama ma objekcje co do świerków - że z byt duże, że mogą wymknąć się spod kontroli itd.) Jeśli możesz, to proszę zajrzyj do mojego wątku
Pozdrawiam
____________________
Monika Ogród dla Mamy
Anaim 14:55, 19 kwi 2013


Dołączył: 21 mar 2013
Posty: 37
Mam pytanko. Mianowicie jestem przed zakupem serbów w mojej wypatrzonej szkółce roslin. Mają w ofercie serby z gruntu kopane i w donicach. Które lepiej kupić? )
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies