Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony iglasty inny niż cis

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony iglasty inny niż cis

dzika_roza 22:17, 26 kwi 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Dziekuje, ale juz doczytalam, ze uwazasz prowadzenie serba na 2-2,5 m za troche bezsensowne, wiec beda tuje aureospicata, mimo ze nie przepadam za tujami...
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Gardenarium 11:47, 29 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, bo on ma w genach wysokość
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Barattolina 15:44, 25 maj 2018

Dołączył: 25 maj 2018
Posty: 11
Jestem tu nowa i chciałam się przywitać.

Od końca 2017r mamy mieszkanie (na parterze) do którego przynależy mały ogród. Wymarzyłam sobie tzw. "ogród biały". Niestety zanim nabyłam odrobiny wiedzy w temacie i do tego doszłam, zdążyłam niestety sporo napsuć. Nakupiłam sporo roślin, sadząc je bez ładu i składu. Teraz staram się ograniczać szkody:/ Z jedną szkodą wiąże się właśnie mój pierwszy na tym forum post.

Poniżej zdjęcie (z listopada 2017) świeżo posadzonych cyprysików. Zostały kupione po prostu dlatego, że miały kolor, który mi się bardzo podobał i wg mnie pasował do zacienionej ulicy (zarośniętej starymi lipami, czego na zdjęciu nie widać z racji pory roku). Problem polega na tym, ze wybrałam zupełnie nie odpowiedni typ iglaków - Cyprysik Cham.L.Romana. Ani nie pasują do wizji ogrodu białego, a co gorsza rosną strasznie wolno (ponoć) no i jeszcze lubią przymarzać.

Nie wiem jak to uratować. Wymyśliłam, że posadzę pomiędzy nimi jakieś smukłe tuje, ale wyjdzie mi pstrokacizna i zrezygnowałam. Poza tym, są sadzone w odstępie ok. 90cm więc i tak nic tam się nie zmieści. Chodzi o to, aby ten żywopłot jakoś przyciemnić. Chociaż im dłużej o tym myślę - tym bardziej wydaje mi się to bez sensu.

Druga sprawa - czy ktoś wie jak prowadzić takie iglaki, czy je się w ogóle przycina, a jeśli tak to kiedy? Albo ma zdjęcia ukształtowanych już z nich zwartych żywopłotów? Ile czasu to zajęło?

Znalazłam masę informacji o tym jak prowadzić tuje, cisy itp., ale o tych akurat cyprysikach - prawie nic.





asica 20:56, 25 maj 2018


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
Moim zdaniem te cyprysiki są całkiem w porządku. Pewnie trzeba będzie je ograniczać cięciem,bo wyglądają ,jakby pokrój miały dość szeroki.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Karol99 23:27, 26 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Po osiągnięciu docelowej wysokości tnij z góry i boki, bo mocna się rozrosną i potem zalegający snieg zacznie odkształcać długie gałęzie. Prowadzi się je dokładnie tak samo jak tuje.

Przy brzozie podlewaj obficiej i częściej, bo może być problem.

Jeżeli chodzi o przemarzanie to zależy z jakiej części Polski jesteś, u mnie nie obserwuje przemarzania tych cyprysikow, a sam mam ich pare.
Pomiędzy żywopłot bym już nic nie pchał, bo efekt będzie marny. Przed nimi skomponuj rabaty, które są stonowane i nie buchają kolorystycznie.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Barattolina 08:36, 28 maj 2018

Dołączył: 25 maj 2018
Posty: 11
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Nie będę więc zagęszczać szpaleru. Na razie nie mam odwagi w ogóle nic z nimi robić, za mało wiem. Muszę się dokształcić. Być może poproszę o fachową pomoc jeśli będzie trzeba. Martwi mnie tylko to, ze nigdzie nie widziałam żywopłotu uformowanego z takich akurat cyprysików. Jakoś wcześniej mnie to nie zastanowiło Zauważyłam też, że na jesień zmieniają kolor na zielono - żółty. Teraz są soczysto zielone (jasny odcień zieleni). Ogólne ślicznie wyglądają.

Karol99, czy one Tobie szybko urosły?
Jestem ze Szczecina, pierwszą zimę przetrwały bez szwanku. Trzeba przyznać jednak, że była ciepła.

Pozdrawiam serdecznie.


Karol99 09:15, 28 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jak jesteś ze Szczecina to nie powinno być z nimi żadnych problemów.
One szybko rosną jak maja wilgotna glebę, nie odbiegają wzrostem od typowych tui.

Jak będziesz odpowiednio prowadziło to powstanie coś takiego Żywopłot . To ten sam cyprysik, tylko niebieski
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Dorota82 15:43, 11 cze 2018


Dołączył: 08 maj 2018
Posty: 36
Dzień dobry, w jakiej odległości należy sadzić tuje Atrovirens aby uzyskać taki efekt?
I po jakim czasie osiągnie takie rozmiary z sadzonek 80-100cm?
Dziękuję za odpowiedź

[zmoderowane]
____________________
Dorota Marzenia się spełniają!
Kasia73 19:51, 04 paź 2018


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
czy na formalny (cięty) żywopłot z tuji aureospicata wystarczy 1 metr szerokości?
Gardenarium 21:37, 05 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na razie wystarczy, potem po latach może zabraknąć tej szerokości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies