Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

wiunia 06:14, 04 gru 2017


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Danusiu mam pytanie dotyczące opadłych liści z żywopłotu grabowego, który wrasta ładnie w ogrodzenie ( zamierzony cel) w związku z tym mam wielką trudność w zasadzie dopiero w tym roku z wygrabieniem liści pomiędzy żywoplotem , a ogrodzeniem. Przez trzy sezony dawałam radę wygrabiać liście jesienią Ale w tym roku graby pięknie ruszyły i teraz to już problem. Czy to zaszkodzi roślinom jeśli te liście w zostaną? Chodzi mi o ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Gardenarium 07:42, 04 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ryzyko występuje, gdy przetrwalniki grzybów zimują w opadłych liściach. Wiosną wiatr
przenosi zarodniki na młode liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:21, 23 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wklejam zapytanie:

Dzień dobry
Dołączyłam właśnie do forum ogrodniczego.
Mam bardzo duży ogród w stylu zarastającym. Tzn wszystko rośnie jak poszalale. Następuje zmiana pokoleń i zaprowadzamy trochę swoich porządków.
Posadziliśmy żywopłot z buka. Część już była,to przycielam bo najgorzej jak się nie tnie. A co z tymi właśnie posadzonymi. Są dość duże 60-100. Kiedy je ciąć . W czerwcu? Lipcu? Jesienią? Czy główny stożek też?
Czy nawozić? Czym? Kompost? Słoma z kurnika? Obornik? Czy tzw. chemia?

Pozdrawiam i czekam na radę.

Andzia


Andziu, aby doradzić jak najlepiej powinnam zobaczyć zdjęcie tego żywopłotu, tzn, jak jest rozgałęziony, piszesz że wysoki, ale jak szeroki, jak ma rozgałęzienia?

Część już była, ale jak wygląda.
Rada jest uzależniona od tego co masz i jak to wygląda. Uprzejmie proszę zatem o
zdjęcia.

Jeśli nie puściły liści za bardzo to bym cięła natychmiast, ale jak, nie wiem, bo nie widzę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Andziaandzia 21:26, 23 kwi 2018

Dołączył: 23 kwi 2018
Posty: 1
Przyślę jutro. Na razie to chyba nie ogląda jak żywopłot. Bardziej jak coś sadzone obok siebie.

Pozdrawiam

Andzia
Kinga09098 09:54, 29 maj 2018

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 1
muszę się pochwalić, że zawsze miałam problem z nożycami do żywopłotu. zawsze jak jakieś kupiłam to coś było z nimi nie tak. a teraz mam nowe [reklama] i są naprawdę dobre! polecam każdemu
raf 14:42, 08 paź 2018

Dołączył: 08 paź 2018
Posty: 2
witam,

Zastałem na nowej działce coś co miało być kiedyś żywopłotem z buka
buczki (jednorzędowe) sadzone jesienią 2016 - nie przycinane :/
moje pytanie:

czy można to jeszcze jakoś wyprowadzić na gęsty żywopłot?
ciąć teraz czy dopiero na wiosnę?

pozdrawiam,
Gardenarium 21:20, 08 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż zdjęcie buków, będzie łatwiej sensownie doradzić. Buki można radykalnie odmładzać.

Takie zdjęcia zrobiłam w 2010 w ogrodzie Bressingham. Buki bardzo radykalnie przycięte, celem odmłodzenia, wybijają z pnia. Cięcie - koniecznie wiosna.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
raf 12:21, 09 paź 2018

Dołączył: 08 paź 2018
Posty: 2
wow, wiesz może ile lat liczył sobie ten żywopłot z buku?

a tak to obecnie wygląda
jedne maja 30 cm a inne 2m,



bamarta 20:18, 09 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Przestudiowałam cały wątek żywopłotach

Muszę się odgrodzić od zakurzonej drogi i chcę posadzić żywopłot na długości 25m.
Do dyspozycji mam szerokość 2m.
Pomyślałam, żeby posadzić żywopłot z buka purpurowego, a przed nim różnego rodzaju funkie ( bo mam ich sporo do dyspozycji).
Czy przy szer. 2 m mam sadzić buczki w jednym rzędzie + funkie, czy w dwa rzędy na zakładkę?
Wybrałam buk, żeby był kontrastowy dla funkii - ale czy to dobry pomysł?

Jak radzicie?

Gardenarium 07:08, 10 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
raf napisał(a)
wow, wiesz może ile lat liczył sobie ten żywopłot z buku?

a tak to obecnie wygląda
jedne maja 30 cm a inne 2m,





Nie wiem ale tamten żywopłot może mieć i 50 lat a może nawet więcej, bo to ogród od pokoleń, a pnie buków bardzo grube

Twoje buki zetnij wiosną do połowy nawet, albo nieco wyżej. Mniej więcej na metr wysokości. W poziomie i w pionie. W ten sposób spowodujesz zagęszczenie żywopłotu niżej a nie ponad płotem, co byłoby bez sensu. Żywopłot powinien się zagęszczać od dołu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies