Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 17:06, 05 gru 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Myśleć bardziej o 1 metrze. Nawet 2 m. Bo pień się rozrasta pomimo cięcia. Wiem to na swoim buku ciętym w stożek.

Pod wpływem cienia liście buka zielenieją. A nie pod wpływem słońca.

Na wiosnę jest żywy, potem generalnie traci żywą barwę, po cięciu letnim odbija pięknie na czerwono.

Moim zdaniem ładniejszą "miedź" mają jesienią buki czerwone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
17:15, 05 gru 2018
Gardenarium napisał(a)
Myśleć bardziej o 1 metrze. Nawet 2 m. Bo pień się rozrasta pomimo cięcia. Wiem to na swoim buku ciętym w stożek.

Pod wpływem cienia liście buka zielenieją. A nie pod wpływem słońca.

Na wiosnę jest żywy, potem generalnie traci żywą barwę, po cięciu letnim odbija pięknie na czerwono.

Moim zdaniem ładniejszą "miedź" mają jesienią buki czerwone.


czyli wychodzi na to ze warto posadzic w rozstawie co 70-100cm ...skoro szerokośc 1m do 2m osiagnie ...skupiam sie jedank na metrze bo 2 metry to bedzie kląkr i potwór

u mnie cienia jest tyle co dom daje ...ten zywopłot raczej da cień kiedyś?






17:19, 05 gru 2018
i jeszcze jedno pytanie ile razy do roku taki zywopłot bukowy nalezy ciąc ?czy raz wystarczy?


bo jak obserwuje moje graby to w tym roku ciełam 2 razy ....a pewnie docelowo zeby nie było antenek pewnie trzeba bedzie ze 3razy ciąc.
Gruszka_na_w... 17:27, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
eee_taam napisał(a)
Dot. żywopłotu z buka


Przeczytałam cały watek bo zamierzam posadzić żywopłot z buka.
Jeszcze rano byłam przekonana, że z czerwonego, teraz jak obejrzałam kilka zdjęć w tym wątku na którym jest żywopłot z czerwonego buka ...to chyba zmienie zdanie i jednak zdecyduje zielony..... sama nie wiem który

Jesli ktoś ma w swoim prywatnym ogrodzie żywopłot z buka Fagus sylvatica ....czerwony lub zielony to poproszę o wklejenie zdjęć najchętniej z rożnych pór roku (wiosna lato jesień zima).... dla czerwonego buka bedzie pewnie widac róznicę i zmiane wybiarwienia w ciągu roku.

A teraz kilka pytań na które odpowiedzi nie znalazłam w tym watku lub nie sa dla mnie do końca jasne.

1. w jakiej odległości sadzić buka? pojawiaja sie rózne sugestie ale najczęściej widzę co pól metra (50cm)
i teraz jak patrze na to zdjęcie ...to wydaje sie że te buki maja jednak wiekszy rozstaw ? a ile ?


2. jaka mozna utrzymac w miare sensowną szerokość takiego żywopłotu - np za 5 czy 10 lat od posadzenia ? czy jestem w stanie utrzymac na 50cm szerokości taki żywopłot zeby nie świecił pniami ? czy jednak mysleć bardziej o 1m ? ...jak to wychodzi wam z praktyki ....albo jakiej szerokości te zywopłoty i po ilu latach macie u siebie?

3. Czy może być tak, że żywopłot z buka czerwonego pod wpływem słońca zielenieje? ( to jest pytanie skopiowane z pytań juz umieszczonych w tym wątku ) nie znalazłam na nie odpowiedzi na nie.
Jedynie co widze po moich bukach Dawyck Purple i Rohan to czasem pod koniec lata to wybarwienie bordowe lekko zielenieje ale oba te buki w fazie bordowej i zzieleniałej wygladaja jedak inaczej. Osobiście bardziej mi sie podoba Dawyck ...dlatego pytam czy buk pospolity bordowy tez sie tak zachowuje i czy blizej mu do Dawycka czy Rohana?


4. i chyba najtrudniejsze pytanie .....wybarwienie jesienne / zimowe ...chodzi mi o ten pomarańczowy kolor liści teraz w mc listopadzie/grudniu czy jest różnica w wybarwieniu jesiennym miedzy bukiem zielonym a czerwonym....i Czy jest ktoś kto może mi to zobrazować zdjęciem porównawczym liści ? może gdzies w necie taka wiedza jest? ...jakies linki może?


Mam u siebie 7-letni żywopłot z grabów i buków zielonych.
Zdjęcia z różnych faz rozwojowych znajdziesz tutaj (pod tym adresem są moje posty, w których wykorzystałam frazę żywopłot bukowo- grabowy, zdjęcia trzeba sobie wyselekcjonować spośród innych)
https://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82ot+bukowo-grabowy&search_in=posts&commit=Szukaj


Sadziłam go w dwóch rzędach na mijankę w odstępach ok. 40-50 cm między rzędami i między roślinami. Po posadzeniu był przycięty na wysokość 30-40 cm. W pierwszym sezonie wymagał podlewania. Zasilam go na wiosnę Azofoską. Tnę go dwa razy w sezonie: pod koniec stycznia i na początku lipca (po gniazdowaniu ptaków). Ten najstarszy przerósł już ogrodzenie. Początkowo do cięcia wystarczyły mi nożyce ręczne. Teraz posiłkuję się nożycami akumulatorowymi do żywopłotów. Jest zdrowy. Buk stare liście zrzuca w połowie kwietnia równocześnie z pojawieniem się młodych. Grab traci liście na zimę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
17:43, 05 gru 2018
a tutaj akualne zdjecia bukowego zywopłotu ...z przestrzeni miejskiej ...cisowy przy okazji sie załapał



Pszczelarnia 18:03, 05 gru 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Też tnę bukowy 2 razy. Przed ruszeniem wegetacji i potem na początku lipca lub pod koniec czerwca razem ze zdobniczką bukową.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
bacowa 06:33, 06 gru 2018


Dołączył: 26 paź 2011
Posty: 2463
Mój żywopłot z buka ma 10 lat, sadzony co 30-40 cm.



Teraz wygląda jak ten na twoich zdjęciach.
wiunia 12:35, 06 gru 2018


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Hmm...mój żywopłot z grabów całą zimę trzyma brazowe liście i zrzuca właśnie z chwilą pojawienia się młodych. Nie gubi liści na zimę.
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
13:15, 06 gru 2018
bacowa napisał(a)
Mój żywopłot z buka ma 10 lat, sadzony co 30-40 cm.



Teraz wygląda jak ten na twoich zdjęciach.


super jest ten zywopłot

w jednym rzędzie sadziłaś i jaka ma szerokość i wysokość teraz? po 10 latach? tez go tniesz 3x w sezonie ?

Gardenarium 17:16, 06 gru 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
eee_taam napisał(a)


czyli wychodzi na to ze warto posadzic w rozstawie co 70-100cm ...skoro szerokośc 1m do 2m osiagnie ...skupiam sie jedank na metrze bo 2 metry to bedzie kląkr i potwór

u mnie cienia jest tyle co dom daje ...ten zywopłot raczej da cień kiedyś?




Jak rzadziej posadzisz to te pnie się ukryją lepiej, bo będzie miejsce na plątaninę gałązek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies