Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

bamarta 13:00, 22 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Przestudiowałam cały wątek żywopłotach

Muszę się odgrodzić od zakurzonej drogi i chcę posadzić żywopłot na długości 25m.
Do dyspozycji mam szerokość 2m.
Pomyślałam, żeby posadzić żywopłot z buka purpurowego, a przed nim różnego rodzaju funkie ( bo mam ich sporo do dyspozycji).
Czy przy szer. 2 m mam sadzić buczki w jednym rzędzie + funkie, czy w dwa rzędy na zakładkę?
Wybrałam buk, żeby był kontrastowy dla funkii - ale czy to dobry pomysł?

Jak radzicie?

Doczytałam, że buk pospolity FAGUS SILVATICA rosnie o wiele sszybciej niż buk purpurowy ( purpurowy tylko 30cm rocznie).
I teraz nie wiem na który się decydować ...
Gardenarium 22:16, 22 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko jedno, zależy co lubisz. O kolor chodzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bamarta 08:09, 23 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Danusiu, ale faktycznie ten purpurowy o wiele wolniej rośnie niż np. buk zielony czy grab? Bo, oczywiście, zależy mi jak najszybciej się odgrodzić od tej zakurzonej drogi ...
Gardenarium 08:40, 23 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mam takiego porównania ale na logikę zielony szybciej rośnie. Tylko w zasadzie jak dasz super ziemię i podlewanie to będzie szybko rósł każdy buk
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bamarta 09:14, 23 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Danusiu, ostatnie pytanie
A jak Ty, ze swojego doświadczenia, wybrałabyś - grab czy buk?

Gleba raczej cięższa, nie piaski, strona północna działki, teren otwarty, więc sporo przeciągów i wiatru od pól. Ale tylko część żywopłotu będzie zacieniona przez dom, reszta od godzin południowych do zachodu będzie w słońcu.
Szerokość rabaty tylko 2m, z tego muszę się sporo odsunąć od płotu więc nie będę tam robić innych dodatkowych nasadzeń, co najwyżej funkie.

Ja uznałam sadzić buk tylko ze względu na kolor, chociaż zielonym bukiem czy grabem jestem równie zachwycona. Doświadczenia nie mam jednak żadnego ...
Gardenarium 16:27, 23 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja wybieram buka. Dla mnie jest ładniejszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bamarta 17:56, 23 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
dziękuję
bamarta 19:38, 13 lis 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Dopiero teraz udało mi się posadzić młode sadzonki buka purpurowego. Mają ok.50-80cm. wys. Mam je przyciąć czy czekać do wiosny?
Gardenarium 23:15, 13 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czekać do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
17:02, 05 gru 2018
Dot. żywopłotu z buka


Przeczytałam cały watek bo zamierzam posadzić żywopłot z buka.
Jeszcze rano byłam przekonana, że z czerwonego, teraz jak obejrzałam kilka zdjęć w tym wątku na którym jest żywopłot z czerwonego buka ...to chyba zmienie zdanie i jednak zdecyduje zielony..... sama nie wiem który

Jesli ktoś ma w swoim prywatnym ogrodzie żywopłot z buka Fagus sylvatica ....czerwony lub zielony to poproszę o wklejenie zdjęć najchętniej z rożnych pór roku (wiosna lato jesień zima).... dla czerwonego buka bedzie pewnie widac róznicę i zmiane wybiarwienia w ciągu roku.

A teraz kilka pytań na które odpowiedzi nie znalazłam w tym watku lub nie sa dla mnie do końca jasne.

1. w jakiej odległości sadzić buka? pojawiaja sie rózne sugestie ale najczęściej widzę co pól metra (50cm)
i teraz jak patrze na to zdjęcie ...to wydaje sie że te buki maja jednak wiekszy rozstaw ? a ile ?
Gardenarium napisał(a)

Takie zdjęcia zrobiłam w 2010 w ogrodzie Bressingham. Buki bardzo radykalnie przycięte, celem odmłodzenia, wybijają z pnia. Cięcie - koniecznie wiosna.



2. jaka mozna utrzymac w miare sensowną szerokość takiego żywopłotu - np za 5 czy 10 lat od posadzenia ? czy jestem w stanie utrzymac na 50cm szerokości taki żywopłot zeby nie świecił pniami ? czy jednak mysleć bardziej o 1m ? ...jak to wychodzi wam z praktyki ....albo jakiej szerokości te zywopłoty i po ilu latach macie u siebie?

3. Czy może być tak, że żywopłot z buka czerwonego pod wpływem słońca zielenieje? ( to jest pytanie skopiowane z pytań juz umieszczonych w tym wątku ) nie znalazłam na nie odpowiedzi na nie.
Jedynie co widze po moich bukach Dawyck Purple i Rohan to czasem pod koniec lata to wybarwienie bordowe lekko zielenieje ale oba te buki w fazie bordowej i zzieleniałej wygladaja jedak inaczej. Osobiście bardziej mi sie podoba Dawyck ...dlatego pytam czy buk pospolity bordowy tez sie tak zachowuje i czy blizej mu do Dawycka czy Rohana?


4. i chyba najtrudniejsze pytanie .....wybarwienie jesienne / zimowe ...chodzi mi o ten pomarańczowy kolor liści teraz w mc listopadzie/grudniu czy jest różnica w wybarwieniu jesiennym miedzy bukiem zielonym a czerwonym....i Czy jest ktoś kto może mi to zobrazować zdjęciem porównawczym liści ? może gdzies w necie taka wiedza jest? ...jakies linki może?




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies