Gdzie jesteś » Forum » Natura » 125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Pokaż wątki Pokaż posty

125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

zbigniew_gazda 00:09, 22 gru 2010


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Emilu jestem w szoku. Co za wiedza i zainteresowanie. Zdaje się że przestanę jeździć do babki zielarki do sąsiedniej wioski a zgłoszę się do Ciebie na leczenie. Pamiętam że zbierałem jako mały chłopiec dla mojej babci zioła (tylko się nie śmiejcie bo wymienie ich nazwy tak jak zapamiętałem ) : Cyntoria (różowe kwiatuszki) , Dziurawiec , Liście babkowe .
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Emilianoparm... 06:42, 22 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
wracamy do ustalonej kolejności

RODZINA: OBRAZKOWATE- ARACEAE
Obrazki plamiste- Arum maculatum L.

Obrazki plamiste są byliną wysokości do 60cm., z bulwiastym i brunatnym kłączem. Liście długoogonkowe i strzałkowate.
Łodyga jest wzniesiona, ulistniona u nasady, zakończona kolbą kwiatową osłoniętą zwiniętą pochwą, z zewnątrz zieloną, wewnątrz białawą, o nieprzyjemnym zapachu zwabiającym owady.
Kwiaty są drobne, zielonawobiałe, jednopłciowe, dolne słupkowe, pręcikowe wyższe, a najwyższe są płonne.
Owocem jest czerwona jagoda.
Kwitnie od kwietnia do maja.
Występuje w Europie Środkowej i Południowej. W Polsce występuje rzadko na zachodnim Pomorzu, Śląsku, w okolicach Ojcowa i Nowego Sącza. Rośnie w cienistych i wilgotnych lasach.
Jest rośliną chronioną i trującą.

Surowcem leczniczym są kłącza (Tubera Ari). Zbiera się je, myje, pozbawia części korowej, przecina wzdłuż i suszy rozłożone na sitkach w przewiewnym miejscu. Surowiec zawiera trujące alkaloidy aroninę i nikotynę, glikozyd arynę, duże ilości skrobi i saponiny. Obecnie surowiec nie jest używany w lecznictwie. Dawniej stosowany był jako środek wyksztuśny i przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 06:50, 22 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
zbigniew_gazda napisał(a)
Cyntoria (różowe kwiatuszki)

pewnie chodzi o centurię, reszta z wymienionych na pewno będzie
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 07:25, 22 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
dokonałem szybkich obliczeń i wyszło mi, że w tempie jednej rośliny dziennie zleci mi do kwietnia więc postanowiłem zamieszczać dwie dziennie
Zapomniałem dodać że cały watek powinien być opatrzony hasłem UWAGA DZIECI NIE PRÓBUJCIE TEGO W DOMU!!!!!!

RODZINA: KOKORNAKOWATE- ARISTOLOCHIACEAE
Kopytnik pospolity- Asarum europaeum L.

Kopytnik pospolity jest rośliną wieloletnią, 5-10cm. wysoką, o pełzającym i rozgałęziającym się kłączu.
Ma skórzaste okrągło-nerkowate liście. Są one zimotrwałe, błyszczące i mają intensywnie zieloną barwę. Kształt ich przypomina kopyto i stąd pochodzi polska nazwa rośliny.
Kwiaty pojedyncze, o dzwonkowatym kształcie, od strony zewnętrznej zabarwione na zielono-purpurowo, a od wewnątrz brudno-ciemnopurpurowo.
Owocem jest torebka.
Kwitnie od marca do maja.
W Polsce występuje pospolicie w cienistych lasach liściastych, mieszanych i zaroślach, szczególnie na glebach próchnicznych.
Jest rośliną trującą i częściowo chronioną.

Surowcem leczniczym jest kłącze kopytnika (Rhizoma Asari), które zbiera się i suszy w pojedynczych warstwach w miejscach cienistych i przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze do 30C.
Surowiec zawiera olejek eteryczny (około 4%), związki cukrowe i żywicowe oraz sole mineralne.
Kłącze kopytnika pospolitego ma właściwości wymiotne, wyksztuśne, moczopędne i przeczyszczające. Stosowane jest przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego i schorzeniach górnych dróg oddechowych. W większych dawkach może mieć właściwości toksyczne.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
tyna 08:09, 22 gru 2010


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Będzie niedługo encyklopedia
____________________
pozdrawiam :)
Emilianoparm... 08:21, 22 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
znalazłem jeszcze opracowanie o roślinach warzywnych ale część się powtarza, więc wątek warzywny założę później bliżej wiosny
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
olga_szopa 09:56, 22 gru 2010


Dołączył: 30 paź 2010
Posty: 600
Barwinka i kopytnika mam u siebie.Uwielbiam wszystkie "rozłażące"się roślinki,bo pięknie okrywają moją pustynię.
____________________
Zakątek Olgi
Emilianoparm... 10:58, 22 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
olga_szopa napisał(a)
Barwinka i kopytnika mam u siebie.

I o to właśnie, o czym zapomniałem napisać na początku, głównie chodziło w tych moich wypocinach, żeby opisać znane nam z naszego ogródka lub najbliższego ogródkowego sąsiedztwa rośliny, które o jakiekolwiek właściwości nadprzyrodzone byśmy nawet nie podejrzewali
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Matka 11:05, 22 gru 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
o właśnie kopytnika też bym chciała

muszę zapisać go do listy potzrebującychmoże się ktoś podzieli?
____________________
U Matki
Gardenarium 17:22, 22 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kopytnik bardzo mi się też podoba, aż dziw, że do tej pory jeszcze na niego nie znalazłam miejsca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies