Gdzie jesteś » Forum » Natura » 125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Pokaż wątki Pokaż posty

125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Emilianoparm... 08:40, 26 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: ZŁOŻONE- ASTERACEAE (COMPOSITAE)
Kocanki piaskowe- Helichrysum arenarium (L.) Moench

Kocanki piaskowe są byliną wysokości do 39cm., ze zdrewniałym kłączem. Cała roślina jest wełnisto owłosiona.
Ma liczne łodygi płonne i nieco dłuższe kwiatostanowe, które są niekiedy w górze rozgałęzione.
Liście odziomkowe i dolne łodygowe są ogonkowe, odwrotnie jajowate, tępawe, natomiast górne są siedzące, równowąskolancetowate i zaostrzone.
Kwiaty są cytrynowożółte, rurkowe, głównie obupłciowe, w kulistych koszyczkach zebranych w gęstą szczytową baldachokształtną wiechę.
Owocem jest podługowata niełupka z puchem.
Kwitnie od lipca do października.
W Polsce rozpowszechnione są na niżu, szczególnie na piaszczystej glebie, w suchych lasach, zaroślach, przydrożach i na ugorach. Niekiedy tworzą darnie.

Surowcem leczniczym są koszyczki (Inflorescentia Helichrysi). Zbiera się je na początku kwitnienia, bez szypułek, i suszy rozłożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Należy suszyć je bardzo szybko, gdyż suszone wolno wytwarzają nasiona, co obniża wartość surowca.
Surowiec zawiera do 0,04% olejku eterycznego, do 4% flawonoidów, glikozydy, żółte barwniki, fitosterole i związki kumarynowe.
Ma on działanie rozkurczające, zwiększa wytwarzanie żółci i pobudza trawienie. Wyciągi z kocanki stosuje się w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych i nieżytach przewodu pokarmowego. Roślina ta często stosowana jest w medycynie ludowej do leczenia chorób reumatycznych. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 08:44, 26 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: ZŁOŻONE- ASTERACEAE (COMPOSITAE)
Rumianek pospolity- Matricaria chamomilla L.

Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną o łodydze wzniesionej i rozgałęzionej, dorastającej do wysokości 60cm.
Liście ma skrętoległe, siedzące, 2-3-krotnie pierzastodzielne, o listkach równowąskich, ostro zakończonych.
Kwiaty są zebrane w koszyczki o półkolistym, wewnątrz pustym dnie, umieszczone na zakończeniach pędów. Kwiaty brzeżne są białe, języczkowate, żeńskie. Kwiaty środkowe żółte, rurkowate, 5-krotne, obupłciowe.
Owocem jest podłużna brunatnozielona niełupka. Cała roślina ma aromatyczny zapach.
Kwitnie od maja do lipca.
W Polsce występuje na całym niżu, aż po niższe partie gór, jako pospolity chwast polny.

Surowcem leczniczym są koszyczki (Anthodium Chamomillae). Zbiera się je kilkakrotnie w ciągu roku, gdy kwiaty języczkowe znajdują się w pozycji poziomej. Suszy się je w miejscach przewiewnych i zacienionych lub w suszarniach w temperaturze do 35C.
Surowiec zawiera do 1,5% olejku eterycznego o błękitnej barwie pochodzącej od chamazulenu, poza tym glikozydy, flawony, garbniki, śluz, karotenoidy i inne związki.
Rumianek ma działanie przeciwzapalne, napotne i rozkurczające. Stosowany jest bardzo często, szczególnie w pediatrii, przy przeziębieniach, anginach, biegunkach, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i chorobie wrzodowej. Zewnętrznie stosowany jest przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach i odleżynach.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 11:32, 26 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Śliczne są te wszystkie rośliny, które przedstawiasz.
Poza ich leczniczymi właściwościami warto zauważyć niesłychane wartości ozdobne. Może w zwykłym ogrodzie na rabatach niekoniecznie, ale myślę o łące kwiatowej, na której będą ślicznie wyglądały. Te widoki powyżej wywołują we mnie uczucie wielkiej tęsknoty za latem i leżeniem na takim kwiatowym dywanie. Spokój, kontemplacja i wdychanie tego wszystkiego całą duszą.... Och...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Emilianoparm... 09:11, 27 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: ZŁOŻONE- ASTERACEAE (COMPOSITAE)
Nawłoć pospolita- Solidago virgaurea L.

Wieloletnia bylina wysokości 60-100 cm., naga lub z rzadka owłosiona, z ukośnym kłączem i licznymi korzeniami.
Łodyga sztywna, wzniesiona, prosta, wewnątrz pusta, nierozgałęziona, czerwonawo nabiegła .
Liście odziomkowe zwężone w długi, oskrzydlony ogonek, jajowate, tępe, piłkowane; dolne liście łodygowe- krótkoogonkowe, malejące ku górze, podłużnie eliptyczne, ostre, piłkowane; górne- prawie siedzące, lancetowate, ostre, prawie całobrzegie (gęsto pokrywają łodygę).
Kwiatostan prosty, wzniesiony, długi, wiechowaty . Koszyczki średnio duże, 0,6-1,2 cm. znajdują się na szczytach łodygi; okrywa dzwonkowata; człony okrywy koszyczka niejednakowe, równowąskolancetowate, obrzeżone, dachókowato pokrywające się.
Kwiaty są drobne. Kwiaty brzeżne równowąskopodługowate, nibyjęzyczkowate, dłuższe od okrywy koszyczka, żółte, słupkowe, nieliczne, w liczbie 4-12; kwiaty wewnętrzne rurkowate, żółte, obupłciowe; włoski puchu kielichowego w 1 szeregu.
Owocem jest walcowata niełupka, na obu końcach żeberkowana, opatrzona puchem kielichowym.
Kwitnie od lipca do września.
Występuje w Europie. W Polsce Nawłoć pospolita występuje często na niżu i w górach. Rośnie na polach, w zaroślach i na łąkach. Często spotkać można ją także na stanowiskach dosyć ubogich jak suche lasy, przydroża, przytorza, nieużytki.

Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Solidaginis virgaurea), które zbiera się w czasie kwitnienia roślin ścinając około 25-centymetrowej długości górne fragmenty pędów. Suszy się je w suszarniach ogrzewanych w temperaturze do 40 stopni. Ziele zawiera do 8% garbników, flawonoidy z rutyną i kwercetyną, saponiny, około 0,7% olejku eterycznego, glikozydy fenolowe, alkaloidy, śluzy, kwasy organiczne i cukry.
Napar z ziela działa moczopędnie (leczenie chorób nerek i pęcherza- kamicy nerkowej, skazy moczanowej; stanów zapalnych dróg moczowych), przeciwzapalnie, przeciwskurczowo w obrębie układu moczowego, ściągająco. Ma pewne znaczenie w leczeniuąuporczywych biegunek (garbniki), czerwonki. Wykorzystywany jako środek przeciwkaszlowy (śluzy). Pomocniczo można stosować przy astmie i zapaleniu oskrzeli, nadciśnieniu, chorobach reumatycznych.
Zewnętrznie stosowane są napary (do płukania gardła i dziąseł w stanach zapalnych jamy ustnej), owrzodzeniach i trudno gojących się ranach. Stosowany również przy przeziębieniach, wysokiej temperaturze, stanach grypowych.
Uprawia się ją z siewu nasion bezpośrednio na pole w rozstawie przynajmniej 40x40.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 09:17, 27 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: ZŁOŻONE- ASTERACEAE (COMPOSITAE)
Ukwap dwupienny- Antennaria dioica (L.) Gaertn.

Ukwap dwupienny jest byliną wysokości do 20 cm. Cała roślina jest biało pilśniowato owłosiona.
Łodygi ma dołem pokładające się i słabo ulistnione z licznymi ukorzeniającymi się rozłogami.
Dolne liście są łopatkowate. Górne liście równowąskie, ostro zakończone. Górna powierzchnia liści jest zielona, dolna białofilcowata.
Kwiaty ułożone są w koszyczkach zebra­nych w szczytową baldachokształtną wiechę. Jest on rośliną dwupienną. Kwiaty męskie są białe i rurkowate, a kwiaty żeńskie różowe i nitkowate.
Owocem jest niełupka z puchem.
Kwitnie od maja do lipca.
W Polsce roślina ta jest pospolita na całym obszarze niżu i w górach po kosodrzewinę. Rośnie na wzgórzach, łąkach, w suchych lasach, często na piaszczystej glebie, tworząc niekiedy duże skupienia.

Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe (Flos Pedis cati, syn. Flos Antennariae). Zbiera się je ręcznie, kiedy zaczynają się rozwijać. Oddziela się barwne koszyczki, które są wartościowsze od białych. Suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Surowiec zawiera olejek eteryczny, saponiny, nie zbadany bliżej związek goryczowy, garbniki i żywice.
Wykazuje on działanie żółciopędne, ściągające i zmiękczające.
Stosowany był dawniej w nieżytach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego oraz chorobach woreczka żółciowego. Obecnie stracił na znaczeniu jako roślina lecznicza i używany jest głównie w medycynie ludowej.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Joku 12:58, 27 gru 2010


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Może trochę nie na temat, ale tak jakoś mi się skojarzyło z twoim wątkiem. Dość często jeżdżę ruchliwą trasą Gdynia - Szczecin. Widać przy niej leżące odłogiem popegeerowskie pola. Powoli zamieniają się we wspaniale kwitnące kwietne łąki. Myślę że warto byłoby się zatrzymać i popatrzeć co tam rośnie. Może coś z opisanych przez ciebie roślin?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Emilianoparm... 14:34, 27 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
na pewno jak wkleję ostatnią już 125 roślinę, niejeden z nas dojdzie do wniosku, że są to rośliny dobrze nam znane, które znaleźć można w swoim najbliższym otoczeniu a niejednokrotnie i w naszych ogrodach.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Joku 14:39, 27 gru 2010


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Zgadza się. Ukwap miałam przez jakiś czas, już chyba przepadł. Stokrotki, nawłoć gdzieś się przewijają, przybyły nieproszone.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 17:18, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiele osób zda sobie sprawę z piękna zwykłych roślin. Szukamy cudów, odmian, a tu zwykłe są takie piękne.
Jolu, ja też się zatrzymuję i zachwycam zwykłymi łąkami. Teraz zacznę im robić zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 17:19, 27 gru 2010


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
a własnego doświadczenia powiem że często warto poleczyć się ziołami ,zamiast spieszyć się z chemią.sama dużo korzystam z ziół .uwielbiam pokrzywę ,która świetnie działa no wątrobę po tłustych posiłkach ,przyrządzam z niej również wspaniałą letnią zupę.
rumianek jest u nas podstawowa herbatką.a szałwia jest moim ulubionym ziołem . nagietek i bratek bardzo pomógł moim córkom w walce z trądzikiem a jemioła leczy nadciśnienie mojego męża
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies