Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Studnia w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Studnia w ogrodzie

longinus_pl 08:11, 04 wrz 2016

Dołączył: 03 wrz 2016
Posty: 2
witam. na działkach niema żadnych szamb, tylko każda ma jakiś tam wychodek lub toi-toi,
studnie mam w planach zrobić w otulinie z rury 160 mm i jest to duża rezerwa do tego co mają sąsiedzi i pompują wodę przez pół dnia, dlatego poprosiłem o poradę w sprawie doboru pompy.
abisynkę od razu skreśliłem bo musiałbym stać po kilka godzin dziennie aby podlać 270 m trawnika i 18 m szklarni i do tego tą wodę jeszcze roznieść.

proszę o więcej.

pozdrawiam.
____________________
Misiek
sner 10:02, 12 mar 2017

Dołączył: 12 mar 2017
Posty: 1
Witam
Tak wygląda moja studnia. Gdyby ktoś szukał inspiracji.



Gardenarium 19:29, 12 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Studnia - tak, pasuje do ogrodu rustykalnego. Biały kamień - nie .
Piesek (plastikowy) nie, kwiatki w plastikowej doniczce - nie. Bratki wokół też nie

Ozdoba wisząca też nie. Nadmiar wszystkiego. Jak usuniesz te gadżety, będzie 100 % lepiej. Sama studnia przejdzie, choć jej kolor - zbyt pospolity.

Czy ta studnia jest rzeźbą, ozdobą ogrodu, rabatą czy prawdziwą studnią?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rafaelito 10:23, 16 mar 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 21
kasiek napisał(a)
U mnie studnia słuzy do gromadzenia wody z rynien, był a zwykła betonowa więc obudowałam ja kamieniem by wtopiła sie w teren





Ja planuję właśnie w studni kręgowej zbierać wodę z deszczówki ponieważ ze wszystkich rynien odprowadziłem rurami wodę w jedno miejsce. Jak myślicie zda to egzamin? Oczywiście wodę będę wykorzystywał do podlewania działki. Czy może lepiej wodę odprowadzić do stawu, który również planuję wybudować?
Gardenarium 17:59, 16 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Woda odprowadzana do studni nie podwyższy poziomu wody w studni, bo on nie zależy od wody dolewanej do studni a od poziomu wody jaka utrzymuje się pod ziemią. Można odprowadzać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anico 11:06, 08 wrz 2017


Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 60
Jak do podlewania roślin to jak najbardziej ja też tak mam zrobione.
____________________
wiciokrzew przewiercień
krzysztofszy... 16:56, 13 lip 2018


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Witam. Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam swój post ale moje pytanie dotyczy wody w studni. Studnia u mnie ma kilkadziesiąt lat ale dopiero teraz zacząłem ją użytkować. Pożyczyłem pompę od brata żeby sprawdzić czy w ogóle jest sen wyciągania wody ale okazało się, że ciągle napływa. Mogę pompować kilka ładnych godzin. Studnia ma głębokość około 5 metrów. Podczas kilkukrotnego, kilkugodzinnego podlewania zauważyłem, że kostka i białe kamyki zaczęły zmieniać barwę na rdzawą. Czyżby woda zawierała duże ilości żelaza? Przy dłuższym podlewaniu zmienią się całkiem na rude . Czy jest jakiś sposób by temu zaradzić??? Bardzo proszę o odpowiedź.
Gardenarium 22:07, 13 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ożelaziacze, ale są chyba dość drogie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niedzwiedz 14:33, 11 sie 2018

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
Ja napiszę o sposobie wykonania swojej studni.

w ubiegłym roku na portalu aukcyjnym kupiłem zestaw do samodzielnego wykonania studni. Koszt to 600 zł. W skład zestawu wchodził świder ślimakowy 150 mm, szlamówka (rura z zastawką do wyciągania wody z mułem), dokręcane metrowe żerdzie ( 14 szt) aby dokładać je w miarę pogłębiania wykopu oraz świder motylkowy.
Wywiercenie otworu 15 m zajęło mi 2 dni. Przebijałem się przez różne warstwy również gliny. Woda pojawiła się na 3 m. Przy głębokości około 10 m dotarłem do warstwy wodonośnej ( piasek ze żwirem) i tak długo wierciłem aż ponownie zaczęłą się glina.
Następnie połączyłem rury kanalizacyjne 160 mm a pierwsze dwie bardzo mocno ponawiercałem wiertłem by wlewała się woda do wnętrza. To wszystko włożyłem do otworu. Mimo, że wiertło było 150 mm a rura 160 mm bez problemu dało się to wszystko wcisnąć. Po zewnętrznej stronie rur obsypałem to wszystko grubym żwirem.
Kupiłem pompę głębinową za 200 zł z wydajnością 100 l na minutę. To wszystko działa bez problemu. Woda się nie kończy mimo podlewania przez 12 godzin. Faktem jest że po pierwszym roku studnia się trochę zamuliła ( 0,5 metr mułu oczyściłem zakupioną w zestawie szlamówką czas 20 min). Wody nie badałem bo jest to studnia do podlewania. Jest czysta bez zapachu i smak. Po wlaniu do białego wiadra nic nie osiada na dnie.
Podczas podlewania zwierciadło wody spada z 3 metrów na 8 metrów a po 20 minutach wraca do poziomu przed pompowaniem.
Cały koszt zamknął się w 900 zł.

____________________
karlos 08:59, 13 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
niedzwiedz napisał(a)
Ja napiszę o sposobie wykonania swojej studni.

Następnie połączyłem rury kanalizacyjne 160 mm a pierwsze dwie bardzo mocno ponawiercałem wiertłem by wlewała się woda do wnętrza.


Czy rury kanalizacyjne to na pewno dobry pomysł ??? Rury kanalizacyjne są miękkie, może je po prostu ścisnąć i po studni. Powinny być rury studzienne o wysokiej wytrzymałości. No ale ja się nie znam ....
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies