Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Studnia w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Studnia w ogrodzie

karlos 23:29, 16 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
hummm facet pokazywał mi urobek i twierdził, że przebił się przez dwie warstwy nieprzepuszczalne (12m) u sąsiada kilkaset metrów dalej przebił się przez jedną (17m) u sąsiada nie ma takiej wydajności jak u mnie ... według Twojej wiedzy 12m to za mało na "pokłady głębinowe" i wykorzystuje wody podskórne ???

skoro tak, to zastanawia mnie skąd tyle wody w rurze 100mm ... nie mam problemów z wodą pomimo suszy, gdzie studnie z kręgami na wiosce wystarczają ledwo do konewki z kwiatami ... nie jestem fachowcem, kombinuje na "chłopski rozum" z porozumieniu z "dziadkiem gogle ...
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Toszka 14:28, 17 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Karlos, może po prostu masz wysokie (pod ziemią) lustro wód gruntowych. Może równie dobrze jakiś ciek wodny. Badamy kosmos, a nadal nie wiemy co nasza poczciwa Ziemia skrywa

jesli chcesz, to poszukaj map z opisami w wydziale geodezji (gmina, powiat) i zapoznasz się z procesami glebotwórczymi twoich okolic, typami gleby, ciekami wodnymi etc. To bywają na prawdę arcyciekawe informacje. Człowiek nabiera szacunku do swojej okolicy
Spróbuj wyguglować "wody podziemne - lubuskie", powinny być opracowania dostępne w necie. Dla Mazowsza jest sporo.

Problem z wodami gruntowymi bywa wszelaki. Wszystko zalezy od intensywności wykorzystania, upraw (nawożenia), skażenia (np.spuszczania szamba... i tak, to dzieje się nagminnie nadal ) po pokłady minerałów, czy zanieczyszczenia metalami ciężkimi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Aga 10:05, 01 sie 2019


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam. Od niedawna jestem posiadacza takiej studni w ogrodzie i nie mam pomysłu jak ja odnowić czy obsadzic roślinami.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Aurelllia 17:48, 10 lis 2019


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
karlos napisał(a)
Może komuś się przyda, więc napisze o mojej studni.

Studniarze przywieźli małą wiertnię, wjechała na tył ogrodu nie niszcząc niczego, sam wykop i miejsce wiercenia też są znośne i można naprawdę ogarnąć temat bez zniszczeń, nawet w starym ogrodzie (widać na fotkach) U nie stanęło na 12m, pierwsza warstwa wodonośna była na 7m, ale płytka i poszliśmy głębiej. 3 ostatnie metry z 12, to filtr (rura z nawierconymi otworami z siatkami itd.) robiony pod konkretną studnię i zależny od źródła. Pierwsze pompowania "odmulające" kolor wody od brązu do kryształu Teraz jest już czysta, bez zapachu i po kilku godzinach w szklance nie ma żadnych osadów Teraz będę odkażał studnię i oddam wodę do badania pomimo tego, że będzie tylko do podlewania.

Pompa wisi sobie na 8,5m, bo musi być powyżej filtra. Lustro wody mam na 2m, a po włączeniu pompy spada od razu na 5m i zostaje w tym miejscu podczas pompowania wody.Pompa dobrana do wydajności studni 95 l/min (beczkę 200l zapełniła w 2minuty ) Podłączyłem się do rur na ogrodzie i 3 zraszacze chodzą elegancko z czego ostatni podłączony do kranu 70m od pompy





Fajnie, że napisałeś taki post, bo właśnie na wiosnę najprawdopodobniej będę szukała ekipy, która w ten sposób by mi taką studnię zrobiła, bo u mnie nie ma jak ciężki sprzęt wjechać niestety, a po za tym nawet jakby miał to szkoda by mi było ogrodu, bo wiem jak u sąsiada to wyglądało jak koparka wjechała
Jeszcze mam takie pytanie jak to cenowo wyszło? Na jaką sumę się przygotować?
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
karlos 18:18, 26 sty 2020


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Aurelllia napisał(a)


Fajnie, że napisałeś taki post, bo właśnie na wiosnę najprawdopodobniej będę szukała ekipy, która w ten sposób by mi taką studnię zrobiła, bo u mnie nie ma jak ciężki sprzęt wjechać niestety, a po za tym nawet jakby miał to szkoda by mi było ogrodu, bo wiem jak u sąsiada to wyglądało jak koparka wjechała
Jeszcze mam takie pytanie jak to cenowo wyszło? Na jaką sumę się przygotować?


Wiercenie 150pln za metr, plus pompa 550pl. Wszystko zależy od głębokości
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Channach 13:22, 02 kwi 2020

Dołączył: 18 cze 2014
Posty: 61
Od wczoraj jestem "nie"szczęśliwa właścicielką odwiertu studziennego ( pobojowisko nieziemskie bo podstawowy grunt to glina). Studia ma głębokość około 29 metrów, ale lustro wody w rurze jest na jakiś 12-13. wpuścili do niej w celu oczyszczenia pompę o wydajności jakiś -6 kubików /h i nie szło węża utrzymać.
Mam takie pytanie bo kompletnie nie znam się na temacie ( to znaczy wiem jak funkcjonują studnie głębinowe z hydroforem - bo taka maja rodzice):
chciałabym dobrać pompę umożliwiająca mi podlewanie ogrodu na zasadzie pompa rura z rozdzieleniem np na kilka kranów i w zależności od potrzeb chodzi 1-3 zraszacze. Jak to połączyć by pompa chodziła wtedy gdy jest pobór wody, nie zrywała mi końcówek z węży ciśnieniem i by nie było hydroforu? Jak to zabezpieczyć na zimę ( na pewno musi być zawór zwrotny). Jak przygotować pod ewentualne nawadnianie ogrodu, gdybym kiedyś w totolotka wygrała
Może pytanie głupiej blondynki, ale jakoś nie umiem tego ogarnąć. Pewnie i tak będzie mi to robił ktoś, ale chciałabym wiedzieć...
____________________
Aśka - Świat Channach
RedBool 14:02, 07 maj 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 42
Chodzi Ci o coś takiego?


____________________
Mój kawałek pola
marsi 23:34, 17 maj 2022

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 9
Cześć.
Mam pytanie odnośnie studni.
Planujemy w tym roku wykopać studnie w ogrodzie. Mamy zamontowany zbiornik na deszczówkę, do którego leci woda z dachu - 10m3.
Są jakieś rozwiązania żeby studnia napełniała ten zbiornik? W zbiorniku są już zainstalowane pompy do podlewania etc więc tam by było najwygodniej.
Jakie rozwiązania tutaj wchodzą w grę? Kopanie studni kręgowej chyba nie koniecznie, jakaś abisyńska?
Doradzcie coś, będę wdzięczna.
Gardenarium 20:12, 14 lut 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale po co studnia ma napełniać zbiornik na deszczówkę? Deszczówką podlewaj warzywnik a ze studnie weź do nawadniania ogrodu. Bo ze zbiornika na deszczówkę Ci nie starczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies