Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Studnia w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Studnia w ogrodzie

karlos 09:33, 13 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Może komuś się przyda, więc napisze o mojej studni.

Studniarze przywieźli małą wiertnię, wjechała na tył ogrodu nie niszcząc niczego, sam wykop i miejsce wiercenia też są znośne i można naprawdę ogarnąć temat bez zniszczeń, nawet w starym ogrodzie (widać na fotkach) U nie stanęło na 12m, pierwsza warstwa wodonośna była na 7m, ale płytka i poszliśmy głębiej. 3 ostatnie metry z 12, to filtr (rura z nawierconymi otworami z siatkami itd.) robiony pod konkretną studnię i zależny od źródła. Pierwsze pompowania "odmulające" kolor wody od brązu do kryształu Teraz jest już czysta, bez zapachu i po kilku godzinach w szklance nie ma żadnych osadów Teraz będę odkażał studnię i oddam wodę do badania pomimo tego, że będzie tylko do podlewania.

Pompa wisi sobie na 8,5m, bo musi być powyżej filtra. Lustro wody mam na 2m, a po włączeniu pompy spada od razu na 5m i zostaje w tym miejscu podczas pompowania wody.Pompa dobrana do wydajności studni 95 l/min (beczkę 200l zapełniła w 2minuty ) Podłączyłem się do rur na ogrodzie i 3 zraszacze chodzą elegancko z czego ostatni podłączony do kranu 70m od pompy



____________________
Karlos Samotnia pod lasem
nadina 19:14, 20 maj 2019


Dołączył: 21 mar 2019
Posty: 7
Witam Was serdecznie. Znalazłam ten wątek o studniach. Posiadam brzydką starą studnię kręgową. Najchętniej zrównałabym ją do ziemi i przykryłabym czymś płaskim, ale niestety, nie mogę jej zmieniać. Mogę tylko zasłonić. Znalazłam tutaj pomysły z cisem i winoroślą. Może jeszcze mogłybyście mi coś doradzić? Na razie zaczynamy dopiero tutaj porządkować. Teren jest duży, ale bardzo zaniedbany.

Gardenarium 20:19, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
A mnie się ta studnia podoba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nadina 18:01, 25 maj 2019


Dołączył: 21 mar 2019
Posty: 7
Ha ha ... Moze rzeczywiście nie jest najbrzydsza, ale coś bym posadziła obok.
nadina 09:33, 05 cze 2019


Dołączył: 21 mar 2019
Posty: 7
No i posadziłam z boków bluszcz hedera, krzewuszkę i z tyłu jest jeszcze berberys rose glow. Płotek zabezpiecza przed pieskiem. Teraz można spokojnie poczekać jak urosną roślinki. Potem pomyślę, czy coś dosadzić.
Toszka 10:57, 16 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
karlos napisał(a)
Może komuś się przyda, więc napisze o mojej studni.

Studniarze przywieźli małą wiertnię, wjechała na tył ogrodu nie niszcząc niczego, sam wykop i miejsce wiercenia też są znośne i można naprawdę ogarnąć temat bez zniszczeń, nawet w starym ogrodzie (widać na fotkach) U nie stanęło na 12m, pierwsza warstwa wodonośna była na 7m, ale płytka i poszliśmy głębiej. 3 ostatnie metry z 12,(...)


Tak na prawdę to masz studnię z wód gruntowych. W ten sposób osuszasz sobie teren z tychże wód
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
karlos 14:26, 16 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Toszka napisał(a)


Tak na prawdę to masz studnię z wód gruntowych. W ten sposób osuszasz sobie teren z tychże wód


Co w związku z tym ??? Jaki skutek dla terenu mojego i okolicy ma "osuszanie" z warstw wody znajdujących się pod warstwami nieprzepuszczalnymi ???
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Toszka 18:05, 16 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pod warstwami skał nieprzepuszczalnych masz wody głębinowe. Te w zależności od budowy geologicznej ziemi (działki) mogą być 20-25 m, a nawet głębiej niż 30 m.
Przy studniach oczywistym jest, że woda z głębokości poniżej 30m (czasami i 55) jest dużo mniej narażona na zanieczyszczenia bakteriologiczne niż w innych typach studni.
Czy tak?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
karlos 21:39, 16 cze 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Toszka napisał(a)
Pod warstwami skał nieprzepuszczalnych masz wody głębinowe.


Według studniarza, taką wodę właśnie mam. To studnia głębinowa a że układ geologiczny jest taki, a nie inny i mam odwiert na 12m, tylko się cieszyć pomimo upałów, pompa podaje kubik wody w 10 minut, a ogród podlewam z reguły 2h lustro wody mam dynamiczne i spada po wystartowaniu pompy ok 1m i po wyłączeniu wraca o ten 1m w ciągu ok 2 min
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Toszka 21:58, 16 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A wiesz dlaczego w Polsce jest mniej wody niż w Egipcie?
Otóż dlatego, że masowo kopie się płytkie studnie i pobiera wody gruntowe. A deszcze mamy na tyle marne i nieregularne, że wody gruntowe nie są w stanie się odnawiać. Rolnicy od kilku lat na szeroką skalę porobili płytkie studnie. Podlewają (i słusznie) ale tym samym osuszają sobie tereny, bo zapominają, że kapilary czerpią wodę z opadów. Efektem działania sił kapilarnych w glebie jest podsiąk kapilarny wody ponad jej zwierciadło wody gruntowo-glebowej.
Studniarz to nie geolog. Sprzęt ma...

poczytaj szkolną wiedzę


edit
Gwoli wyjasnienia.
Nie mam nic do twojej studni
Jednak na kanwie twojej wypowiedzi uznałam za stosowne wyjaśnić fakt, że płytka studnia nie jest studnią głębinową. Wiele osób podczytuje forum i dobrze by było, aby nie były wprowadzane w błąd.
A nuż komuś się ta wiedza przyda i zainwestuje w porządną studnię, głębinową, tym samym unikając potrzeby inwestowania w kosztowne filtry i uzdatniacze.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies