Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy spektakl trwa ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy spektakl trwa ...

m_gocha 22:46, 22 lis 2019


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Mira, trzymam kciuki zatem za wtorek i za oświetlenie Twojej głowy też
Czytałam rozważania na temat judaszowca lub innej "gwiazdy" do ogrodu.
Perukowca mam. Ma około 12-14 lat i utrzymuję wysokość ok.2,5-3 metry. Co roku tnę mocno na wiosnę prawie cały ubiegłoroczny przyrost. Pięknie odbija. W tym roku dodatkowo cięłam pod koniec czerwca bo jakieś cholerstwo się przyplątało i wszystkie liście (a najbardziej te młode) zaczęły się zwijać a potem przysychać. Po tym cięciu szybko odbił znów wypuszczając masę ciemnokarminowych liści. Chyba w tym roku będę też cięła dwukrotnie

Ciekawa jestem co robisz z Twoimi roślinkami w doniczkach - a masz ich sporo. Zostawiasz tak jak rosły w donicach, czy dołujesz?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
sylwia_slomc... 22:58, 22 lis 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
mira napisał(a)
I tak powstaje plotka

Jakie oświetlenie? Jeszcze nie było nic - proszę trzymać kciuki we wtorek i za oświetlenie mojej głowy też

pozdrawiam Was

Trzymam z całej siły i za pogode w tym dniu też
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardener27 18:21, 23 lis 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
mira napisał(a)





Micha mi się cieszy na ten widok a jak Tobie będzie na wiosnę

Mireczko ja to nawet bym się pokusił o podlanie tych donic, chyba że ziemia wilgotna to nie trzeba już w tym roku.

Klimat nam się zmienił, już nie ma takich srogich zim więc wystarczy znależć jakieś zaciszne miejsce dla pojemników z cebulowymi i mogą stać na zewnątrz.

Trzymam mocno kciuki za pogodę we wtorek bo u Ciebie już pewnie mniejszy stresik niż za pierwszym razem.
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Urszulla 15:24, 24 lis 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21874
mira napisał(a)
Ostatnie dwa dni działam w ogrodzie, pogoda sprzyja, motywacja jest

ogarniam doniczki
trochę tego jest, jedne wędrują puste do przechowania, plastik produkcyjny układam w stosy - na wiosnę potrzebne, a kilka wykorzystałam do posadzenia tulipanów/cebulowych.
Sadzenie tulipanów do donic idzie piernikiem.

Zrobiłam dziś porządek z liliami, posadziłam wcześniej wykopane - jak zakwitną muszę oznaczyć.

Oczyściłam grządkę piwoniową, jutro dostanę zamówione piwonie - trochę się czeka ale mi to pasuje oby zakwitły.

W warzywniku ciut podziałałam, tam mogłabym albo potrzebuję jeszcze spędzić wiele dni - wożenie kompostu - niestety za chwilkę czasu już na ogród mieć nie będę więc albo to zrobię w grudniu albo na wiosnę.

Porobiłam zdjęcia to słoneczko jest cudowne

jeszcze świątecznych dekoracji w donicach nie ma - ale jesienno/zimowe robię


wykorzystałam rozsianą w malinach jasnotę i obsadziłam donice







Ślicznie pokazane dalej prześledziłam ilość prac ...podziwiam zapał
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
mira 19:53, 24 lis 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
wklejam sobie ku pamięci bo to ważne z wątku Ani spełnione marzenia

a tak pytała się Basia

Ewo, a czy podlewanie róż wodą z wodą utlenioną ma sens, w związku z tym co napisałaś? W ostatniej "Mai..." było o tym.

Anda napisał(a)


Widziałam ten odcinek i poczytałam na ten temat, bo ten sposób jest mi nieznany. Wśród znajomych ogrodników zarówno profesjonalistów jak i hobbystów też nikt go nie stosuje.

H2O2 jest substancją żrącą i dezynfekującą, więc nawet w dużym w rozcieńczeniu nie będę tego stosować. Fauna mikrobiologiczna w glebie by tego nie przeżyła, a ona jest dla mnie najważniejsza.

Tutaj stosuje się to jako środek dezynfekujący, wybielacz do włosów, płyn do płukania jamy ustnej.

Mieszaninę zawierającę maksymalnie 5% nadtlenku wodoru można używać do dezynfekcji narzędzi tnących lub nasion.

Dezynfekcja narzędzi:

Bakterie glebowe Ralstonia solanacerum, Botrytis cinerea
- Warzywa z rodziny Solanaceae, takie jak pomidory lub papryka.
30-sekundowa aplikacja po myciu do dezynfekcji mechanicznej,
noże i nożyce rolnicze.

Zaprawianie nasion:

Bakteryjna plamistość liści (Xanthomonas campestris pv. Vitians)
- Sałata, zaprawianie nasion przez 5-15 minut w maksymalnie 5% nadtlenku wodoru

Grzyby, w szczególności Cynia Alternaria, Alternaria alternata lub Fusarium spp.
- wiele roślin kwiatowych, takich jak Cynia (Zinnia elegans), zaprawianie nasion przez 5-15 minut w maksymalnie 5% nadtlenku wodoru

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 20:00, 24 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Mira, trzymam kciuki za sprzyjające Ci we wtorek okoliczności przyrodniczo- meteorologiczne. O Twoją formę nie muszę się martwić, bo Ty jesteś "zwierzę medialne" i żadna kamera Cię nie peszy.

Będziesz się bawić w małego chemika?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sierika 20:37, 24 lis 2019

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Podlewanie wodą utlenioną niektórzy stosują gdy gleba w korzeniach jest mocno zbita, zamulona po ulewach, dotyczy to mocno gliniastych gleb, chodzi o dostęp tlenu do korzeni. Pamiętam, że Waldek 727 pisał coś na ten temat, dawno temu, sama nie jestem znawcą tematu.

Wysprzątałaś aż blask bije, ogrodnik tak naprawdę nigdy nie zasypia zimowym snem
____________________
EwaSierika
Wendy79 23:42, 24 lis 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Miro, jak tam sadzenie piwonii? Moje dojechały w piątek, jutro trafią na miejsca docelowe. Takich karp jeszcze nie widziałam. Wymiana nasionek już ruszyła, nie wiem czy wiesz. Niech Ci się darzy z pogodą na nagrania ogrodowe, a jutro Św.Katarzyna, więc jaka będzie - taka cała zima. Podobno
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
sylwia_slomc... 23:53, 24 lis 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Ja podlewałam w tym sezonie ogród wodą utlenioną, buteleczka na konewkę, lałam graby, jabłonie, liliowce, bukszpany, porzeczki i agrest. Najpierw widłami robiłam dziurki pod korzenie w mule, a potem lałam tą miksturą bo mi się rośliny dusiły i pomogło, jedynie na rodki nie zadziałało bo odchorowują powódź teraz, a reszta wyżyła w lepszej lub gorszej formie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 14:27, 25 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zaraz będzie odpoczynek przecież. Choć ogrodnik nie zasypia, odpocząć powinien.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies