Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Agapiti 23:07, 21 sie 2020

Dołączył: 23 kwi 2018
Posty: 11
Gardenarium 21:38, 12 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piękne zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Brix0n 22:16, 12 wrz 2020

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Czy da się jakos wzbogacic ziemię na której rośnie mój młody trawnik tak by efekt był dłuższy a nie tak jak w przypadku nawozów gdzie po miesiącu trzeba znowu sypać? Widzę w necie maczke bazaltowa czy obornik bydlecy granulowany.. czy wogole jest jakiś sposób żeby uzyznic glebę na dluzszy okres?
Gardenarium 08:00, 14 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posypywać kompostem nawet co miesiac, przesianym i przegrabiać delikatnie, ale nie teraz, niech się trawa wzmocni, po iluś koszeniach, gdy nie będzie wyrywana przez grabki plastikowe (wachlarz).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Brix0n 16:13, 14 wrz 2020

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Gardenarium napisał(a)
Posypywać kompostem nawet co miesiac, przesianym i przegrabiać delikatnie, ale nie teraz, niech się trawa wzmocni, po iluś koszeniach, gdy nie będzie wyrywana przez grabki plastikowe (wachlarz).

Super dziękuję. Od wiosny startuje. Stworzę swój kompostnik i będzie piękna trawka. A czy przeszkadza jeśli w komposcie znajdą się sladowe ilości chwastów bez nasion oczywiście dopóki nie występie ich do zera?
Gardenarium 21:00, 14 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na kompost wrzuca się chwasty, bardzo dobre są.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tweety 10:00, 23 lis 2020

Dołączył: 23 lis 2020
Posty: 4
Witam, to mój pierwszy post na forum. Na wstępie bardzo dziękuję za ogrom informacji jaki znalazłem na tym i na różnych innych wątkach.

Oczywiście skoro tu dotarłem to problemem jest glina.

Deweloper przy budowie bliźniaków podejrzewam że ściągnął darń i wywiozł a na koniec budowy nawiozl cos ala "czarnoziem" Ok 5-10 cm bez przemieszania i zasiał trawę. Oczywiście przy pierwszych ulewach wpadłem prawie po kolana w gline.

Obecnie struktura gleby : wierzch 5-10 cm czarnoziem poniżej 10-20 glina a poniżej myślę że to martwica glebowa( kolor szaro siny, twarda jak skała, śmierdzi stęchlizną)

Główne problemy to stojąca woda, zalewanie ogrodu i oczywiście trawa która postać deweloper to wyszła w większości koniczynę z pojedynczymi kepkami trawy.

Po kolei co zrobiłem:

- wkopałem studnie chłonną z kręgów betonowych na głębokość 2,5 metra - ok 2 metry pod powierzchnia pojawił się piasek zamiast smierdzacej gliny. Do studni mam podłączone rynny z dachu domu. Studnia pije wodę ale nie jakoś szczególnie szybko. Raz podczas dwudniowe ulewy studnia się napelnila i wylała.

- zerwałem darń z trawnika.
- całość przekopałem przy okazji wyciągając kamienie i chwasty i rozdrabniać grudki gliny.
- sąsiad pozyczył Wiertnice spalinową więc na głębokosc 1 metra ( głębiej się nie da tym sprzętem) wywiercilem kilkadziesiąt otworow w ogrodzie które zasypalem trochę kamieniami i drobnym żwirem 0-4 mm.
- cała powierzchnię ogrodu wyspałem warstwa tego żwiru 5-10 cm

I teraz co planuje dalej proszę o opinie czy dobrze robię

1. Nawiezc koński obornik że słomą i liście i całość przekopać w ogrodzie i przemieszac i zostawić na zimę.
2. Wiosną nawieźć pare cm ziemi kompostowej i przekopać już delikatnie na pół szpadla.
3. Siać trawę.

Czy powinienem jeszcze wiosna wysiać jakiś Łubin groch facelie, latem przekopać i dopiero na jesień siać trawę?
Tweety 10:25, 23 lis 2020

Dołączył: 23 lis 2020
Posty: 4
Wstawiam jeszcze kilka zdjęc - przekrój gleby na 40cm oraz przebieg prac

U sąsiada stojąca woda, tak samo było wcześniej u mnie, sąsiad póki co nic nie robił stwierdził że trawa będzie piła wodę

Ania_dw 23:11, 23 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 2
Dzień dobry,

Mamy ogród na glinie (woda po deszczach utrzymuje się parę dni w zagłębieniach). Będziemy profilować teren w kierunku od budynku i robić odwodnienie wokół budynku (drenaż obwodowy w rurach, przy czym woda z rynien będą docelowo skierowana do zbiornika po szambie) zakończone studnią chłonną - zaproponowana przez wykonawcę (dziura w geowłókninie wypełniona żwirem 15m3).

Chciałam się upewnić czy gleba (poniżej wyniki badania gruntu) pozwoli na efektywne rozsączanie tej wody w studni chłonnej?

Czy jeśli studnia będzie oddalona ok 8-10 m od budynku (płyta fundamentowa), to czy ta woda która się będzie rozsaczac do gruntu nie zaszkodzi budynkowi ( chodzi mi o ewentualne uplastycznienie tych piaskow i pyłów gliniastych pod fundamentem).

Mam wyniki z dwóch odwiertów:
Pierwszy:
0,4 - 0,6 piasek gliniasty warstwowany gliną brązową
0,6 - 1,5 pył, szara

1,5 -1,9 glina pylasta warstwowana pyłem brunatnym
1,9 - 4,5 pył żółto szary

W drugim:
0,4-1,2 piasek gliniasty brązowy
1,2 - 2,8 pył piaszczysty warstwowana piaskiem gliniastym brązowy
2,8 - 3,1 piasek drobny żółty,
3,1 - 3,7 pył piaszczysty brązowy
3,7 - 4,5 pyl piaszczysty warstwowany piaskiem drobnym szarobrązowy

Z góry dziękuję za odpowiedź
Ania_dw 23:43, 23 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 2
Uzupełniając mój wpis dodam, że woda z rynien zostanie osobno odprowadzona do oczyszczonego szamba (jesteśmy w trakcie podłączania do kanalizacji). Do studni chłonnej mają być skierowane tylko wody z drenażu wokół budynku (długość rur ok 60m) i jednej nitki "przez środek działki" (15m).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies