Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spróbuję...bo dla chącego- nic trudnego ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Spróbuję...bo dla chącego- nic trudnego ;-)

ewalm 23:53, 16 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
a w jakim stylu jest dom? architektura bardziej nowowczesna czy bliżej "dworku polskiego" czy jeszcze jakiś inny?
____________________
Ogródek na trzy lata
EwaG 06:47, 17 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Właśnie, przydało by się kilka zdjęć widoków ogólnych. I wymiary szczególnie tego fragmentu z lewej strony gdzie jak rozumiem jest ogród właściwy.
Też optuję za tym, żeby nie sadzić nic pod drzewami owocowymi, ale nie wyobrażam sobie by w przydomowym ogrodzie utrzymywać gołą ziemię jak w uprawach przemysłowych.
Najlepszy będzie trawnik i obwódka z bylin wokół pni drzew (np. bodziszek, lub hosty) i wąski pasek nasadzeń wzdłuż płotu. A z drugiej strony też wąska rabata, a potem warzywnik.
Czy te tuje mają odgradzać właśnie warzywnik? Urosną i w krótkim czasie zacienią warzywka. Lepiej przesłonić niższymi krzewami. Poza tym czy tak jak go narysowałaś na planie nie jest zacieniany przez dom?
To moje propozycje do tego co widzę na zdjęciu, i tylko propozycjja dotycząca rozwiązania problemu wokół drzew. Bo ogród planuje się kompleksowo, ale jest mało "danych" .



____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Matka 12:08, 17 kwi 2012


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
A teraz sobie pomyslałam, nie lepiej zrobic warzywnik tam gdzie drzewka owocowe?po całej dlugości?ładnie zaprojektowany może być ozdobą
____________________
U Matki
agata_chrosc... 13:02, 17 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Mam coś dla Ciebie. Sorry za jakość zdjęć, ale musiałam zrobić foto z pisma, bo nie mam w domu scanera. Jak widać można tak zrobić rabaty, żeby dostęp do drzew był bez problemu.
Jak nie z boku, to od przodu, raz tak, raz tak. I te kwitnące, a potem owocujące drzewa będą największą ozdobą Twojego ogrodu.
____________________
ogród w Holandi
juliak 15:37, 17 kwi 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 149
Bardzo fajne rozwiązanie Agatko. Szczególnie to pierwsze zdjęcie bardzo elegancko to wygląda-pięknie. Spróbuję to nakreslić.
____________________
Julia Spróbuję bo dla chcącego nic trudnego
juliak 15:41, 17 kwi 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 149
Bogda napisał(a)
A teraz sobie pomyslałam, nie lepiej zrobic warzywnik tam gdzie drzewka owocowe?po całej dlugości?ładnie zaprojektowany może być ozdobą


Taka opcja wiązałaby się chyba z wycinką drzew owocowych a tego zdecydowałam się nie robić.
____________________
Julia Spróbuję bo dla chcącego nic trudnego
juliak 16:17, 17 kwi 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 149
EwaG napisał(a)
Właśnie, przydało by się kilka zdjęć widoków ogólnych. I wymiary szczególnie tego fragmentu z lewej strony gdzie jak rozumiem jest ogród właściwy.
Też optuję za tym, żeby nie sadzić nic pod drzewami owocowymi, ale nie wyobrażam sobie by w przydomowym ogrodzie utrzymywać gołą ziemię jak w uprawach przemysłowych.
Najlepszy będzie trawnik i obwódka z bylin wokół pni drzew (np. bodziszek, lub hosty) i wąski pasek nasadzeń wzdłuż płotu. A z drugiej strony też wąska rabata, a potem warzywnik.
Czy te tuje mają odgradzać właśnie warzywnik? Urosną i w krótkim czasie zacienią warzywka. Lepiej przesłonić niższymi krzewami. Poza tym czy tak jak go narysowałaś na planie nie jest zacieniany przez dom?
To moje propozycje do tego co widzę na zdjęciu, i tylko propozycjja dotycząca rozwiązania problemu wokół drzew. Bo ogród planuje się kompleksowo, ale jest mało "danych" .





Długość fragmentu z drzewami to 25m
Długość fragmentu z thujami od frontu budynku to 32m
Ogródek warzywny jest w tym miejscu już kolejny rok i nie jest zacieniony.
Dom to zwyczajna piętrówka wkleję kilka zdjęć
____________________
Julia Spróbuję bo dla chcącego nic trudnego
juliak 17:11, 17 kwi 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 149
zdjęcia tego fragmentu z drzewami

myślę,że sumując wasze wskazówki i zdjęcia Agatki musiałoby to tak mniej więcej wyglądać- między drzewami owocowymi wzdłuż ogrodzenia rabaty z krzewów liściastych i bylin a przed drzewem owocowym ewentualnie jakieś nasadzenia w formie koła np. funkie albo kolorowe byliny. Co wy na to??
____________________
Julia Spróbuję bo dla chcącego nic trudnego
EwaG 17:43, 17 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Żle nie jest... Na zdjęciu jest efekt bo jest obfitość nasadzeń po środku (vide krzewy liściaste), ale też są tam "plecy" przy drzewach. Czyli na płocie pnącza. I więcej przestrzeni przy drzewach, i bez stożków.

____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
agata_chrosc... 21:49, 17 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Myślę, że po prostu musisz zakrzewić cały płot, tylko raz grubiej raz cieniej. Na tle zielonych krzewów kilka plam kolorowych bylin np. rudbekie będą tu super, ale i wiele innych, najlepiej takich prostych w formie kwiatków jak rumianki czy echinacea. I nawet nie wiem czy każde drzewo musi być tak otoczone czymś. Może być też tak, że rabata dochodzi do drzewa z jednej strony, a z drugiej jest kawałek przy pniu wolny i trawa. Żeby znowu tak pod sznurek nie było, bo to nie bardzo do drzew owocowych pasuje. To ma byc trochę taki rajski ogród, jak napisali w komentarzu do tych zdjęć, co Ci podesłałam. Także faktycznie żadnych stożków, żadnych kul, tylko swobodne nasadzenia w wiejskim stylu. I będzie przepięknie!
____________________
ogród w Holandi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies