Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Marta 19:09, 17 maj 2016


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 1983
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/774-ogrod-marty "Chcesz być szczęśliwy przez całe życie- zostań ogrodnikiem"
Alicja169 19:32, 17 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Mam spory krzak oregano zimującego u nas w gruncie. Czy można wykorzystać świeże liście do sporządzania preparatu odstraszającego/likwidującego mszycę.
Jeśli tak to w jakiej formie i jakiej proporcji stosować ?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
07_Rene 09:02, 18 maj 2016


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mazan,

Czy znasz przepis na jakąś miksturę odstraszającą dziką zwierzynę... sarny, dziki?

Wiem, że są preparaty stosowane przez leśników, którymi smaruje się nowe przyrosty iglaków w lasach, chroniąc je tym samym przed pożarciem. Na dziki sprzedają skoncentrowany zapach potu ludzkiego, ale czy to działa? Masz jakąś wiedzę w tym temacie?

____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Mazan 11:36, 18 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
07_Rene

Leśnicy wolą jednak grodzić niż używać czegoś "odstraszającego" turystów. Przecież to smród - przy nim gnojówki roślinne są perfumami. Jeśli nie będzie Ci taki 'aromat' przeszkadzał oraz Twoim sąsiadom - stosuj. Dam przykład: w lasach rośnie grzyb, którego czuć na setki metrów. W pobliżu nie spotkasz żadnego dzikiego zwierza, co najwyżej człowieka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 11:42, 18 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alicja169

Oregano świeże nie ma takich mocnych właściwości. Olejki eteryczne są zbyt rozrzedzone, po wysuszeniu jest koncentracja nie tylko olejków lecz także substancji działających biobójczo, dlatego efektywne działanie mamy z wyciągów z ziela suszonego.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Alicja169 11:50, 18 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Mazan dzięki za informację.
Pozdrawiam
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
07_Rene 12:00, 18 maj 2016


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Roma napisał(a)


Jeśli się nie mylę to do Mazana przepisu wkradł się błąd dotyczący wagi, we wszystkich publikacjach jest mowa o 40 gramach tymianku i 40 gramach oregano.Sprawdzałam tę informację w różnych źródłach i wszędzie jest tak samo.Sama również stosuję tę miksturę i to całkiem z dobrym skutkiem.


Mazan napisał(a)
Muszę się pokajać. Roma ma całkowitą rację. Błąd wynikł z mojej interpretacji. U siebie stosuję czysty tymol natomiast z obawy przed przed ujemnymi skutkami podałem tymianek uzupełniony lebiodką w proporcji być może zaniżonej.
Przepraszam.


Pozdrawiam


Proszę o uszczegółowienie ile w końcu ma być tych ziół (chodzi o szuszone)
20g tymianku i 20g oregano na pół litra wódki czy
40g tymianku i 40g oregano na pół litra wódki?
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Juzia 12:01, 18 maj 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38726
Oooo też mnie to ciekawi....ile?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Mazan 13:08, 18 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Różnica decyduje o stężeniu tymolu w roztworze. Natomiast sam tymol jako substancja czynna już liczony w ppm jest zabójczy dla mikroorganizmów. Dla szkodników widocznych 'gołym okiem' wystarcza stężenie 0,2%, które wynika z tej ilości ziół. Natomiast 40g + 40g uzupełnia wartości stechiometryczne, czyli chemiczną wartość stężenia wszystkich substancji zawartych w ziołach. Obrazowo można przyjąć, że roztwór w rozpuszczalniku ma się tak, jak treść pokarmowa w żołądku: zaspokojenie 'pierwszego głodu' do pełnej sytości. Dlatego dla ustalenia stężenia roztworu najlepiej jest sporządzać HT na czystym tymolu, gdyż ustalenie zawartości w ziołach domowym sposobem jest niemożliwe. Rośliny zawierają od 2,5 - 5 % tymolu zależnie od rejonu z którego pochodzą i stopnia dojrzałości. Trzeba pamiętać, że tymol jest również fitotoksyczny i przekraczanie stężeń 0,4 - 0,5 % może powodować poparzenia roślin. Podałem takie wartości gdyż stosuję je do dezynfekcji gleby oraz w walce ze ślimakami.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aga55 15:40, 18 maj 2016


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
Mazan, czy pisząc "czysty tymol" masz na myśli C10H14O w postaci białych kryształków? Jeśli tak to ile gram należy rozpuścić w jakiej ilości wody(lub innej cieczy?) alby uzyskać stężenie odpowiednie dla roślin? Czy na choroby grzybowe takie samo jak na robactwo?
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies