Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mazan 20:58, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Dla stosujących preparaty ekologiczne podam sposób sporządzenia środka grzybo- i bakteriobójczego nadającego się do oprysku kwasolubnych, ale NIE nadającego się na pH powyżej 7. To roztwór jodyny z krochmalem. Potrzebna będzie deszczówka.
Składniki: skrobia ziemniaczana, ocet 6% lub 10%, jodyna, woda deszczowa.
Na 1 litr roztworu:
krochmal: 11/2 szkl. wody /kranówki/ zagotować, 1 łyżeczkę skrobii dokładnie rozmieszać w 1/2 szkl. wody i wlać do gotującej się wody ciągle mieszając. Gotować ok. 1 min.
Do butelki o poj. 1 litra wlać 1/4 l deszczówki, dodać 100 ml świeżego krochmalu, dodać 3 ml octu 10% lub 5 ml 6%. Dobrze wymieszać i dodać 2 ml jodyny.
Mogą wystąpić trudności z rozpylaniem, dlatego należy dodać kilka kropel płynu do naczyń. Odczyn powyżej pH 7 uwstecznia preparat. Ze względu na skrobię kolor jest granatowy.
Może zwalczać roztocza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
frezja 20:58, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Znowu cenne informacje czyli przede wszystkim rododendrony,azalie. Nie badałam nigdy ph i co wtedy?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Mazan 20:58, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Ewa

Należy Ci się reprymenda. W uprawie bez chemii syntetycznej sprawdzanie odczynu to podstawa zdrowej rośliny i łatwiejsze utrzymanie wydatków "na uwięzi". W przeciwnym razie szybko przejdziesz na sposób, którego chcesz uniknąć.
W zapasie mam kilka innych, lecz jeszcze je sprawdzam i nie wiem kiedy ujawnię.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
frezja 20:58, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Reprymendę przyjmuję na klatę postaram się zacząć działać w tej kwestii.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
bdan 20:58, 09 lis 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Pytanie do zorientowanych - czy można parapetową rozsadę pomidorów, papryki, ogórków (ta jest najświeższa) pryskać HT i OW. Myślę, że tak, ale chciałbym się upewnić.
Jeżeli tak to w jakich cyklach i stężeniu najlepiej.

Będę jeszcze szukać odpowiedzi w wątku, ale nie wiem czy znajdę

Edit.
Doczytałam wypowiedź Mazana:

"Mogę tylko powiedzieć, że octan wapnia działa tak wielokierunkowo, że jest preparatem interwencyjnym, zapobiegawczym, a także retardantem. Działa bezpośrednio na wiele grzybów, można go stosować od fazy siewki. Trzykrotne podanie w ciągu 10 - 14 dni nie tylko chroni rośliny, ale wzmacnia je i chroni przed stresem - chłodem, przenawożeniem, suszą itd. Substancja czynna jest cały czas obecna w roślinie, a podana z zewnątrz zwiększa siły obronne roślin, wchodząc w skład hormonów roślinnych harmonizuje ich rożwój zwiększając nie tylko ich masę liściową, ale - co najważniejsze - pobudza rośliny do kwitnienia i owocowania"

Tak więc OW bede pryskać:
- wystarczy co 7 dni, czy lepiej 3 x na 14 dni ?

nie doczytałam co z HT, czy warto na rozsadę parapetową tez już zastosować?
Mazan 20:58, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Bdan

Jeśli opryskasz OW nie musisz stosować HT. Chyba że wystąpił kataklizm infekcyjny. Wyciąg tymiankowo - oreganowy często stosuję do odkażania podłoża oraz oprysków interwencyjnych jeśli zachodzi taka konieczność. Stosowanie tych preparatów nie ma ustalonych ram, ale dobrze jest utrzymać zalecany odstęp czasowy, podany w komentarzach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
bdan 20:58, 09 lis 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Dziękuję Ci bardzo.
Rozumiem, że warzywa posadzone juz w skrzynkach i gruncie, przykładowo truskawki, maliny, brokuły, dodatkowo róże mozna tez już opryskać OW.
Co z opryskiem HT w/w roslinek + borówki? Kiedy zaczynać?
(wódka czysta i tymol już czeka

Jezeli masz jeszcze tyle cierpliwości, zeby odpowiedzieć na być może kolejne powtórzone pytanie, będę wdzięczna.
Mazan 20:59, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Bdan

Można, a nawet trzeba. Jeszcze HT nie użyłaś chociaż masz składniki na HT? Od co najmniej miesiąca opryskuję, czyli od czasu, gdy średnie temperatury dobowe wzrosły pow. zera i wszystko złe zaczęło przypominać, że istnieje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
bdan 20:59, 09 lis 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

To dopytam jeszcze czy dodajesz do HT aspirynę i krochmal, czytałam gdzies, ze siarczan magnezu też można dodać (ale to juz nie wiem, kiedy on byłby jeszcze wskazany)
Mam zapisane, ze podstawowa dawka HT na bazie tymolu to 1 ml/ litr wody.

Przy opryskach profilaktycznych taka dawka będzie ok?

Pozdrawiam i dziękuję za informację
Mazan 20:59, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Bdan

Dodatki do HT mają na celu poszerzenie spektrum działania tego preparatu, ale krochmal dodaję do oprysków części nadziemnej, przy polewaniu gleby jest niewskazany, gdyż staje się pożywką dla szkodliwych mikroorganizmów. Siarczan magnezu w stężeniu do 0,5% jest dodatkiem zapobiegającym niedoborom, szczególnie u psiankowatych /pomidory, papryka, bakłażan itp/. Podane przez Ciebie stężenie jest do zabiegów profilaktycznych przeprowadzanych co tydzień w odkrytym gruncie i co 10 dni pod osłonami, natomiast preparat oparty na tymolu w stężeniu 5% stosuję do odkażania gleby oraz do tępienia ślimaków. Dostają kilkudniowego paraliżu, a słońce i temperatura dokonują reszty.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies