Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

bdan 20:59, 09 lis 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

A 5% stężenie to ile ml HT na tymolu?

O ja cię, jak to się liczyło te stężenia %-towe

Jak nie ogarne czasowo krochmalu ugotować to parę kropel płynu do mycia naczyń może być?
Mazan 20:59, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Bdan

Używając koncentratu to 5 ml/l. Krochmal jest dodawany po to, żeby zwiększyć przyczepność. Ma być jako "przechowalnik", gdyż skrobia tworzy mikrotubule, w których znajdzie się substancja czynna. Po wyschnięciu staje się nieaktywna, nawilżona np rosą ponownie działa. Dla przedłużenia działania dodajemy krochmal, ale można bez niego tylko działanie jest krótsze.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
bdan 20:59, 09 lis 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Dzięki bardzo. Oby w nagrodę za uprzejmość i dzielenie się wiedzą wszytkie zarazy omijały Twój ogród :0
Alicja169 20:59, 09 lis 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

krochmal: 11/2 szkl. wody /kranówki/ zagotować, 1 łyżeczkę skrobii dokładnie rozmieszać w 1/2 szkl. wody i wlać do gotującej się wody ciągle mieszając. Gotować ok. 1 min.
Do butelki o poj. 1 litra wlać 1/4 l deszczówki, dodać 100 ml świeżego krochmalu, dodać 3 ml octu 10% lub 5 ml 6%. Dobrze wymieszać i dodać 2 ml jodyny.
Mogą wystąpić trudności z rozpylaniem, dlatego należy dodać kilka kropel płynu do naczyń. Odczyn powyżej pH 7 uwstecznia preparat. Ze względu na skrobię kolor jest granatowy.
Może zwalczać roztocza.

Czy chodzi o 1/2 szklanki ?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Mazan 20:59, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Alicja169

Napisałem niejasno. Chodzi o rozrzedzony krochmal, dlatego należy przygotować 1 i 1/2 szklanki wody. Jedną szklankę wody zagotować, a w 1/2 szklanki rozmieszać 1 łyżeczkę skrobi i wlewać powoli do gotującej się wody ciągle mieszając.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Alicja169 21:00, 09 lis 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

OK. Wszystko jasne
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
malgol 21:00, 09 lis 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

A czy do produkcji preparatu jodowego zamiast deszczówki można użyć wody ze studni głębinowej? Moja była badana i ponoć jest "miękka"...
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Mazan 21:00, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Malgol

W przepisie jest także zapis, że należy dodać octu jako zakwaszacza. Dlaczego upieracie się przy studniach głębinowych? Można robić preparaty z KAŻDEJ wody lecz wyniki pozytywne będą tylko z jednej, tej wymienionej w przepisie. To już było sprawdzane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
malgol 21:00, 09 lis 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

A no masz rację! jakoś nie połączyłam tych faktów Problem w tym ,że u mnie nie pada..(
Może w tym tygodniu coś uda się nałapać bo zapowiadają deszcz
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
07_Rene 21:00, 09 lis 2016


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Przejrzałam cały wątek i czuję się trochę zagubiona.
Mam pytania,
1. czy ten przepis ma poprawne proporcje?
2. czy działa też na mączniaka rzekomego?
3. czy używając jako środka grzybobójczego (na róże) trzeba zwiększyć stężenie 150ml/1litr?


Mazan napisał(a)
Nie wydaje mi się. Opracowany został jako fungicyd, a stał się dodatkowo stymulatorem wzrostu. Na owady jest wypróbowywany inny o nazwie Herbatka tymiankowa. Przygotowanie: do 1 i1/2 l butelki wsypać susz ziół tymianku 1op. 20g i oregano tak samo. Wlać 1/2l wódki oraz 1/2 l wody przegotowanej i ostudzonej, odstawić na dobę. Po przecedzeniu wsypać ponownie wilgotne zioła do naczynia i zalać pół litrem wrzątku. Szczelnie przykryć - ulatnia się substancja czynna - i odstawić do wystudzenia. Przecedzić i zmieszać razem.
Użwać 150 ml na 2 - 3 litry wody. Nie mieszać z octanem wapnia. Jeśli pryskać to najpierw herbatką, a następnego dnia można użyć octanu - odwrotnie dopiero po 7 dniach.
Obecne wyniki mówią o dużej skuteczności p/komarom, muszkom i in. owadom, więc możliwe, że i u Ciebie poskutkuje.

Pozdrawiam


Rozumiem, że najlepiej stosować naprzemiennie z OW wg przepisu.



____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies