Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Gardenarium 16:29, 17 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw nasyp i wymieszaj, potem dopiero kop odwodnienie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomek_bialystok 20:33, 30 mar 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 2
Witam wszystkich

To mój pierwszy post, więc tytułem wstępu kilka słów o działce, która stała się moją własnością z dobrodziejstwem inwentarza.
Działka po jednym dniu opadów przedstawia się następująco (granica mojej działki na czerwono):

Prawy, górny róg działki jest najniżej położoną częścią działki.

Próbowaliśmy dziś z żoną wybierać kamienie i inne wykopaliska. Przypomniało się dzieciństwo, taplanie w błocie i walka o wyciągnięcie gumowca z błota :/

Na całej działce jest zagliniony piach (chyba razem z jakimś budynkiem), około 40cm niżej warstwa gliny, około 80cm niżej piasek. Wody gruntowe wysoko, wiosną (teraz) mniej więcej 100cm poniżej gruntu (niewiele pod warstwą gliny).

Pytania:
1. Czy warstwa około 10-15cm czarnoziemu i trawnik będą w stanie poradzić sobie z wodą deszczową na takim podłożu? Inaczej mówiąc czy jak napada deszcz, to w trawniku też będzie się zapadać do połowy łydki?

2. W prawym, górnym rogu działki planuję studnie(tam jest najniżej), do której chcę wprowadzić rynny z domu. Czy kopanie studni głębiej niż 2m ma sens na takim terenie (poziom wód gruntowych)?

3. Widząc dzisiejsze warunki na działce, zastanawiam się nad ułożeniem drenażu i wprowadzeniem go do studni.
3a. Czy rury układać w poprzek działki i po prawej stronie jedną zbiorczą do studni (mam delikatny spadek w prawą stronę)?
3b. Czy lepiej ułożyć rury wzdłuż działki (w tamtą stronę też mam spadek) i na końcu rura zbiorcza do studni?

4. Czy jedna studnia wystarczy na taką powierzchnię działki(około 250m^2)?

5. Czy rurę drenarską można owinąć geowłókninę i obsypać grubszym piaskiem (takim jak do betonu)? Tego akurat będę miał sporo.

Dzięki za wszelkie sugestie

Wstępny plan odwodnienia wygląda następująco (wymiary w cm)



Pozdrawiam
Tomek
Amatorka 20:17, 19 cze 2015


Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 6
Dobry wieczór!
Podczas budowy domu i zakładania trawnika wykonawca położył nam rury drenażowe. Teraz stopniowo robimy "opaski" z rabat wzdłuż ogrodzenia i coraz bardziej martwią nas rury - położone są blisko płotu (50 cm od płotu do osi rury) i dość płytko, około 30 cm. Czy nad taką rurą można posadzić tuje Smaragd? Czy raczej nie ma to sensu i lepiej rozkopać trawnik + przesunąć rury?

Dodam, że rury położone są gołe niestety
Gardenarium 18:45, 16 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
elcukro napisał(a)
Witam,

czy ktoś ma dobre pomysły jak odprowadzić wodę z rynien bez przekopywania połowy działki? Myślę o czymś na zasadzie linii rozsączającej lub zbiornika z dziurkami i ze żwirkiem pod spodem, który jest podłączony do kratki pod rynną.

Czy ktoś z Was ma w tym doświadczenie i może doradzić, co najlepiej się sprawdza? Moze jakieś schematy?
Wklejam fotkę jednej z rynien na północnej ścianie - obecnie woda z niej wypływa bezpośrednio na ziemię, robiąc mi wielką łysą plamę:


Boję się również że w dłuższej perspektywie może to zaszkodzić fundamentom...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
frezja 18:45, 16 maj 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

U mnie podstawione beczki i tylko tyle. Może jeszcze ktoś podpowie
____________________
Ewa - Ogrodowy song
zbigniew_gazda 18:46, 16 maj 2016


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11154

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

Myślę że w dobie globalnego ocieplenia odczuwamy coraz bardziej deficyt wody a w ogrodzie szczególnie. Jak widzę odprowadzenia deszczówki z rur spustowych do pobliskiej rzeki czy strumyka to śmiech mnie ogarnia. Szanujmy darmową deszczówkę aby mieć czym podlewać rośliny w czasie suszy. Też mam tak jak Ewa beczki pod rurą spustową ( 400 l). Celowo mam tak mam zamontowane rynny i rury spustowe aby woda zbierała się w jedną rurę zbiorczą. Wtedy nawet przy małych opadach, woda do podlewania jest. Można zakopać duży zbiornik do ziemi w pewnym oddaleniu od domu, zamontować pompę i np. zraszacze. Są też żwirki owinięte włókniną czy inne systemy ( Danusia to pokazywała) w którejś ze swoich aranżacji.
W każdym razie nie wypuszczałbym tego skarbu tak łatwo z ogrodu. Pozdrawiam.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
elzbieta_g 18:46, 16 maj 2016


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

raczej nie pomogę bo u mnie było kawałek kopania w tym temacie ale pokażę moją studzienkę , która łapie całą deszczówkę z domu

w jednym z odc. Mai pokazana była studnia, która zbierała deszczówkę z rynien domu, pokazałam to M i ku zaskoczeniu zrobił mi taką. najpierw wykopał duży dół, włożył beczkę 1000l i rurami połączył z rynnami. gdy pada to cała deszczówka z domu spływa mi do tej studni i mam wodę do podlewania
pomacham troszkę... bo zamontowana jest studnia abisyńska...i woda do podlewania za darmo

____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
elcukro 18:46, 16 maj 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

Dzięki kochani za porady
Wody mam pod dostatkiem - mam studnię głębinową, z której podlewam roślinki + wodę z sieci miejskiej.
Znalazłem coś takiego jak studnie chłonne i to chyba zrobię u siebie - niestety mam sporo gliny i pewnie będę musiał głęboko kopać...

Pozdrawiam!
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
Mary 18:46, 16 maj 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

U mnie są zakopane skrzynki rozsączające.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
elcukro 18:47, 16 maj 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odprowadzenie wody z rynien

MariBere napisał(a)
U mnie są zakopane skrzynki rozsączające.



Napisz proszę na jakiej głębokości? i jaką macie glebę u siebie w ogródku?

Pozdrawiam
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies