Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Gardenarium 16:15, 27 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zaobserwuj po większym deszczu, ile dni stoi woda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
eVka 08:57, 28 paź 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Uformowałam ziemię na rabacie tak jak idzie spadek terenu i rura drenacyjna, idealnie bez dołków takich jakie były poprzednio i może będzie ok, zobaczymy po pierwszym obfitym deszczu. Rośliny muszę już wsadzić bo przymrozki pewnie będą niedługo.
Dziękuję.
____________________
Baja88 17:24, 19 mar 2017

Dołączył: 19 mar 2017
Posty: 6
Witam, przeczytałem kilka wątków dotyczących odwodnienia na tym forum. Chciałbym jednak uzyskać jeszcze kilka wskazówek, porad od Państwa.

Problem dotyczy mojego ogródka, który ma wymiary 10x13m i jest za domem szeregowym. Dookoła ogródka są ogródki moich sąsiadów. Teren ten jest bardzo gliniasty z tego co orientowali się sąsiedzi warstwa przepuszczalna znajduje dopiero na głebokości 11m.

Wysypane mam na całej powierzchni ziemi tak 30-35 cm od gliny. Problemem jest woda z rynny, która nie ma ujścia i zbiera się zaraz przy wylocie.

Planowałem zamontowanie osadnika, dalej z 2m pełnej rury PVC i rura drenażowa (może z jakimś rozgałeżnikiem żeby powiekszyć powierzchnie). Na końcu chciałem zaślepić te rury, albo jeśli mi się uda to wkopać jakieś zbiorniki takie ok. 200l.

Chcę zaznaczyć, że na środku ogródka nawet podczas dużych opadów nie stoi woda i problemem jest tylko ta woda z rynny.
Gardenarium 17:51, 20 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zakop studnię chłonną aby pomieściła wodę z opadów, wodę odprowadzaj rurami drenacyjnymi pod trawnikiem albo na brzegu rabaty, część wody po drodze się wchłonie w ogród.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mojewizje 15:57, 21 mar 2017


Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 17
Mój problem dotyczy też wody a dokładnie niezbyt korzystnego miejsca wypływania deszczówki. Ogród został przerobiony, trawa zlikwidowana a w miejsce tego umiejscowione rabaty oraz skalniak. Ziemia nawieziona należy do tych bardziej zbitych i dobrze trzymających wodę, ziemia jest raczej o odczynie kwaśnym.
Problem zauważyłam już zimą a zwłaszcza jakiś styczeń, luty - opady śniegu, deszczu spowodowały że woda zalegała i wprost zamarzała a gdy śnieg stopniał to teren robił się bardzo miękki - zwłaszcza tam gdzie ma być trawa np. tuż na tyłach skalniaka, przed rabatami. Obecnie przy normalnych deszczach teren wygląda jak na zdjęciach - z widocznym rowkiem w ziemi od płynącej wody z rynny. Mimo to nie można powiedzieć że teren pod trawnik jest idealnie ubity - co pewnie jest potrzebne do siania trawnika.

Czy w takim przypadku lepiej dla świętego spokoju poprowadzić rury z rynny do rowu ( który jest tuż za ogrodzeniem) czy może dać sobie spokój i zabrać się do siania trawnika przy wcześniejszych przygotowaniu ziemi. Gdy trawnik się zakorzeni to może po prostu przytrzyma część wody i wsiąknie...

Od pewnego czasu nie było ulew także też cięzko mi powiedzieć czy gdyby wystąpiły dzień po dniu to też byłaby taka sytuacja jak po zimie - ale przecież śnieg to też "woda", tylko że deszczówka będzie uderzała też z rynny.

Tak jak wspomniałam kiedyś przy trawniku ( trawnik był prawie do połowy) problemu nadmiaru wody nie było - moze to kwestia istnienia trawnika - zatrzymania wody właśnie przez niego , może innej ziemi która była mniej zbita a teraz nawieziona po prostu powoduje przytrzymanie wody a nie wchłonięcie.

Może ktoś mi podpowie co by zrobił na takim miejscu , bo chciałabym się zabrać za sianie trawnika - w tym roku.Kolor zielony to trawa, czerwony zalegająca woda po stopnię ciu śniegu, miejsce zamarzania wody przy zaleganiu.

Gardenarium 07:16, 22 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobić odprowadzenie wody deszczowej z rynien bo zrobi się rzeka i slad w świeżo zasianym trawniku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mojewizje 11:51, 22 mar 2017


Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 17
dziekuje teraz czuje się pewna swojej decyzji
Baja88 23:33, 23 mar 2017

Dołączył: 19 mar 2017
Posty: 6
Czy studnia chlonna będzie koniecznością? Czy sama rura drenacyjna z np. 2 rozgałezieniami nie wystarczyłaby? Mam płot z każdej strony, a chciałbym zrobić coś, co nie będzie wymagało zaangażowania sąsiadów.
Rusek26 15:57, 07 maj 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 12
Miesiąc temu robiliśmy ogród pod trawnik
Zebrali około 15cm ziemi z ogrodu, nasypali 10cm piachu (ziemi ) i 10cm ziemi czarnej ,po wczorajszym deszczu woda stała i zrobiło się bagno nogi się same zapadają. Dodam że teren gliniasty, co zrobienie drenażu wystarczy

Elunia 08:00, 09 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Kilka dni temu zakupiłam zbiornik na deszczówkę o poj. 270 l, który zbiera wodę z dachu o powierzchni 50 m2. Myślałam, że deszczówka nie będzie zalewała mi rabaty (najniżej położonej) oraz, że będę miała darmową wodę do podlewania. Jakież było moje zdziwienie kiedy zbiornik zapełnił się po nocnym deszczu. Mało brakowało a woda wylewała by się górą czyli między innymi i po ścianie budynku. Ponieważ jest to domek letniskowy to nie mam możliwości wylewania wody po każdym deszczu. Szukałam jakiś porad w internecie na mój problem ale zostałam sama z tym problemem. Zdziwiona jestem, że producent nie pomyślał o jakieś przelewce. Mam nadzieję, że ktoś z Was mi pomoże.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies