Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

iwa 21:56, 12 lip 2018


Dołączył: 20 cze 2018
Posty: 6
P. Danusiu, dziękuje za wszystkie podpowiedzi i sugestie. Spróbuję jakoś ogarnąć temat, nie mogę nikmu zlecić prac, więc będę próbować sama. Pozdrawiam serdecznie
stefanogrodnik 14:44, 26 lip 2018

Dołączył: 01 lip 2018
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)

proponuję założyć studnię chłonną do piasku.

Może wybijać syfonami.


Uparty jestem, i sknera ze mnie jeszcze większa, więc zrobiłem jeszcze inaczej niż proponujesz.
Rura drenarska w otulinie, to absolutny warunek konieczny, zakopana na ok. 35-40 cm może można głębiej może płycej, tak uznałem że będzie dobrze. Na rogu budynku mam dwie rynny, odprowadzenia zrobiłem osobne dla każdej. Ta w stronę południową ma ok.23m jej początek wystaje, ta na północ zrobiona już na gotowo ma między 15 a 17 m nie pamiętam dokładnie.
Jednak nie kopałem studni tylko wykopałem metrowy dołek o bokach 25 cm x 25 cm wstawiłem w niego 2 metrowy odcinek rury, oczywiście pocięty tak aby wystawał jeden koniec z kratką przelewową reszta w ziemi i połączona w jeden "zbiornik". Dno a w zasadzie jego brak, góra zabezpieczona siatką aby nie leciały liście.

Kilka dni temu była ulewa że hoho i dało radę. nie przelało się poza kratkę wszystko odebrała ziemia, choć w tej mojej studzience było niemal pełno. Jesli więc ktoś jak ja, chce odsunąć wodę od budynku to to rozwiązanie na chwilę obecną działa bardzo dobrze. Chętnie przeczytam konstruktywną krytykę, bo zostało mi jeszcze do zrobienia 5 rynien, dwie działają.




teren nie do końca zrobiony, ale bedzie ładnie ... obiecuję
g_rzegorz 22:38, 13 wrz 2018

Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 1
Witam,

Po przeczytaniu całego wątku niestety nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mam zamiar wzdłuż ogrodzenia 45m - posadzić Thuje Szmaragd lub Aureospicata. I teraz pytanie czy odwodnienie z rynny można poprowadzić dziurkowaną żółtą rurą pod tymi thujami na głębokości 50cm ? Na końcu nie chciałbym jednak montować żdanej studni. Czy taka kombinacja jest poprawna i nie zaszkodzi roslinom ? Czy może jakaś inna odmiana jak Cyprysik Kolumnowy zamiast Thui lepiej zniesie takie rozwiązanie ?
Gardenarium 08:33, 14 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie. Ja bym tak nie robiła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarcinS 19:41, 21 maj 2019

Dołączył: 21 maj 2019
Posty: 3
Witam,
Czytam Czytam, pojawia się coraz więcej pytań... i zanim założę własny wątek pozwolę sobie zapytać o odwodnienie.

Z jednej strony działki od drogi lubi zbierać się woda, niby nie stoi za długo ale jednak.. z tej strony mam grunt rodzimy, dużo gliny i mimo deszczowej instalacji kanalizacyjnej w "drodze" woda powoli schodzi, a po montażu ogrodzenia z podmurówką może być gorzej. Dlatego też chcę temu zaradzić już.. stąd pytania:

1. Na jakiej głębokości zamontować rurę drenażową fi100?
2. Zakopanie/zasypanie ziemią rury w otulinie wystarczy?
3. Stosowanie żwiru lub innego podobnego materiału jest konieczne?
4. Odwodnienie umieścić pod przyszłym żywopłotem/tujami czy lepiej kawałek dalej od ogrodzenia pod trawnikiem?

Nie chciałbym, żeby w przyszłości zabrakło wody tujom.

Z drugiej strony jest naturalny spad/uskok.








Czerwona linia - granica działki
Niebieskie kółko właz kanalizacji deszczowej miejskiej.
Żółta linia - mój plan umiejscowienia odwodnienia

Gardenarium 20:25, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sama otulina o obsypanie ziemią - nieprawidłowe, kamienie muszą być.

Na jakiej głębokości, na takiej żeby spadek był i żeby nie zahaczać narzędziami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomason 00:09, 30 cze 2019

Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 15
Jaką stosujecie wielkość żwiru 8-16 czy 16-32mm?
Gardenarium 00:14, 30 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ten grubszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomason 17:36, 02 lip 2019

Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 15
Ok, jeszcze dwa pytanie
- czy na włókninę kładziemy od razu rurę czy najpierw ok 5cm żwirku potem rura i znów parę cm żwirku?
- mam na działce studnie kopaną składającą się z 6 kręgów (jest w niej woda gruntowa ale nie korzystam z niej) czy mogę odprowadzić do niej wodę z ok 20mb odwodnienia ? Dodam że w okolicach działki nie ma żadnego rowu
PiterSas 07:32, 05 lip 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomason napisał(a)
Ok, jeszcze dwa pytanie
- czy na włókninę kładziemy od razu rurę czy najpierw ok 5cm żwirku potem rura i znów parę cm żwirku?
- mam na działce studnie kopaną składającą się z 6 kręgów (jest w niej woda gruntowa ale nie korzystam z niej) czy mogę odprowadzić do niej wodę z ok 20mb odwodnienia ? Dodam że w okolicach działki nie ma żadnego rowu

Hej.
proponuję byś zajrzał na drugą stronę tego wątku.
Są fajne zdjęcia co i jak...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies