Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

lukasz_j 23:03, 30 wrz 2019

Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 2
Witam,
co poradzicie na stojącą wodę w ogrodzie? Na czerwono zaznaczyłem kółkiem miejsce gdzie jest studnia chłonna 1200 lirów obsypana solidnie kamieniem na dole i po bokach oraz czerwoną linią miejsce, w którym zakopana jest rura drenarska obsypana kamieniem razem z geowłókniną, która odprowadza wodę z rynny. Ta stojąca woda to efekt jednodniowego opadu. Nie wiem co robić, podłoże gliniaste.
Gardenarium 07:01, 07 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wyprofilować teren aby woda odpływała do drenażu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lukasz_j 12:39, 08 paź 2019

Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź. Czy warto jest przekopać lub zaorać teren ponieważ pomimo tego, że woda stoi około tygodnia można wbić łopatę tylko do połowy. Strasznie tam twardo...
Czy warto rozważyć dodatkowy drenaż z tego terenu?
Gardenarium 17:06, 10 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Poprowadzić nitkę do głównego drenażu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:07, 23 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gregory71 napisał(a)
Witajcie,
Jestem nowym użytkownikiem tak wiec witam wszystkich serdecznie.
Tematów podobnych do mojego zapewne jest kilka ale chciałbym opisać to co jest u mnie tym bardziej ze trochę dziwi mnie fakt stania wody na trawniku.

Ogród jest na dawnym pastwisku. Podczas budowy domu raczej nie zaobserwowałem faktu stania wody.
Glebę miałem okazje odkrywać w kilku miejscach zarówno przy budowie budynku jak i budowy odprowadzenia wody z dachu do studni chłonnych. Takich studni mam trzy, do jednej wchodzą spusty z dwóch rynien a do pozostałych każdy spust ma własna studnie.

Generalnie pod warstwa humusu od 40 do 70 cm pojawiał się piach i to ładny żółty.
W związku z tym ze trzeba było podnieść teren to początkowo wysypałem 3 wywrotki ziemi z wykopu i ta była dość słaba bo miała i kamienie i kawałki cegieł. Ta ziemia została rozplanowana koparką. Całość ogrodu to ok 600m. Rozplanowana słaba ziemia była oczywiście na nie całym terenie. Następnie całość ogrodu profesjonalnie została ruszone glebogryzarka taka przypietą do ciągnika. I w miarę możliwości wyczyszczona ze śmieci typu cegły kawałki gruzu. Kolejny etap to nawiezienie ziemi typowego humusu z innej działki bo tam była zbędna. Tu poszło 11 samochodów i wszystko zostało rozplanowane po całym terenie. Ponownie wszystko ruszone glebogryzarką. Ziemia wydawała się naprawdę ładna i bez gliny..

Gdy ziemia trochę opadła przygladzilem ja przeciągając paletę z obciążników wyrównując tym samym teren pod trawnik. Następnie wykopane zostały koparka łańcuchowa koryta na podlewanie automatyczne i zraszacze. Przysypane ziemia wyrównane. Następnie pośialiśmy trawę i zwalowalismy. I tu niestety zaczęły się problemy. Po opadach deszczu czy nawet podlewania ze zraszaczy na części terenu woda stoi zarówno podczas deszczu jak i po nim i bardzo powoli wsiąka.
Powiedzcie co z tym zrobić bo zrywanie teraz całości to mordęga. Miejscami tez chodząc po deszczu nogi zapadają się, No może nie do kostek ale jest miękko.

Proszę o pomoc tak łopatologicznie dla pioniera w ogrodnictwie
Pozdrawiam


Prawdopodobnie jest albo wysoki poziom wód gruntowych, albo ta ziemia z wykopu, która jest ciężka i nie przepuszcza wody. Bez oglądania terenu i zrobienia odkrywki na głebokość około metra, trudno coś wyrokować na podstawie twojego opisu.

Wydaje się, że zrobienie odwodnienia (rury drenacyjne) plus studnia chłonna załatwi sprawę.

Trzeba w najniższym miejscu w ogrodzie wykopać studnię chłonną i do niej doprowadzić odwodnienie.

Popatrz na zdjęcia http://www.gardenarium.pl/oferta/instalacje-odwadniajace
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Natalix111 23:42, 27 kwi 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 2
Cześć wszystkim,

Czytałam wiele wątków dotyczących zakładania ogrodu i finalnie zleciliśmy prace Panu który rok wcześniej zakładał ogrody sąsiadom. Rozmawiałam z nimi i byli zadowoleni a ich ogrody wyglądały zachęcająco. Fachowiec wybrał ziemie nawiózł nowa wierzchnia warstwę, przekopał i wielokrotnie grabił i walcował natomiast po zasianiu trawy i rozpoczęciu regularnego podlewania okazało się iż woda po jednej stronie działki spływa na dom/opaskę i wypłukuje nasiona oraz tworzy kałuze na opasce. Nie mamy tam jeszcze kamieni wysypanych. Po rozmowie fachowiec przyznał się do błędu ale stwierdził ze nie wie jak go naprawić. Kochani co robić? Podnieć opaskę i dowieźć ziemi w te miejsce a następnie wyrównać? W mojej ocenie mam spad terenu w tym miejscu w stronę domu. Jak to zrobić żeby nie ponieść dużych kosztów, prosze pomóżcie.
Natalix111 12:59, 28 kwi 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 2
Załączam zdjęcia.

Gardenarium 17:12, 30 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wynająć geodetę, który zmierzy i pokaże gdzie trzeba dosypać ziemi. My mamy niwelator i sami równamy teren pod trawnik.
Nie widząc tego w realu trudno ocenić gdzie jest za dużo ziemi, bo tu przy opasce na pewno jest jej za mało. Ogrodnik na pewno wie, jak to naprawić, tylko mu się nie chce. To nawet dziecko widzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
annagdynia 15:00, 09 cze 2020

Dołączył: 09 cze 2020
Posty: 1
Witajcie, działkę mamy od niedawna, zaczelismy budowę domu ale musimy zrobić porządek w ogrodzie.
Działka 1000 m2 ze spadkiem w kierunku ogrodu, dom stoi wyżej.
Teraz stoi woda w ogrodze po dwóch ulewach, ale u nas nic nie rośnie .... jeszcze ..... dopiero ogród wyrównujemy, niestety okazało się że w ogrodzie mieliśmy śmieci, gruzowisko, poprzednia właścicielka, kiedyś tam zakopała, chyba właśnie żeby teren wyrównać i utwardzić. Tak sobie to leżało na polu, bo w ubiegłym roku to jeszcze pole uprawne było. My to wywieźliśmy i teraz mamy dziurę w której zebrało się dużo wody, nasza działka położona nisko. Musimy nawieźć ziemi. Właśnie się zastanawiam jakiej ziemi szukać. Generalnie u nas gliniasta jest. Jak powinny się kształtować warstwy gleby, żeby ziemnia dobrze spływała i ogród nie był zatopiony.
Później planujemy również wykonanie studni chłonnych, które tą wodę będą zbierały.
Czy możecie poradzić jakiś artykuł gdzie łopatologicznie będzie napisane jak się powinno ziemię układać/nawozić.
Tu na zdjęciu jest jej mało, po wczorajszych deszczach było jej więcej

helloomarcin 22:01, 25 cze 2020

Dołączył: 26 sty 2020
Posty: 10
Mam pytanko, czy jeśli mam rurę drenażową na głębokości pewnie jakoś ok. 60 cm wzdłuż ogrodzenia, to czy mogę tam sadzić drzewa?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies