Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Gardenarium 18:41, 06 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aneta42 napisał(a)
Proszę o radę. Mam działkę, którą chcieliśmy przygotować pod trawę z rolki. Ziemia gliniasta. Firma, którą wynajęliśmy usunęła nam około 20 cm gliny. Następnie nawiozła czarnoziem ( nie jesteśmy pewni czy na pewno to czarnoziem)uzupełniając wybrana glinę i rozłożyła go oraz wywalcowała. Dwa dni małego deszczu, a przód działki pływa. Ogrodnik twierdził, że woda będzie wsiąkała i nie ma czym się przejmować.Proszę napiszcie co o tym myślicie. Czy to normalne, że jak nie ma jeszcze trawy to tak może być. Niepokoi mnie to.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 18:41, 06 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81694

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Zalegająca woda w ogrodzie przeniesiony

Glina pod spodem nie przepuszcza wody w głąb. Powinien być zrobiony drenaż z odprowadzeniem wody inaczej sytuacja będzie się powtarzać, a trawnik chlupać pod nogami.
Takie jest moje zdanie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Zgr 18:41, 06 kwi 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Zalegająca woda w ogrodzie przeniesiony

Aneta42 napisał(a)
...Ogrodnik twierdził, że woda będzie wsiąkała i nie ma czym się przejmować.


Takiego ogrodnika pogonić grabiami. Mnie też tak wmawiano i teraz walczę z żywiołem, a trawa po tej zimie wygniła miejscami tak, że można było ręką wyciągać jak włosy po koktajlu z plutonu.
exero 19:08, 12 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Witam,
od roku obserwuję forum, a w szczególności ten temat ponieważ bardzo mnie zainteresował.

Mam zagwostkę jeśli chodzi o zagospodarowanie ogrodu.

Jestem na etapie planowania zbiornika, zagospodarowania wody, nawożenia ziemi i prosiłbym o pomoc w tym temacie.

Posiadam działkę z trzech stron mam skarpę (jestem niżej). Na całej działce czysta glina, nie wsiąka wody. Od jednej strony czyli od frontu domu i drogi jestem wyżej od sąsiadów. Były robione badania gruntu i cały czas glina, poziom wód gruntowych nie określony jedynie napisane, że sączenie sie wody.

Obecnie jest wybrana ziemia ze spadkiem w stronę drogi.
Z rynien z domu oraz wiaty zbieram wodę poprzez zółte rury ale nie mam jeszcze zbiornika.

Według warunków zabudowy muszę wybudować szczelny zbiornik na wodę opadową.

Pytanie jest zasadnicze jak zagospodarować wodę na mojej działce. U sąsiadów którzy mają zbiorniki woda zbiera się po każdej ulewie i muszą wypompowywać na ulice lub pole. Mniej lub bardziej rozważam następujące pomysły:

- odprowadzenie wody z rynien do zbiornika
- zbiornik bez dna (pod zbiornkiem wsypac zwiru co ułatwi rozszączanie) poniżej jest glina na conajmniej 10 m więc nie wiem czy jest w ogole coś takiego sens
- zbiornik gdzie na pewnej wysokosci byłaby rura która nadmiar wody odprowadzałaby do instalacji rozsączającej z rozsącznikiem (ale jak na glinie coś rozssączyć)
- spadek 1% od domu ok 4 m w każdą stronę
- spadek 1% od skarpy w kierunku drogi
- rura drenażowa z geowłokniną wzdłoż skarpy i wzdóż tarasu
- usypanie na działce piasku i wymieszanie z gliną następnie nawiezienia ziemi z pola lub czarnoziemu i wymieszanie z gruntem rodzimym.
( gdzie w ogole można dostać ziemie z pola, szukałem i nic)
- dziury w miejscach gdzie stoi woda wypełnione keramzytem

Czy jest sens w ogole wprowadzania instalacji rozsączającej na działce gdzie jest glina?

Prosiłbym o podpowiedzi jak najlepiej to wszystko zorganizować zwłaszcza, że jeszcze jestem na tym etapie, że nic nie zepsułem.


Gardenarium 19:10, 13 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mieszkasz w wannie? Dlaczego jest tyle wybrane, poniżej poziomu na jakim są wszyscy?

Żeby wiercić dziury drenażowe musisz przewiercić się do piasku, a skoro na 10 m glina - to nie ma szans.
Rura drenażowa też nie spełni zadania. Zbierze zbyt mało i nie rozsączy.

Żądne rozwiązanie z tych wymienionych nie zda egzaminu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
exero 07:47, 14 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Z prawej strony sąsiąd prawodpodobnie też będzie się obniżał i równał ze mną.
Natomiast z lewej jest już wyżej bo tak idzie górka i już spore przewyższenie.
Teraz jest trochę więcej wybrane aby nawieźć czarnoziemu i piasku.
W badaniu gruntu ziemia okreslona jest jako glina piaszczysta plastyczna

Jest to związane z tym, że droga jest od frontu domu i jest sporo niżej.
Podniosłem się na tyle wysoko na ile pozwolił kierownik budowy.
Ukształtowanie terenu spadkiem w strone drogi powinno spowodować, że woda będzie spowodnie spływała.

Zastanawiałem się jednak nad dodatkowymi drenażami, może trochę wiecej piasku pod drenaż, żwir i geowłoknina?
Jest w stanie Pani poradzić jakieś rozwiązanie?

Gardenarium 15:49, 14 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tak trudnym terenie bez zbadania sprawy osobiście nie sposób udzielić dobrej rady. Odwiert konieczny i zorientowanie się w terenie i sąsiedztwie.

Moja osobiste odczucie - wybranie "wanny" w glinie celem nasypania tam czarnoziemu, spowoduje że glina zatrzyma wodę i czarnoziem zamieni się w płynną zupę-krem po deszczu. Rozwiąż odprowadzenie wody oraz wymieszanie-połaczenie z ziemią pod spodem. Ja czarno widzę sukcesy w uprawie roślin, podejrzewam, że będą się topiły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
exero 08:01, 15 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Dziękuje za odpowiedź.
Jeszcze mam dwa pytania
Czy jeżeli byłaby szansa odprowadzić wodę rurą do pobliskiego strumyka (70 m) to czy wtedy mogę zbudować drenaż wzdłuż skarpy i np. na środku działki celem odprowadzenia wody z działki do rury( strumyk położony niżej.

I drugie pytanie - jeżeli chciałbym zbudować zbiornik na deszczówkę z rynien to czy probówać kopać się do warstwy przepuszczalnej lub np wybrać więcej gliny i zastąpić nią żwirem i piaskiem a sam zbiornik zbudować bez dna?
Zgr 04:08, 17 kwi 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
exero- na zdjęciach wygląda to przerażająco. Jakbyś naprawdę marzył o Wenecji

Nieśmiało podbiję moje wcześniejsze pytanie:
Ja na połowie trawnika mam zastoje wody, druga połowa trawnika ma lekki spadek, więc problemu nie ma. Gleba gliniasta, na którą nawiezione było ok. 5-8cm czarnoziemu. Myślę o rurach drenażowych pod gorszą częścią trawnika i puszczeniu ich wraz ze spadkiem pod tą bezproblemową połową trawnika, pewnie do studzienki. Teraz jak to najlepiej zrobić- rury po obrzeżu trawnika, czy kilka rur pod samym trawnikiem- najważniejsze- jaki powinien być rozstaw takich rur? Gorszy trawnik to ok. 70m.
Gardenarium 07:53, 17 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
exero napisał(a)
Dziękuje za odpowiedź.
Jeszcze mam dwa pytania
Czy jeżeli byłaby szansa odprowadzić wodę rurą do pobliskiego strumyka (70 m) to czy wtedy mogę zbudować drenaż wzdłuż skarpy i np. na środku działki celem odprowadzenia wody z działki do rury( strumyk położony niżej.

I drugie pytanie - jeżeli chciałbym zbudować zbiornik na deszczówkę z rynien to czy probówać kopać się do warstwy przepuszczalnej lub np wybrać więcej gliny i zastąpić nią żwirem i piaskiem a sam zbiornik zbudować bez dna?


Oczywiście, że jest nawet konieczność odprowadzenia wody do strumyka, to idealne rozwiązanie. My też mamy na dużej działce (3 ha) poprowadzoną rurę główną i do niej podpinamy poszczególne odwodnienia mniejszych "ogrodów", które powstają.

Zbiornika na deszczówkę nie buduj, zrób odprowadzenie wody z rynien instalacją deszczową tak samo do strumyka. Podepnij się do drenażu. Nie gromadź wody na działce, gdzie i tak masz "jezioro". No ile tej wody chcesz gromadzić? A poza tym pojemność zbiornika to tylko do podlewania warzywnika wystarczy. Zbiornik na deszczówkę, jak sama nazwa wskazuje jest szczelny. To zbiornik a nie drenaż.

Konieczna jest studzienka rewizyjna.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies