Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

waldek727 04:41, 09 kwi 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Gardenarium napisał(a)
Tak, bo ona ma 9,1 czy jakoś tak, a jak trawnik ma 7 lub ponad to jeszcze się podniesie pH. Kup zwykły kwasomierz za 10 zł i zmierz.

Danusiu. Pomimo tego, że mączka bazaltowa sama w sobie ma wysokie pH, to po wprowadzeniu do gleby nie ma ona najmniejszego znaczenia w jej odkwaszaniu. Dzieje się to dlatego, że mączka bazaltowa jest najwolniej działającym nawozem mineralnym. Uwalnianie składników mineralnych przez faunę glebową w wyniku ich metabolizmu trwa miesiącami, a nawet latami. Dla gleby to taka spiżarnia wielu mikro i makroelementów włącznie z kilkoma ultra mikroelementami nie spotykanymi w innych nawozach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 19:17, 09 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak przypuszczałam, że to napiszesz . Ja nie wiem, bo stosuję mączkę dopiero od zeszłego roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 02:26, 10 kwi 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mączka bazaltowa we właściwy sposób poprawia retencję wodną. Jest minerałem który ma pozytywny wpływ na gruzełkowatą strukturę gleby. Jej obecność w glebie jest rajem dla mikroorganizmów. Dlatego chciałem rozwiać wątpliwość jej wysokiego pH aby zdobyła ona większą popularność wśród forowiczów ,,Ogrodowiska".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
marsi 18:03, 11 kwi 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 9
Dzien dobry,
przychodzę z pytaniem o nawożenie trawnika.

W tym roku za namową znajomych jako pierwszy wiosenny nawóz kupiłam Agrecol - Szybki efekt dywanowy. Zamówiłam bez spojrzenia na skład nawet, wiem moja wina. Jak już dotarł to okazało się, że w składzie ma sam azot
Zawartość: Nawóz WE:
25% – azot (N) całkowity w tym:
• 10% azot (N) azotanowy,
• 15% azot (N) amonowy).

Do tej, w zeszłym roku nawoziłam nawozami wieloskladnikowymi, co ok 3 tygodnie, 2kg na 100 m2
I teraz pytanie: po jakim czasie mogę nawieźć wieloskładnikowym? Azot na wiosnę z pewnością się przyda, ale jednak wolałabym trawnikowi dostarczyć też innych pierwiastków do wzrostu.
RedBool 19:31, 11 kwi 2021

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 42
Witam.
Może jakaś mądra głowa doradzić jaki nawóz dać teraz na wiosnę?
Wczoraj robiłem wertykulację i nie za bardzo wiem czym sypnąć???
Mam Yara mila Complex
Yara tera calcinit czyli saletra wapniowa do oprysku
Skład:
azot całkowity – 15,5% N (w tym: 14,4% N-NO3 i 1,1% N-NH4); wapń – 26,5% CaO (19,0% Ca);

Oraz mam jeszcze jeden nawóz o składzie jak na zdjęciu


____________________
Mój kawałek pola
waldek727 01:30, 12 kwi 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ten norweski 2 kg / 100 m2 / miesiąc
Mocznik 0,8 kg / 100 m2 / miesiąc
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
michcss 09:20, 12 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 1
Dzień dobry,
Mam trawnik z rolki, założony 2 lata temu na wymienionym podłożu. Cały zeszły sezon nawoziłem YaraMila Complex (4kg/100m2 co 4 tygodnie) + na jesien jesiennym florvitem. Zrobiłem badanie gleby:

pH w H20 - 7,8 (na jesieni jak sprawdzałem "sondą" to bylo nizsze)
azot N-N03 - 6 mg/dm3
fosfor P - 45 mg/dm3
potas K - 236 mg/dm3
wapń CA - 2202 mg/dm3
magnez Mg - 156 mg/dm3
chlorki CI - 7 mg/dm3
Zasolenie gNaCl/dm3 - 0,18

Zalecenia: zastosować nawóz fosforowy (20g/m2 superfosatu potrojnego) a tydzien po azot (20g/m2 siarczan amonu granulowego co 14 dni do polowy lipca).

1. Zastanawiam się skąd ten wzrost pH i niski azot i fosfor mimo nawozenia przez cały zeszły sezon?
2. Rozumiem w tym sezonie porzucic YaraMila i isc w saletre amonową?
DanielES 11:15, 12 kwi 2021

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52

Jak myślicie nawozić obornikiem granulowanym czy jeszcze poczekac?
RedBool 07:47, 13 kwi 2021

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 42
waldek727 napisał(a)
Ten norweski 2 kg / 100 m2 / miesiąc
Mocznik 0,8 kg / 100 m2 / miesiąc


Rozumiem że ten norweski mam wysiewać po 2kg na 100m2 co miesiąc?
Odnośnie saletry wapniowej to ona jest do rozpuszczenia, w jakiej ilości wody mam rozpuścić te 0.8kg?
____________________
Mój kawałek pola
Gardenarium 08:13, 13 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
stendi napisał(a)
Cześć, mam taki, problem daje nawóz co 2-3 tygodnie z firmy agros i trawa nie jest idealnie zielona tylko miejscami żółta i po 2 tygodniach robi się, coraz bardziej żółta jak posypie nawozem jest trochę lepiej na moment i znowu żółķnieje pomożecie ????


Idealnie zielona robi się tam, gdzie dostała odpowiednią ilość nawozu i wody i wtedy rośnie bujnie. Tam gdzie żółta - nie robi się żółta, po prostu nie posypałeś równomiernie albo dodatkowo zasobność gleby w tym miejscu akurat też może być gorsza i trawa nie zyskuje składników w odpowiedniej ilości.

A tak w ogóle to pokaż zdjęcia trawnika, bo może jest inny problem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies