Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

ajka 22:11, 11 sie 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3987
Czy mój judaszowiec chory? Jedynym objawem jest zwijanie liści, które trwa już chyba od miesiąca.







Judaszowiec wciąż wypuszcza nowe listki.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Shella 21:47, 13 sie 2023

Dołączył: 06 wrz 2022
Posty: 4
Cześć, potrzebuję informacji i porady jak uratować grujecznika. Posadzony rowno rok temu. Wczesna wiosna wypuścił dużo mlodych listków na wszystkich galeziach. Potem było kilka mroznzych poranków i liscie pospadały. Przewodnik i kilka gałązek na górze też chyba zmarzła- nie pojawiły się na nich już liście, ale nic nie ruszałam bo miałam nadzieję że jeszcze odbije. Ogólnie wiosna pojawily sie nowe liscie, ale cały sezon drzewko wygląda średnio. Az teraz nagle od połowy drzewa liscie zwiędły i uschly. Przyjrzałam się i niepokoi mnie wygląd kory - jest przebarwiona i od tego miejsca w górę drzewo jest suche. Niżej wygląda chyba dobrze. Czy to objaw jakieś choroby grzybowej?
Jak uratować to drzewko?
Shella 21:48, 13 sie 2023

Dołączył: 06 wrz 2022
Posty: 4
Zdjecia

sylwia_slomc... 22:51, 14 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Wygląda jak zgorzel lub rak bakteryjny. Jeśli poniżej tej zmienionej kory są zdrowe liście i gałązki to obcięłabym , aż do zdrowej tkanki, zasmarowała maścią ogrodnicza lub farbą olejno ftalową i wyprowadziła nową zdrową koronę.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
GarratyRay 19:38, 15 sie 2023

Dołączył: 07 sie 2023
Posty: 5






Hej Sylwia, wykopałem właśnie kolejne całkowicie uschnięte sztuki. Jałowce płożące blue carpet są wszystkie ok, dotyczy tylko green carpet.

Co ciekawe wyszły z ziemi bardzo łatwo, tak jakby w ogóle się nie zakorzeniły... Były sadzone 4 miesiące temu.

Można coś więcej powiedzieć?

sylwia_slomc... 22:42, 15 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Skoro się nie przekorzeniły w grunt to bez podlewania brył korzeniowych prawdopodobnie zwyczajnie usychają z braku wody. Iglaki nie więdną więc tego nie widać. Zastanawia czemu się nie zadomowiły w gruncie, miały korzenie wzruszone czy wsadzone tak jak wyjęte z doniczki? Jeśli tak jak z doniczki to pamięć korzenia nie pozwoliła na szybkie korzenienie w gruncie. Ale jeśli korzeni jest obecnie mniej niż przy sadzeniu to może coś je podgryzać.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
GarratyRay 00:33, 16 sie 2023

Dołączył: 07 sie 2023
Posty: 5
Hej Sylwia,

Korzeni wydaje się tyle samo, nie wydają się też podgryzione. Jest to dość wysoka skarpa i raczej ciężko byłoby gryzoniom a owadów czy robaków nie zauważyłem. Wydaje mi się, że rośliny po prostu zostały wyjęte z doniczek i wsadzone. Co ciekawe dotyczy to tylko tej konkretnej odmiany a reszta jałowców czy irg daje sobie dobrze radę.

Dzięki za pomoc!
sylwia_slomc... 02:18, 16 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Może te pozostałe odmiany szybciej się korzenią i ich system korzeniowy jest mocniejszy. Tą odmianę trzeba by jeszcze raz posadzić tylko rozluźnić trochę korzenie by pozbawić je pamięci korzeniowej. Tylko wiadomo, że nie teraz w te upały, teraz to trzeba je podlewać by nie padły wszystkie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
GarratyRay 13:11, 16 sie 2023

Dołączył: 07 sie 2023
Posty: 5
Dzieki Syliwa, bede w takim razie obserwowal i podlewal. Dam znac co i jak za jakis czas.

A czy w ogole jest szansa, ze to wlasnie jakas choroba grzybowa? Podelwanie Proplantem i Magnicur Energy nic nie dalo...

W te dolki, po wykopaniu mozna smialo sadzic cos nowego czy w razie czego czyms odkazic?

Dzieki!
Fleszu 10:03, 20 sie 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Co może dolegać tulipanowcowi? Co rok w sierpniu się to dzieje. Pryskalem topsinem miesiąc temu.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies