Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

gooseberry 01:51, 16 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
ślicznie dziękuję! jutro zajrzę do sklepu ogrodniczego i zobaczę co mają... postaram się spryskać jak najszybciej..nie sądziłam, że są mszyce na iglakach...dziękuję raz jeszcze!
____________________
sylka 23:43, 19 cze 2012


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 12
co sie dzieje z moimi brzozami???
podobnie dzieje się na wierzbach


ps. pod rękna mam Decis...
____________________
Gardenarium 21:06, 20 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być Miniarka brzozowianka (Agromyza alnibetulae), która w tych miesiącach żeruje na brzozach.

Zobacz tutaj opis i zastosuj się do wskazówek zwalczania.

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=121
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wrzos 21:29, 21 cze 2012


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Moje malutkie śliczne wiązy wredei coś zaatakowało.
Listki brązowieją i odpadają, są lepkie. Właściwie to nic tam nie widać, ale jakaś pajęczyna jest.
Ratunku, bo to maluchy i za chwile będzie po nich
Gardenarium 22:47, 21 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może to przędziorek albo wciornastek jest? Na wiązach takie szkodniki wystepują.

Ja bym opryskała preparetem Talstar 100 EC

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wrzos 10:57, 22 cze 2012


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Bardzo dziękuję.
Dziś ten preparat kupię
Basia_1987 17:37, 22 cze 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Proszę o porade na moich pomidorach pod tunelem pojawiły się dziwne plamy, boję się że to zaraza ziemniaka,gdyż w tamtym roku mnie nie ominęła i były duże straty,więc w tym chcę zapobiec i w porę opryskać.


Plamy pojawiają się na dolnych liściach.Z preparatów kontaktowych mam Amistar może lepiej zapobiegawczo opryskać?
____________________
" Baśniowy" ogród
Mala_Mi 18:43, 22 cze 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Basiu..... sprawdz również czy nie ma przędziorka..... na chorobach się nie znam..ale to wygląda też na chorobę.... do zbierania owocó jeszcze długo...ja bym opryskałą i to dobrym środkeim...a za tydzień ponownie....... Tak zjesz pryskane 2 lub 3 razy...a jak grzyb zniszczy to zjesz ze sklepu..pryskane co kilka dni.....
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
magos 21:04, 22 cze 2012


Dołączył: 06 gru 2011
Posty: 264
Co się dzieje z moimi jałowcami?Opryskałam juz przeciw grzybom i przedziorkowi.Dałam nawóz na brązowienie iglaków.Ale efekty marne.
____________________
Pozdrawiam Gośka Do poprawki
Gardenarium 08:22, 27 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najczęstszymi chorobami atakującymi jałowce są osutka jałowca oraz zamieranie pędów.

Osutka charakteryzuje się jasnobrązowymi, obumarłymi wierzchołkami pędów, a na powierzchni zaatakowanych igieł można zobaczyć czarne owocniki. Niektóre chore igły opadają, łuski pozostają na pędach. Chore pędy usuń i spal, nie wyrzucaj na kompost. Zadbaj o jałowca, podlej nawozem do iglaków, dbaj o właściwą wilgotność gleby.


Oprysk Antracol Eminent Topsin, Dithane.

Zamieranie pędów

Grzyb atakuje w szczególności rośliny zaniedbane, rosnące w niekorzystnych warunkach, zachwaszczone, przemrożone zimą lub przenawożone. Zaatakowane są korzenie, podstawa pędów, igły i łuski (zamieranie), wierzchołki pędów (zamieranie od wierzchołka do podstawy pędu).

Może je zbyt dużo nawoziłaś, albo mają niekorzystne warunki rozwoju??
Na zdjęciu widać zachwaszczenie, brak ściółki, może miały za sucho?

Wytnij chore pędy, opryski np Bravo, Rovral, Sarfun, Topsin.

Jeszcze popularną chorobą jest szara pleśń, ale objawy pokazałyby się głównie w środkowej części krzewu (wodniste plamy na igłach) i pojawiłby się szary pylący nalot na igłach, To raczej nie ta choroba.

Ze szkodników najpopularniejszy jest licinek jałowcowiaczek, ale cechą charakterystyczna są zagięte wierzchołki ponieważ gąsienica drąży korytarze w pędzie wierzchołkowym, U Ciebie tego nie widać.

Stawiam na chorobę grzybową. Topsin jest najbardziej uniwersalny.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies