Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest ściernisko...

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest ściernisko...

Basiaw 20:21, 13 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Kinga, jeśli masz chęći, zapał i możliwości, żeby zacąć urządzać ogród nim dom powstanie, to możesz to robić, tylko musisz odpowiednio odgrodzić teren budowy.
Budowlańcy mają to do siebie, że rozlezą się jak mrówki i zajmą każdy teren, jeśli nie postawi się im bariery.
My dwa lata temu stawialiśmy budynek gospodarczy, mieszkajac już w domu obok i powoli ogarniajac zieleń przy domu. Gdy miała zacząć się budowa mąż postawił ogrodzenie i wydzilił im minimalny teren, od strony istniejacego już ogrodu mieli góra 3 metry, z drugiej strony trochę więcej, tam był dojazd dla samochodów dostawczych z materiałami.
____________________
Nasz mały, zielony świat
TheMagda 20:57, 13 cze 2012


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 789
oooo z Roztocza?? Ja też z Roztocza piszę
Witam serdecznie
____________________
Magdalena: Moje ogrodowe przedbiegi PART I : planowanie ogrodu Piszę zawsze w krótkich żołnierskich słowach :D
nl_kinia 21:28, 13 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Milenka, Magda witam krajanki!!!

Basiu lejesz miód na moje serce! tak sobie kombinowałam, że budowlańcom 50 m szerokości potrzebne nie będzie przy budowie domu szerokiego na 16m i dlatego będę mogła zagospodarować kawałek od teściów ... dzięki Tobie wiem że będzie to możliwe! i strasznie się cieszę, bo to oznacza, że nie będę musiała czekać np. 5 czy 8 lat żeby zmierzyć się z rabatką
dzięki, dzięki, dzięki!

a co do "szkieletu" to na razie mam plan taki:

na przedogródek nie mam skonkretyzowanego pomysłu jeszcze
część wypoczynkowa, to będzie w 99% trawa odgrodzona od przedogródka oraz od sadu żywopłotem (np.z pęcherznicy, albo z czegoś innego nie-zielonego), przejścia przez żywopłot pod pergolami obsadzonymi czymś pnącym. w tej części będzie grill-ogniskowy oraz ławka ze stolikiem lub/i huśtawka.
od strony wschodniej puszczę po siatce winobluszcz, a przed- zasadzę tuje, bo strasznie podoba mi się zestawienie jesiennych kolorów czerwony-zielony jeszcze nie wiem czy tam będzie też miejsce na rabatkę, póki co zupełnie jej w tym miejscu nie widzę, choć byłoby rozsądnie od tegoż kawałka zacząć naukę

z ogólnych zarysów: wjazd oraz chodnik chciałabym z kamienia polnego, przed domem po środku wjazdu rabatka (niekoniecznie okrągła z uwagi na drogę "z boku"), gdzies (być może centralnie przed schodami?) ciurkadełko, w którym mam zamiar pstrykać kąpiące się ptaszki lub pijące owady

i w tej chwili już nic więcej nie przychodzi mi do głowy
____________________
Kingi ogrodowe początki
Basiaw 08:13, 14 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Kinga, cieszę się, że pomogłam
Jeśli budowa ma być rozłożona na kilka lat, to warto wydać trochę n a słupki i choćby najtańszą leśną siatkę, żeby wydzielić plac budowy a resztę gruntu zacząć ogarniać.
Wiadomo, że nie zrobisz od razu rabatek z bylinami, ale jak będzicie pewni co do ogólnego szkieletu ogrodu, to żywopłoty, drzewa, krzewy można już sadzić a kończąc dom zacząć "malować" bylinami.

Wstępne plany zagospodarowania masz bardzo fajne, jednak jak jest sporo gruntu to i pole do popisu wyobraźni nieograniczone.
Pęcherznicę popieram!

Mogę już zdjać to urocze zdjęcie budynku w surowym stanie?
____________________
Nasz mały, zielony świat
nl_kinia 09:18, 14 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Basiu utknęłam w Twoim wątku, ale chyba internet w pracy nawala, bo zdjęcia nie chcą mi się otwierać i połowę tekstu zjada... pewnie czas zabrać się za pracę

zdjęcie możesz usunąć, zarys już mam, wiem jak można pogodzić początki ogrodowicza z początkami budowlańca, więc pozostaje "tylko" obmyślenie zarysu całego przedogrodu oraz małej jego części w szczegółach "co z grubsza"

jak coś wymyślę, to na pewno z Wami skonsultuję, a tymczasem muszę pochodzić po tutejszych ogrodach i zapoznać się z tym co w ogóle na rabatce może rosnąć
____________________
Kingi ogrodowe początki
Basiaw 13:54, 14 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Sprzątnięte

Pomysł, żeby pozaglądać sąsiadom przez płoty i popatrzeć, co rosnie zdrowo i bujnie jest bardzo dobry, popieram
____________________
Nasz mały, zielony świat
Sebek 21:57, 17 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj - teren do zagospodarowania masz oooooooogroooomny - będę kibicować!
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
nl_kinia 14:30, 20 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
... i im więcej o tym ogroooomnym terenie myślę, tym większe wątpliwości dotyczące realnej możliwości pielęgnacji wielkich rabat się pojawiają hehe

na razie znalazłam w buszu trawy, chwastów i samosiejek jedną piwonię w cieniu i szukam w tutejszych ogrodach inspiracji do obsadzenia mojej pierwszej w życiu malutkiej rabatki
____________________
Kingi ogrodowe początki
Diana 14:37, 20 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
Kinga czekam zatem na twoją pierwszą rabatkę
Agacia 09:50, 07 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Hej Kinia! Przy tak dużym terenie bez solidnego 'biznes planu' się nie obejdzie Jeśli mogę coś doradzić, to przed budową sadź rośliny niewymagające szczególnej, czy też systematycznej uwagi, bo... budowa domu jest dość absorbująca Trzymam kciuki i pozdrawiam i jest jeszcze ktoś, kto zainteresował się Twoim awatarkiem

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies