Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zanim zupełnie zepsuję to, czego jeszcze nie zaczęłam...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zanim zupełnie zepsuję to, czego jeszcze nie zaczęłam...

sonny 14:03, 28 sie 2012


Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 180
Witam Was bardzo serdecznie. Jak wielu, trafiłam na Ogrodowisko „po fakcie”, a to znaczy, że najpierw powstał dom, a w dalszej kolejności miał powstawać ogród. Popełniłam mnóstwo błędów, o których tu szeroko pisaliście, a grzechy główne, to:
1. Brak szczegółowego planu
2. Spontaniczne zakupy
3. Nieuwzględnianie stanowiskowych potrzeb roślin
4. Kupowanie pojedynczych egzemplarzy...

Dom jeszcze nie jest przez nas zamieszkany i jeszcze przez parę miesięcy nie będzie, ale chciałam, żeby „coś” rosło zanim się wprowadzimy. Zaczęłam „potworzyć” coś od wschodniej strony domu, ale już widzę, że o ile przyszłe rabaty muszą mieć taki, a nie inny kształt, to panuje na nich totalny chaos i tutaj proszę Was o pomoc w uporządkowaniu tego bałaganu z uwzględnieniem trendów ogrodowiskowych.
Jeszcze może kilka słów o działce:
- ma kształt klina, a wymiary to: szer. 42m; dł.78m
- w najszerszej części stoi dom i w przyszłości będzie stał garaż, więc od frontu to ciągle pole bitwy

Lista roślin, które już rosną:

Azalia japońska – 2 (Eisprinzessin ; Melina)
Azalia wielkokwiatowa – 3 (Sarina; Silver Slipper; Channel)
Berberys Atropurpurea – 1
Berberys Maria – 2
Bez Meyera na pniu – 1
Bukszpan – 7 (różnej wielkości – próbuję formować kule)
Hortensja bukietowa – 3 (Annabelle; Grandiflora; Vanilla Fraise)
Hortensja ogrodowa Renate Steiniger – 1
Hosta – 6 (Green Gold – 5; Patriot – 1)
Jałowiec Pearl Grey – 1
Jałowiec Stricta – 1
Juka karolińska - 1
Kasztanowiec Briotti - 1
Kosodrzewina – 2
Krzewuszka – 5 (Aleksandra; Nana Variegata; Bristol Ruby; Styriaca; Candida)
Miłorząb na pniu – 1
Miskant Zebrinus – 1
Modrzew na pniu – 1
Rhododendron – 3
Serduszka - 4 duże kępy
Sosna Wejmutka – 1
Świerk biały Alberta Globe – 1
Świerk biały Conica – 2
Świerk biały Rainbow’s End – 2
Świerk Maxwelli – 1
Świerk Nidiformis – 1
Świerk Pumila Nigra – 1
Świerk serbski – 2
Świerk srebrny - 2
Tawuła japońska – 9 (Goldmund – 6; Litlle Princes – 3)
Tawułka Arendsa Blossom– 2
Trzmielina – 10 ( Emerald’n Gold -5; Emerald’n Gaiety- 5)
Wierzba Hakuro na pniu – 1
Wrzosy – 15
Żurawka – 39 (Blackberry Jam – 25; Licorice – 12; Obsidian – 1; Southern Comfort – 1/ sadzonki po podzieleniu)
Żywotnik Danica – 4
Żywotnik Miriami – 2
Żywotnik Smaragd – 9
Wieczorem spróbuję rozrysować ich umiejscowienie. Tymczasem stan na obecną chwilę. Aparat w telefonie nie objął wszystkiego.

Widok z przyszłego zagajnika brzozowo-sosnowego


Widok z tarasu


Lewa strona tarasu


Prawa strona tarasu


Jeszcze nie walczyłam z chwastami w trawniku, a jak widać jest z czym. Walczę natomiast z usuwaniem darni w miejscu, gdzie mają być rabaty.
____________________
Aneta Zapanować nad chaosem
Pszczelarnia 14:14, 28 sie 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale ranciki przy trawniku nadzwyczaj fajne! I już widać zarys i linię rabat. To dobry początek. Zagajnik brzozowo-sosnowy z jakimś średnim piętrem, wrzosowisko? A jakie rośliny lubisz najbardziej?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Moniika 17:30, 28 sie 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Witaj! Ależ długa lista już posiadanych roślinek ślicznie wyglądają te rabatka które już masz pozdrawiam M
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Ayna 20:41, 28 sie 2012


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Ze zdjęć wynika, że masz dużą działkę tzn. duże możliwości
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Gardenarium 23:48, 28 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Śliczne rabaty, widać już zarys ogrodu, ale tych pojedynczych egzemplarzy...no nie wiem jak je zagospodarować tak na szybko
Zobaczymy co pokaże rysunek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaWB 00:19, 29 sie 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Faaajna działka można poszaleć kształt rabat przy tarasie ładny tylko sadzić
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
ania_wesola 08:22, 29 sie 2012


Dołączył: 11 sie 2011
Posty: 229
Witaj Ależ masz miejsca ))
____________________
Od planów do... spełnienia marzeń
sonny 09:51, 02 wrz 2012


Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 180
Dziękuję za odwiedziny w moim jeszcze „nieogrodzie”.
Ewo – ten zagajnik brzozowo – sosnowy ma „zagajnik” tylko w nazwie, bo kawałek działki przeznaczony na ten cel jest niewielki. To po prostu pozostałość klina, a wysokie drzewa mają za zadanie optycznie zgubić ten trójkąt. W tym miejscu chciałabym mieć kącik na ognisko. O średnim piętrze nie myślałam jeszcze, ale wezwana do tablicy powiem, że chyba z brzozami ładnie komponują się hosty, więc może one.
Generalnie lubię iglaki, ale zauroczyły mnie rododendrony, azalie i hortensje.
Problem w tym, że póki co, rosną na patelni i wszystko, co mogę dla nich w tym momencie zrobić, to dbać, by nie brakowało im wilgoci.
Działka rzeczywiście nie jest mała, bo ma 18 arów.
Danusiu – ślę ukłony w Twoją stronę. Chciałabym, aby możliwie jak najwięcej roślin, które mam pozostało na tej działce, ale jeśli trzeba będzie któreś koniecznie eksmitować, to też nie stanowi problemu. Mam drugą działkę tu, gdzie teraz mieszkam, więc nadwyżki roślin lub te, które nie będą pasowały mogę spokojnie przenieść.
Jakieś rysunki wrzucę wkrótce.
____________________
Aneta Zapanować nad chaosem
Sebek 13:47, 02 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ojjj masz co obsadzać - ale roślin masz już dużo Wiele można podzielić i zrobić z nich dywany - jak żurawki czy hosty
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
sonny 15:31, 02 wrz 2012


Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 180
Witaj Sebku. Żurawki podzieliłam przed dwoma tygodniami, a hostami zajmę się na wiosnę, bo nie wiem czy jeszcze teraz mogę?

Na szybko spróbowałam opisać, co gdzie rośnie, ale jeśli będzie słabo widać, to bez rysowania się nie obędzie - choć kiepski ze mnie rysownik.

Lewa strona patrząc z tarasu


Prawa strona patrząc z tarasu


Centralna rabata


Po lewej stronie w planie jest droga gminna, a póki co to ziemia niczyja. Tak, czy inaczej z tej strony zechcemy się dość szczelnie zasłonić - najchętniej parawanem ze Smaragdów.
____________________
Aneta Zapanować nad chaosem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies