Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Monika921 08:27, 14 maj 2020

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Dzień dobry.
Tuje kopane z gruntu posadzone na jesieni 2019. Piękne. Podlewane. Posadzone w duży dołek plus torf kwaśny, ziemia ogrodowa, ziemia rodzima. Wiosną, podczas tych bardzo ciepłych dni zauważyłam podsychanie tuj. Obudziłam się że przecież trzeba podlewać. Kupiłam obornik granulowany koński. Sypnęłam po garści pod każdą . Podlewam .Jednak tuje schną. Lub może chorują. Obawiam się że niektóre z nich nie są już do uratowania....
Między tujami kartony i wysypana kora. Pies sąsiadki czasem zagląda i koty z okolicy. Ziemia gliniasta. U sąsiadów tuje kupione u tego samego człowieka, z tego samego pola są piękne. Rosną zdrowo.
Czytając wątek nasuwa mi się że zasuszyłam swoje tujki. Jakie jest zdanie forumowiczów, fachowców? Ja swoją przygodę z ogrodem zaczynam czerpiąc wiedzę z Ogrodowiska. Będę wdzięczna za podpowiedź.

Cwieku 12:25, 15 maj 2020

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Mam problem z dwoma tujami. W zeszłym roku wysadziłem dwie, bo wyglądały na umierające i wsadziłem na ich miejsce dwie nowe. W tym roku tylko te dwie nie rosną i maja dziwne pąki. Czy to kwestia ziemi? Choroba jakaś? Co zrobić żeby uratować i ruszyły w górę?



Robert1972 22:56, 19 maj 2020

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 9
W zeszłym roku miałem podobnie. Też się zatrzymała i skończyło się uschnięciem tuja chyba 4 letnia. tak to później wyglądało

Teraz sytuacja się powtarza. Wszystkie tuje wypuszczają, są ciemnozielone

Oprócz jednej która zaczyna blaknąć


Nie wiem jaka była przyczyna rok temu i nie wiem co znowu dzieje się teraz. Da się jeszcze to drzewko uratować?
RadekGd 10:54, 23 maj 2020

Dołączył: 22 kwi 2019
Posty: 8
Witam Dziś zauważyłem na kilku sztukach takie końcówki Czy to grzyb ?
RadekGd 11:03, 23 maj 2020

Dołączył: 22 kwi 2019
Posty: 8
Gallson 16:40, 24 maj 2020

Dołączył: 24 maj 2020
Posty: 1
Witam Wszystkich
Zwracam się z prośbą do Was o pomoc w ratowaniu moich Tui Szmaragd.
W tamtym roku we wrześniu posadziłem tuje które były hodowane w doniczkach w szkółce. Teren przyszykowałem według instrukcji tzn. przekopałem, usunąłem chwasty, trawę. Proces sadzenia przeprowadziłem wzorowo według instrukcji i na koniec dałem warstwę kory zamiast agrowłókniny. Tuje podlewam obficie raz na jakiś czas i dbam o to żeby nie było sucho. Po dwóch tygodniach od posadzenia wszystkie tuje pożółkły od dołu (wyczytałem z artykułów, że to normalny proces adopcyjny roślin po posadzeniu w nowym miejscu i się uspokoiłem) Wszystkie uschnięte gałązki usunąłem.
Po po zimie w kwietniu postanowiłem podsypać tuje wczesnym nawozem. Niestety tuje nadal usychają, ich pędy wpadają w brązową barwę, a niektóre straciły swój kształt i gałązki zaczęły opadać.
Zacząłem czytać w internecie, że jest coś takiego jak fytoftoroza. Bardzo się nad tym zastanawiam czy to nie jest właśnie ta choroba.
Zrobiłem zdjęcie poglądowe i proszę o Waszą pomoc co robić? Nie chcę podejmować sam decyzji żeby nie zaszkodzić.

Karol99 08:49, 26 maj 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
RadekGd napisał(a)
Witam Dziś zauważyłem na kilku sztukach takie końcówki Czy to grzyb ?


Wszystko jest ok, rozpoczynają wzrost.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
piotraudi 14:20, 26 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Witam co jest przyczyną obumierania pędów tui z. Zewnątrz tuje wyglądają ok lecz po odsunięciu gałązek widać brązowawy kolor po dodknieciu odpada razem z zielonymi końcówkami 2tyg temu zastosowany topsin 1,5ml na litr wody oraz tydzień temu magnicur 15ml na 20lwody poprawy brak
lawenda1504 20:07, 26 maj 2020

Dołączył: 25 sty 2020
Posty: 1
Witam. Proszę Was o pomoc, bo coś chyba zżera mi tuje
Na początku kwietnia posadziłam kilkadziesiąt sztuk. Kupione w doniczkach, teren starannie wyplewiony i przekopany, ziemia odpowiednia, wyściółkowane korą, bez szmaty oczywiście. Od jakiegoś czasu zaczęły tracić kolor, nie są już tak soczyście zielone. Podlewam obficie co trzy dni więc raczej nie przesuszone. Dziś rozgrzebałam korę i przy korzeniach znalazłam robaki ze zdjęcia. Czy one zjadają mi tuje? Dodatkowo na gałązkach gdzieniegdzie widzę zielone pajączki... Dla porównania zdjęcie zakupionej wczoraj tui w szkółce, która jest pięknie soczyście zielona.
Z góry dziękuję za pomoc.

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/204/2041380/thumb_original.jpg
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/204/2041382/thumb_original.jpg
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/204/2041384/thumb_original.jpg
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/204/2041385/thumb_original.jpg

Nie wiem, co jest nie tak z tymi zdjęciami Nie umiem inaczej ich wkleić
piotraudi 12:36, 29 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Ktos potrafi wskazać co jest przyczyną zmiany koloru i odpadania igieł który opisałem wyżej?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies