Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

TST 14:13, 22 kwi 2020

Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 3
Witam,
Proszę o radę, jestem świeżym ogrodnikiem. W maju zeszłego roku posadziłam 150szt tui szmaragd. Tuje z doniczki 80cm. W czasie lata podsypane nawozem Yara Mila. Na jesień tuje straciły swój żywy kolor i niestety go nie odzyskały do tej pory. Mają rudo- brązowe końcówki igieł. Ponadto zauważyłam, że niektóre mają pęknięcie kory na pniu ( wygląda na świeże pęknięcie, możliwe że przymrozki?) i nie widać na nich chakarkerystycznego długiego czubka- brak przyrostu? Proszę o pomoc.
TST 14:23, 22 kwi 2020

Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 3
Zdjęcia moich drzewek
Asia_J 19:26, 26 kwi 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
Dzień dobry, mam prośbę o pomoc-tuje szmaragd wsadzone 4 lata temu. Bardzo słabo rosną, są nierówne, z jednej strony ogrodzenia w ogóle nie mają przyrostów. Ziemia bardzo słaba w ogrodzie. Pod każdą tuje sypalismy ziemię do iglaków zmieszana z torfem. Co jest nie tak, że nie chcą rosnąć?
Karol99 22:50, 26 kwi 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Asiaj_J, zamieść zdjęcie będzie łatwiej ocenić w jakich warunkach rosną, jak wyglądają i jaka może być przyczyna.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Maciej_nowic... 12:56, 01 maj 2020

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8
Dzień dobry drodzy forumowicze.
Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem pod wrażenie wsparcia jakie można tutaj uzyskać, a także Waszej wiedzy. Dlatego liczę na Waszą pomoc. Jestem totalnym laikiem, który do tej pory rośliny miał tylko w doniczkach.
Mam następujący problem z Tujami Szmaragd. Miesiąc temu (01.04.2020) wkopaliśmy 55 sztuk tui. Wczoraj zauważyłem, że 5 z nich zmienia kolor na żółto-brązowy.
Gleba jest gliniasta (ciężka) o pH ok. 6,5-7, po wykopaniu dołków został nasypany torf do iglaków i wymieszany z glebą. Rozstawione co 70cm. Ostatnio brakowało deszczu. Podlewałem je raz na 5-6 dni. Zakupione były w workach jutowych, kopane z ziemi. Nie nawoziłem ich jeszcze, gdyż ogrodnik powiedział, że pierwsze nawożenie Fruktusem dopiero po 2 miesiącach. Zdaję sobie sprawy, że dostanę "burę" za agrowłókninę, ale żona się uparła. Agrowłóknina położona dopiero 28.04.2020. Nie mam również zwierząt.
Bardzo proszę o wsparcie i poradę, co dzieje się z Tujami? Jak mogę im pomóc?

Z wyrazami szacunku Maciej
Maciej_nowic... 12:58, 01 maj 2020

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8

Przepraszam, jeszcze zdjęcia.

AsiaK_Z 13:07, 01 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Macieju, żona niech się nie upiera tuje się duszą tak jak my w plastikowych ubraniach. To nawet nie agro tylko gruba folia zdejmijcie ją i zobaczcie co pod nią... pewnie sparzone korzenie powietrza i wody
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Maciej_nowic... 14:37, 01 maj 2020

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8
AsiaK_Z czy po 3 dniach od założenia folii jest możliwa tak radykalna zmiana?
Czy to jest powód zmian koloru?
Poza tymi pięcioma reszta wydaje się być ok. Przynajmniej na razie
AsiaK_Z 15:57, 01 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Maciej_nowicjusz napisał(a)
AsiaK_Z czy po 3 dniach od założenia folii jest możliwa tak radykalna zmiana?
Czy to jest powód zmian koloru?
Poza tymi pięcioma reszta wydaje się być ok. Przynajmniej na razie

Wszystko jest możliwe. Może sprzedawca za bardzo się nie postarał przy wykopywaniu, może są zasuszone, może nie zostały przed zasypaniem "zamulone" czyli zalane wodą i korzenie nie mają co pić, może miejsce im nie odpowiada, może za rzadko podlewane... Skoro nie chcesz zdejmować agro to wytnij większy otwór i zobacz co się tam dzieje powodzenia
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Maciej_nowic... 17:07, 01 maj 2020

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8
Dziękuję AsiaK_Z. A czy te zmiany mogą wskazywać na jakieś choroby?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies