Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

KasiaBawaria 22:32, 11 sty 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Przepraszam ze poprzez mojego niemieckiego bloga, ale tak latwiej.
Zdjecia budowy skrzyni dla dzdzownic
____________________
Zapraszam na kawe
waldek727 06:13, 13 sty 2016


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wypasione byczki. Biohumus to już pewnie Kasiu na wiadra zbierasz.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ewa_k 06:37, 13 sty 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Kapitalna ta mnożarka!
I strona jak myślę też.
Ale mam pytanie-czy jest jakiś odpływ na płyn który powstaje?
Jak utrzymujesz wilgoć w tym środowisku?
Musze zacząć mielić odpadki, bo chyba są lepsze jak widać efekty.
____________________
Ewa
KasiaBawaria 08:11, 13 sty 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ewa- narazie ja testuje. Kompost nie jest tak mokry jak w plastikowym pojemniku, bo drewno oddycha. Ale na pewno bedzie troche peczniec. Nie ma odplywu. Nie znalazlam w zadnej intrukcji ktora przewertowalam w necie. Zreszta z odplywami mam zle doswiadczenia. Np w tych plastikowych farmach zbiera sie nie tylko plyn ale wpadaja tez dzdzownice. Zobaczymy jak sie to sprawdzi. Niesamowite jak sie one rozmnazaja.Daje sporo kartonow po jajkach, by wilgoc wyrownac, bentonit, maczke skalna, specjalne mineraly i wapn z alg.
Te z hodowli, gdzie nie ma jeszcze takiej populacji,sa o wiele grubsze. A tu przy takim zageszczeniu chudziny
Nie nadazam z dawaniem odpadkow.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 08:18, 13 sty 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Jak wyciagalam kompost to czasami mialam tylko dzdzownice w reku.
Ahh i rewelacja jest tzw.dywanik dla gryzoni z konopii. Fajnie wszystko sie pod nim kompostuje i rownomiernie jest zjadane , takze on jest trawiony


Wiadrami jeszcze nie. Ostatnio czytam niemiecka ksiazke Bio Dünger,i zaciekawilo mnie, ze Wurmhumus ma o wiele wieksza wartosc odzywcza od normalnego kompostu. Wiedzialam o tym, ale nie spodziewalam sie ze roznica jest tak duza. Szczegolnie jak sie daje obornik

kompost:azot 15, fosfor 10, Potas 30, Magnesium 6
Wurmkompost dagegen: Azot 100, fosfor 80, potas 150, Magnesium 200.
____________________
Zapraszam na kawe
ewa_k 20:13, 13 sty 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Moje dżdżownice na działce zeżarły chyba krety. Przerobione było (oprócz górnej warstwy) ale żadnego pożądanego robaczka nie znalazłam. Po wybraniu kompostu, ponownie, już lepiej zabezpieczyliśmy dno. I od nowa zbieramy. W domu w pralni, tak jak poprzednio, mnożę robaki z kompostownika w ogródku gdzie mieszkam. Muszę spróbować mielić odpadki. I oprócz kartonów nic więcej nie dodaję. Może to powód że nie tak szybko się mnożą. Bo takich ilości nie mam, a chciałabym .
____________________
Ewa
KasiaBawaria 21:29, 13 sty 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Moze ci uciekaja?Pokarmu za malo?Albo ptaki wybieraja?Ja mam na pewno kilka tysiecy.
____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 00:29, 14 sty 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Kasia a te wartości kompostu vs wermikompost to co dokładnie? mg na jeden gram ?? na "normalnych" nawozach podaje się udział procentowy danego składnika ale tu raczej się to nie sprawdza.
Poza tym wydaje mi się, że wynik będzie i tak mocno uzależniony od diety robaczków.
____________________
pozdrawiam Michał
ewa_k 08:13, 14 sty 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Pokarmu dużo, bo był na górze nie przerobiony. Może ptaki, chociaż zawsze staraliśmy się zasłaniać kartonami ostatnio wrzucana partię.
Jak wybieraliśmy kompost jesienią, to pod siatką na dnie było dużo kanałów. W tym roku miałam zatrzęsienie kopców krecich na działce, i dlatego myślę że to krety.
Po wybraniu kompostu - dno wybetonowaliśmy,może to nie najlepsze rozwiązanie, bo nie ma styczności z rodzimą glebą, ale od dołu nic mi się nie dostanie. A w domu hoduję, kolejna partię, która zamierzam "zaszczepić" wiosną.
Teraz będę mielić odpadki domowe. Mam stary mixer po teściowej i maszynkę ręczną do mięsa. Co uważasz że będzie lepsze?
____________________
Ewa
KasiaBawaria 09:34, 14 sty 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mixerem szybciej. Te dzdzownice nie musza miec dostepu do ziemi.Zyja w odpadkach. Tylko pojemnik musi byc na tyle duzy by w zimie nie przemarznac calkiem, bo inaczej nie beda mialy gdzie sie schowac. Swiezy obornik na kompost ogrzeje go w zimie i zapobiegnie zamarznieciu.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies