Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

KasiaBawaria 13:35, 22 lut 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
i o to chodzi
____________________
Zapraszam na kawe
ewa_k 15:58, 22 lut 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Powiem nawet, że hodowla w domu jest bardziej fascynująca, niż w kompostowniku!
Bo można je obserwować i to naprawdę jest ciekawe.
Ja też nigdy nie przypuszczałam, że zainteresuje mnie to więcej niż poza wrzucaniem odpadków. A teraz to nawet ze sklepu czy bazarku resztki zielone przynoszę, żeby nie były głodne. I je rozdrabniam, bo szybciej wcinają i się mnożą, a o to przecież chodzi.
I nawet męża w to wciągnęłam.
____________________
Ewa
Michal77 22:36, 22 lut 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
A ja ostatnio obserwuje niestety conajmniej zastój jak nie wręcz regres w hodowli. Podzieliłem jakiś czas temu dżdżownice z dwóch pojemników na cztery. Coś mnie pokusiło żeby zaraz po podziale je nakarmić. Praktycznie mało co jedzą, niewiele jaj, młodych jak na lekarstwo. Zobaczymy co będzie dalej. Dziś zauważyłem jak w jednym z pojemników zaczynają wypełzać na scianki. Nie wiem czy za mokro czy za dużo jedzenia... totalna porażka...
____________________
pozdrawiam Michał
KasiaBawaria 08:04, 23 lut 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Michal pokaz mi hodowle.Nie masz mozliwosci dodania troche obornika konskiego?Najlepiej utrzymuje dobra wilgotnosc w hodowli i to ich przysmak. Wymieszaj wszystko reka, dodaj nienawozonej ziemi kokosowej,wapna i czekaj. Widocznie za kwasno, za mokro i brakuje im mineralow. Dlatego dodaje maczke bazaltowa.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 08:09, 23 lut 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Tutaj dwie komory.Jezeli uciekaja to warunki sa niedobre.



____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 22:23, 25 lut 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Kasia przez weekend coś wrzucę.
____________________
pozdrawiam Michał
Michal77 21:49, 28 lut 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Do fotek niestety nie doszedłem, ale moge powiedzieć, że sytuacja stabilizuje się generalnie - uciekinierów brak a pojawia się powoli wermikompost. Kilka uwag które może komuś się przydają:
- pH jest w porządku bo oscyluje w granicach 7
- napewno za mała była warstwa papieru i słomy w nowych pojemnikach. Normalnie daje min. 10 cm teraz już razem z dżdżownicami jest ok 5cm
- praktycznie od razu dodałem im zmiksowane jedzenie. To mogło chwilowo obniżyć pH do niekorzystnych wartości a teraz wróciło do normy
- mała warstwa papieru spowodowała że woda natychmiast znikała. Dolewałem więc częściej i więcej co też pewnie nie było dobre.

Reasumując trochę zgubiła mnie pewność siebie - do tej pory wszystko doskonale funkcjowało... Niechlujstwo w przygotowaniu nowych pojemników, za szybko dodany świeży pokarm i pewność że musi udać bo to przecież wręcz bezobsługowa hodowla spowodowały - póki co - opóźnienia w produkcji wermikompostu.
____________________
pozdrawiam Michał
adam79 12:37, 06 mar 2016

Dołączył: 06 mar 2016
Posty: 3
Witam, mam malutką hodowlę Kalifornijek, trzymam je obecnie w domu w wiadrze
i pojawiły mi się muszki owocówki, może ma ktoś jakiś sposób, aby się ich pozbyć. Lep na muchy nie daje już rady.
rozark 19:56, 06 mar 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
może przesyp ziemią?
____________________
pozdrowionka
KasiaBawaria 07:34, 07 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Dosyp wapna i np suchej nienawozonej ziemi kokosowej i postaw obok hodowli wode pol na pol z occtem jablkowym, z kropla plynu do mycia naczyn. Owocowki do tego powpadaja. Ale trzeba usunac przyczyne-za kwasna hodowla,a owoce przysypywac np. bentonitem, maczka skalna.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies