Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

Martaka88

Dodany 08:01, 21 cze 2018
Gardenarium napisał(a)

Pomiędzy rabatami dość wąskimi, zlikwiduj 1 trawnik. Posadź bujne rośliny na murku, zasłonią murek (najlepiej część zwisających np. irga Mooncreper, trzmielina Fortunego.

Danusiu, dzięki za radę. Tak właśnie myślałam jakie rośliny sie gęsto zadomowią w tych gazonach i je zakryją. Co do rabaty i usunięcia darni- te wąskie ‚rabaty’ do właściwie moja robota. Po zakupie domu tawyluly i Żurawski były w tamtym miejscu w trawie i pod skarpa- No, nachyleniem powiedzmy. Niestety drewno które stanowiło podporę zgniło i trochę ziemi nam sie zasypało na dół. Teraz tez szukam sposobu jak to zabezpieczyć a pochyłość zakryć roślinami. Wyrwałam tylko trawę i podsypalam świeża ziemia i kora, dosadzilam kilka roślinek.Ten cały pas- tam gdzie radzisz usunąć trawę ma długości Ok 8 metrów. Co wiec radzicie zamiast tego? Całość czyms obsadzić? Dużo tego by było
niki50

Dodany 10:33, 23 cze 2018
Poszukuję byliny o żółtych liściach, która zastąpi mi żółte żurawki. Żurawki niestety marnieją, sadzone w ziemi zgodnie z wszystkimi wskazówkami na forum, w innych częściach ogrodu rosną bez problemu, a tu wymieniam je drugi rok, padają po kolei od czerwca. Wydaje mi się że stanowisko jest zbyt cieniste i zbyt wilgotne. Co zatem w zamian, żeby utrzymać żółtą kolorystykę w tym miejscu? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi
Mary

Dodany 20:22, 24 cze 2018
Może hakonechloa All Gold.

A czy te wypadające żurawki mają korzenie czy kępa wychodzi bez niczego?

Dodany 21:13, 24 cze 2018
Myślałam o hakone, ale mam jeszcze na tej rabacie konwalnika i carexy, więc chyba byłoby za bardzo 'trawiasto'
Żurawki są całe zaschnięte (mimo wilgoci), przy usuwaniu wyrywają się bez korzenia, ale jak podkopię to korzeń jest, ale jakby odpadł od reszty (opuchlaków nie ma). Od wiosny żurawki były piękne, duże, zaczęły padać od czerwca
Mary

Dodany 17:42, 25 cze 2018
Jeszcze funkia o żółtym liściach przyszła mi do głowy.

Może chrząszcze już wyszły z ziemi. Korzenie raczej same nie odpadają...

Dodany 18:48, 03 lip 2018
marint napisał(a)
Jestem pod ogromnym wrażeniem waszych pięknych podwórek i ogrodów. Weszłam tutaj z czystej ciekawości bo sama mam dość spory balkon i szukam pomysłu na jego kwiecenie

Wykombinowałam na swoim tarasie coś takiego-podrzucam zdjęcia.
agal452

Dodany 19:51, 08 lip 2018
Gardenarium napisał(a)
Zasłonić płot, poszerzyć ten wałek przy płocie, bo to nie jest rabata, za wąska. włączyć jodłę w rabatę.

Dziękuję za radę, tylko za bardzo nie mogę zrobić tak dużej rabaty żeby objąć też choinkę - od płotu mam 5.8 m do tarasu.
Myślałam bardziej o takim rozwiązaniu wyższa donica wzdłuż płotu (w niej tuje kulki i bukszpany i wysokie trawy + np. wysoka kocimiętka) i obok niższa obejmująca jodłę w koło jodły niesymetrycznie tuje kulki lub bukszpany i kule betonowe.

lub donice wzdłuż płotu i niesymetrycznie zejść po bokach aby włączyć w skalniak jodłe i z drugiej strony jakieś drzewo ?

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ?
adriano

Dodany 10:24, 16 lip 2018 , edytowany o 10:57, 16 lip 2018
dzień dobry wszystkim,

proszę o radę co posadzić w rabacie w kostce brukowej z pierwszego zdjęcia. na razie "rosną" tuje, ale chcę je usunąć, bo są strasznie marne- w ich miejsce widziałbym coś liściastego, mało wymagającego- tak, żeby posadzić około 3 dorosłe drzewka obok siebie. do wysokości ogrodzenia może być pień, a później korona. co polecacie korzeniącego się w dół, a nie na boki (2m od domu) i rosnącego nie więcej niż 4-5m, może być kolumnowe (mam już np. graby, widoczne na innych zdjęciach). Zależy mi raczej na osłonięciu domu niż na walorach estetycznych, tak jak piałem, chcę kupić duże dorosłe drzewka.

dla porównania poniżej załączam kilka zdjęć mojego "ogrodu"- to głównie trawnik, na rośliny, poza tymi mało wymagającymi niestety nie mamy czasu, więc jest bardzo monotematycznie.

dziękuję za porady.
Malgo

Dodany 10:21, 13 sie 2018
Witam,

Utknęłam na dobre z pomysłami na zagospodarowanie, tak naprawdę jedynego słonecznego miejsca w moim ogrodzie. Obecnie rośnie tam tylko cis, jednak docelowo widziałbym tak rabatę z hortensją, trawami, żurawką i może jeżówka. Może kuliste bukszpany pomiędzy? Wszelkie sugestie, porady oraz krytyka mile widziane

Dodany 10:45, 13 sie 2018
niki50 napisał(a)
Poszukuję byliny o żółtych liściach, która zastąpi mi żółte żurawki. Żurawki niestety marnieją, sadzone w ziemi zgodnie z wszystkimi wskazówkami na forum, w innych częściach ogrodu rosną bez problemu, a tu wymieniam je drugi rok, padają po kolei od czerwca. Wydaje mi się że stanowisko jest zbyt cieniste i zbyt wilgotne. Co zatem w zamian, żeby utrzymać żółtą kolorystykę w tym miejscu? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi

A może Carex Elata Aurea? Lubi cień i wilgoć i jest piękna