Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród średniowieczny i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród średniowieczny i nie tylko

oliwka 21:50, 06 maj 2020


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
będę podgladac te grządki ciekawa jestem efektu, szkoda pomidorów
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
MarekW 21:51, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Joku napisał(a)
Czy coś już kwitnie na niebieskiej rabacie? Rozrosła się?

Joku raczej niemiłosiernie zarosła Jedyna rzecz co dominuje wszystko to przegorzany. Czasem mam już ich dość bo się rozlazły po ogrodzie. A pamiętam jak bardzo chciałem je mieć A na niebieskiej już przekwitły irysy cebulkowe, teraz są szafirki i irysy ifoletowe niskie. Nie ma tam już szałwi bo znikły i lawendy i lnu.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 21:54, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
oliwka napisał(a)
będę podgladac te grządki ciekawa jestem efektu, szkoda pomidorów

Oliwko może jeszcze coś z nich będzie. Mrozu jako takiego nie było bo było +2 i dziś je ponakrywałem, niektóre doniczkami inne reklamówkami. To takie szklarnie doraźne i tymczasowe a wszystkich pomidorów jest aż SZEŚĆ więc nawet jak się nie będą chciały trzymać to tragedii nie będzie
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Basilikum 21:59, 06 maj 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
Przylecialam od Hani
my sie nie znamy jeszcze

Grzadka nowa bedzie fajna, mialam kiedys ale juz padla, czas nowa zrobic.
Musze jeszczee doczytac co z tym sredniowieczem, bo lubie
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
MarekW 22:04, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Basilikum napisał(a)
Przylecialam od Hani
my sie nie znamy jeszcze

Grządka nowa bedzie fajna, mialam kiedys ale juz padla, czas nowa zrobic.
Musze jeszczee doczytac co z tym sredniowieczem, bo lubie

Witaj więc bardzo mi miło że kogoś historia interesuje. Nazwa wzięła się z moich pasji historyczno-sztucznych i w zamiarach było odtworzenie małego średniowiecznego ogrodu warzywno-ozdobnego ale życie toczy się swoimi torami i teraz się to wszystko zmodyfikowało. Ale mimo wszystko mam tam historyczne róże łącznie z Rosa Officinalis, czyli jedną z najstarszych róż ozdobnych i warzywnik choć już nie tak całkiem na wzór dawnych bo z permakulturą
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
hankaandrus_44 22:11, 06 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7193
MarekW napisał(a)
Haniu cieszę się że zaglądasz Ja nie czekałem z uleżeniem, po tygodniu już obsadziłem wczoraj te moje nowe grządki. Nawet pomidory wysadziłem, a dziś żałuję bo deszcz ze śniegiem u nas a skoro masz materiał to do dzieła. Jest to dużo łatwiejsze od tradycyjnych grządek i można się spodziewać że i plony będą okazałe, bo przecież to w kompoście będzie rosło a nie w jakiejś tylko ziemi. Zacząłem też w tym roku ściółkowanie zrębkami i trawą, bo jak pisałem czasu na wszystko brak, a chwasty jak szalone wszędzie. Nawet ostatnio Danusia o ściółkowaniu pisała i ja tak robię, choć artykuł dopiero dziś przeczytałem


Zimą oglądałam ogród w ten sposób prowadzony. I bardzo mi się podobało. U mnie jest taki kłopot, że działka musi być schludna, nie może za bardzo odstawać od innych. I wszyscy mamy podobne układy grządek na swych 3 arach.

Ja prawie z warzyw zrezygnowałam, ale cukinie, dynie i kabaczki jeszcze sadzę, Dla nich to idealne stanowisko. Pomidory w zimnej szklarni- i to całe moje ogrodnictwo.

A nie, jeszcze mam ziemniaczki w wiaderkach bez dna. Właśnie wyszły na wierzch.



[/img]

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
MarekW 22:18, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
ooo to już dużo tego. Ale grządka permakulturowa jest nawet bardziej schludna od tradycyjnych bo wszystko to co się kładzie jest schowane pod kompostem a i chwasty mają na niej nie rosnąć. Ja posadziłem aż dwa ziemniaki w koszach na słomie Mój ogródek warzywny to jak może pamiętasz wąski pasek ziemi między sporą skarpą a murem i miejsca jest raptem na 4 grządki. Ale w tym roku się zawziąłem i nasadziłem tam wszystkiego po trochu. Mam więc jak już wspominałem pomidory 6 szt. dwie papryki, dwie oberżyny (też przykryte) chyba 10 czosnków, 4 pietruszki liściaste, rządek marchewki, rzodkiewki, bazylii i kilka sałat, a i jeszcze sześć kalarep, 4 kapusty, 4 jarmuże i jeszcze 4 truskawki. Chcę zrobić jeszcze jedną małą grządkę bo na to mam miejsce, ale nie wiem co tam posadzę
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 22:22, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
AAA i zapomniałem że mam coraz więcej róż. W tym roku powsadzałem znów sporo patyków i czekam co wyrośnie. Powiększam jednorodne nasadzenia różane w bukszpanach. Więc tam gdzie było po jednej róży, po wiosennym cięciu powtykałem sadzonki kolejnych tej samej odmiany i na razie są ok. Mam nadzieję że się przyjmą, tak jak wcześniejsze sadzonki np Queen of Sweden. Z jednego krzaka mam już chyba sześć nowych.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Pszczelarnia 22:38, 06 maj 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Koleżanka radziła mi usypać wyższą grzędę, żeby się szybko nie wypłaszczyła. Można estetycznie boki obłożyć kostkami słomy.

Już się cieszę na te eksperymenty i plony.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MarekW 22:45, 06 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
ja też z zapałem podchodzę do tego tematu, a inspiracją były filmy Charlsa Dowdinga na youtube, który od lat uprawia ogród bez przekopywania, tylko on raczej gałęzi nie kładzie, a sam kompost Zobaczymy co z tego wyjdzie.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies