Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród średniowieczny i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród średniowieczny i nie tylko

hankaandrus_44 22:31, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Marku, kompost też trzeba wyjąć i dowieźć. Zależy kto jak organizuje robotę.

Ziemniaki w wiaderkach mam w podobnym sposobie. Wiaderko 100-cio litrowe bez dna, na sam dół zeszłoroczne badyle, na to kompost, potem słoma z miskantów pocięta drobno, obornik, kompost. ziemniak, i na wierzch znowu kompost. W ub, roku miałam po 8 ziemniaków z wiaderka. A przecież susza była i mało podlewałam. Czyli wszystkie korzeniowe można tak prowadzić.

Ale taki wał sobie uszykuję!
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
hankaandrus_44 22:33, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Po wykopkach została w wiaderkach super próchnica, rozsypywała się w rękach. Takie jest moje doświadczenie.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
MarekW 22:37, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Haniu toż to czysta permakultura była
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
hankaandrus_44 22:49, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Widzisz, Marku, Ja prawie jak Zagłoba u Sienkiewicza: Ludzie nie znałam mego męstwa!

Tak, jak teraz o tym myślę w kontekście naszych wcześniejszych rozmów, to faktycznie tak jest.

I to podkładanie chwastów i trawy skoszonej pod krzaki, malin, porzeczek i innych, też o tym świadczy. A robię to od zawsze. Czyli stare wraca. Tylko inaczej się nazywa.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
MarekW 22:54, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Bo stare nie zawsze jest złe, a często wręcz przeciwnie, sprawdzone doświadczalnie, i przeciw nowościom ma na swoją obronę długie lata praktyki. Tylko jak mody, czasem wraca pod nową nazwą - żeby nie było takie staroświeckie
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 23:11, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Dziś zauważyłem u siebie na bukszpanach pierwszą gąsienicę. Najprawdopodobniej to ćma bukszpanowa Zaczynam walkę z tym cholerstwem. Dziś poszedł mospilan, za jakiś czas inna chemia i mam w nosie co piszą niektórzy o walce ekologicznej, bo to walka z wiatrakami w tym konkretnym przypadku. A szkoda mi ponad 300 krzewów bukszpanu tylko w imię tzw. poprawności politycznej. Na to mogą sobie pozwolić osoby co najwyżej z kilkoma krzewami. Ja wytaczam najcięższe działa i mam nadzieję że wygram tę, choć nierówną walkę.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
hankaandrus_44 23:18, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Ja się nie zżymam na taką walkę, bo przecież tego nie jemy.
Co innego jak nam serwują na rzepaku oprysk po którym miliony pszczół pada, W ub. roku koło słupska, okoliczne pasieki rojów się pozbyły, a w tym roku na południu, czytam, że też pomór na pszczoły po oprysku. A jeszcze nie koniec, jeszcze sady, jeszcze inne nasadzenia wielohektarowe. My nie wiemy co jemy, a nas wirusami nieznanego pochodzenia straszą.

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
MarekW 23:20, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
No właśnie bukszpanów jeść nie zamierzam, bo i tak trujące są, ale mi ich szkoda, żeby jakieś ćmy azjatyckie mi je zjadły, skoro tak bardzo mi na nich zależało no i kosztowały też niemało.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
hankaandrus_44 23:33, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Nie wiem od czego to zależy, u mnie ich na bukszpanie nie widziałam. MOże to od jego gatunku? A mam bukszpany od wielu lat, jedne strzyżone, jedne rosną dziko. Mszyca bukszpanowa się pojawia, ale ćmy nie widziałam. MOże czas okulary zmienić na noktowizory?

Współczuję, U Ciebie same obwódki z bukszpanu, jest gdzie się paść.

Pokazałbyś jakieś aktualne fotki, co?
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
MarekW 23:38, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Haniu pokaże, a to że jeszcze nie masz tego dziadostwa to tylko kwestia czasu. zeszłego roku i w mojej okolicy nie było, ale się rozłazi po całej Europie w zastraszającym tempie
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies