Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród średniowieczny i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród średniowieczny i nie tylko

MarekW 23:43, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Oto moje bukszpany, o które będę walczył
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Wendy79 23:44, 08 maj 2020


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
A my w tym roku postanowiliśmy wykorzystać kompostowniki ze świeżą materią, to przykryte warstwą starszego kompostu i obsadzone dyniowatymi. To też rodzaj permakultury, zdaje się.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
MarekW 23:49, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
A w innych miejscach to ciągle busz do ogarnięcia Na tym zdjęciu widok na warzywnik w dole, z irgą nie będę walczył
tutaj hortensje krzewiaste co potworami się stają i zarastają ścieżkę dalej widać kolkwicję
nie wiem czy hortensje ogrodowe zakwitną bo pąki ostatnio czarne widziałem, ale na zdjęciu dalej ogrodowe są

____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 23:53, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
a to moje tawułki, bardzo wdzięczne rośliny i trzymają fason raz do roku cięte. W głębi rabata niebieska, która wymaga przemodelowania i oczyszczenia bo perz się zalęgł tam i inne chwasty no i przegorzan dominuje wszystko. Trawa dzisiaj została skoszona
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 23:55, 08 maj 2020


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Wendy79 napisał(a)
A my w tym roku postanowiliśmy wykorzystać kompostowniki ze świeżą materią, to przykryte warstwą starszego kompostu i obsadzone dyniowatymi. To też rodzaj permakultury, zdaje się.

myślę że tak, ja też zamierzam na kompostowniku dynię posadzić ale to po 15 maja
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
hankaandrus_44 00:11, 09 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
Faktem jest, że Ogrodowisko Ciebie mobilizowało, a teraz widać jak długo Ciebie z nami nie było. Roboty masa! Ciąć, przycinać ,równać, i się nie patyczkować. Jak będziesz się litował nad drobiazgiem, za długo Tobie zejdzie z porządkowaniem.

Jak mówiła szefowa? Trawnik nawet jak nie skoszony, ale ma kanciki to inaczej wygląda. Ja zamiast pielenia na żwirowych ścieżkach po prostu je przekopuję, grabiami równam i jest ładnie. Może i u Ciebie można coś na drugą stronę przełożyć, albo tylko\ kompostem przykryć? Pielenie, to niewdzięczne zajęcie.

Bukszpany warte mobilizacji całego arsenału. I to trzeba już, bo może to już drugi wylęg gąsienic? Kibicuję. A u siebie popatrzę z lupą.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Milka 07:20, 09 maj 2020


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
No żal byłoby stracić te bukszpany. Moje obżarte, coś tam znowu ruszają, kilka wywaliłam, wielkich i najstarszych.
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Agania 08:58, 09 maj 2020


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
U mnie ćma bukszpanowa od dwóch lat siedzi, zbierałam ręcznie te gąsienice i robiłam oprysk, teraz zobaczyłam, że znowu są gąsienice zrobiłam co należy dzień przed deszczem, po tygodniu zimnej pogody znowu patrzę jak nic z mojej
walki nie wyszło, Marku pryskaj jak jest ciepło i w słoneczną pogodę one wtedy wyłażą że swoich oprzędów ciecz do nich dociera.

Powodzenia w tej walce, a żywopłot masz cudownie wyrzeźbiony, podziwiam
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Urszulla 13:44, 09 maj 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21813
MarekW napisał(a)
ja też z zapałem podchodzę do tego tematu, a inspiracją były filmy Charlsa Dowdinga na youtube, który od lat uprawia ogród bez przekopywania, tylko on raczej gałęzi nie kładzie, a sam kompost Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Witam po latach Jeszcze tu siedzę i okresami dłubię w swoim ogrodzie i chętnie zerknę co tam w średniowiecznych nasadzeniach się uchowało

Odkąd oglądałam o tym że nie trzeba przekopywać odetchnęłam z ulgą. Rzeczywiście dosypanie kompostu wystarcza. Niestety na powierzchni chwasty zaszze się będą ukorzeniać, z tym trzeba się pogodzić.
Pamiętasz ogród Anity w Kalwarii...zawsze kładła kartony na zerwaną darń i robiła pryzmy do przekompostowania. Jesienią małe patyczki trudno było poznać w drugim sezonie, tak fajnie się rozrastały. Ciekawe jak powiedzie się Twój eksperyment wiosenny.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 13:57, 09 maj 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21813
Śliczne te bukszpany uformowałeś. Szkoda ich i trzeba ostrej walki koniecznie. W przyszłym tygodniu gdy ciepło. Nie chcę Cię martwić...ale u siebie w zeszłym roku zbierałam ręcznie 3-5cm gąsienice. Uzbierały się 4 litrowe słoje gęsto nimi napchane. Marynowałam w płynie do prania żeby nie wylazły przy zbieraniu. Do dziś mam wstręt.
Oprysk zadziała tylko jak wyjdą na wierzch czyli tak pow.20st a najbardziej lubią 25st.
Trzymam mocno kciuki
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies